Rhea Silvia kimdir,Rhea Silvia Efsanesi

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 13 Eylül 2011 tarihinde açılan konu


 1. Rhea Silvia kimdir,
  Rhea Silvia efsanesi
  Rhea Silvia hikayesi
  Rhea Silvia hakkında bilgi

  Rhea Silvia

  Rhea Silvia (Ilia adıyla da bilinir) efsaneye göre Roma şehrini kuran Romulus ve Remus adlı ikizlerin annesiydi. Hikâyesi Titus Livius'un Ab Urbe Condita adlı kitabında anlatılır.

  Rhea Silvia efsanesi

  Efsaneye göre Aeneas'ın soyundan geliyordu ve Alba Longa'nın kralı Numitor'un kızıydı. Numitor'un kardeşi Amulius tahtı ele geçirdi ve Numitor'un oğlunu öldürdü. Amulius, Rhea Silvia (ve onun vasıtasıyla Numitor'un) varisi olmaması için Rhea Silvia'yı Vesta bakiresi olmaya zorladı. Vesta bakireleri otuz yıl boyunca bakire kalma yemini ederlerdi.

  Ne var ki, Mars Rhea Silvia'dan hoşlanır ve ormanda kendisine tecavüz eder. Böylece Rhe Silvia ikizlere hamile kalır. Bunu öğrenen Amulius, Rhea Silvia'nın canlı olarak gömülmesini (bekaret yemini bozan Vesta bakirelerinin stabadart cezası) ve ikizlerin öldürülmesini emreder. Ancak ikizleri öldürmekle görevlendirilen uşak merhamet gösterir ve onları Tiber nehrinde akıntıya bırakır. Nehir tanrısı Tiberinus ikizleri bulur ve onları kendi yavrularını henüz kaybetmiş Lupa adında dişi bir kurta emzirmesi için verir. Ardından Tiberinus Rhea Silvia'yı kurtarır ve onunla evlenir.

  Titus Livius hikâyeyi biraz daha farklı bir şekilde aktarır. Ab Urbe Condita'da Tiber nehri taşar ve çamurlu zeminin ikizleri boğmak için yeterli olacağı düşünülerek askerlere bebekleri Tiber'e bırakmaları emredilir. Ayrıca Titus Livius ikizlerin bir kurt tarafından emzirildiği konusunda da şüphelidir. Livius sonunda ikizleri büyüten ve bir çobanın karısı olan kadının diğer çobanların Kurt olarak adlanrıdığı bir fahişe olduğunu ileri sürer. Romulus ve Remus daha sonra Roma'yı kurmuş ve Amulius'u tahttan indirip Numitor'u tekrardan Alba Longa'nın kralı yapmışlardır.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Rhea Silvia kimdir
 1. ZORBEY
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  687
 2. Dark
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,608