Rizenin Yöresel Yemekleri

'Türkiyem' forumunda YAREN tarafından 9 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Rizenin yemekleri nelerdir
  Rize Yöresel Yemekleri,
  Rize yemekleri nelerdir


  Rizenin Yemekleri

  Rize'nin en sevilen sebzesi kara lahanadır. Ayrıca mısır ekmeği, otuzdan fazla yemeği yapılan hamsi, koz kaldıran, kaymaktan yapılan hoşmeri başlıca mahallî yemekleridir. Bölgeye özgü yemeklerden biride muhlamadır; mısır unu, tereyağı ve koloti peynirinden yapılan muhlama yöre sofrasının baş yemeğidir. Bunlardan başka bölgeye özgü bir sebze olan karalahanadan üretilen yemekler vardır; lahanadan açık sarma, çohala, guli çorbası, helle çorbası, husli çorbası, lahana dolması, lahana ezmesi, lahana haşlaması, lahana rağtikosu, lahana sarması, lahana yemeği, princili lahana, sarma, vurma lahana gibi toplam 18 türlü yemek yapılır.

  Bölgede yetişen fasulye, kabak ve arap kapağı, patlıcan, domates ve pırasadan sebze yemekleri; bu sebzelerden ayrıca pazı, salatalık, şalgam ve tomarıdan turşu yapılır.

  Hayvanların etinden çoban kavurması, kıkırdak, et yahnisi, et yemeği, kavurma; sütünden yoğurt, süzme yoğurt, carmi (bir çeşit peynir) kurç (bir çeşit peynir). Minci, koloti peynir (şekli yuvarlaktır; ortası yumuşak, kenarları serttir) gibi gıda maddeleri; kıymak, mezus, minci kurusu, minci yemeği, portihala (loğusa ineğin sütünden üretilen bir çeşit tatlı) yapılır.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Rizenin Yöresel Yemekleri
 1. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  7,657
 2. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  7,498
 3. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  13,312
 4. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,253
 5. YAREN
  Yanıt:
  4
  Gösterim:
  39,578