Resimli En güzel aşure tarifleri

'Damak Keyfi' forumunda Ezlem tarafından 12 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. En güzel aşure tarifleri resimli,Farklı aşure tarifleri,resimli aşure tarifleri, aşure tarifleri

  AŞURE

  [​IMG]

  Malzemeler

  1 su bardağı aşurelik buğday
  2 çorba kaşığı bal
  Yarım su bardağı nohut
  2/3 su bardağı tozşeker
  Yarım su bardağı fasulye
  Tuz
  1/2 su bardağı kuru börülce
  Fıstık, ceviz, badem
  1 çorba kaşığı pirinç
  Meyve şekerlemeleri
  1 su bardağı süt
  2 çorba kaşığı gülsuyu
  2 çorba kaşığı üzüm pekmezi
  1 Portakal kabuğu rendesi
  Kestane
  Nar taneleri

  Yapılışı
  AŞURELİK buğdayı geceden bir iki taşım kaynatarak ıslatın. Sabahtan en az bir saat pişirin. Nohutu ve fasulyeyi ıslatın ve düdüklü tencerede pişirin, suyunu dökmeyin, gerekebilir. Börülceyi de geceden ıslatıp sabahtan 25 dakika haşladıktan sonra süzün, suyunu dökmeyin. Aşurelik buğdayı pişirirken 50'inci dakikada pirinci yıkayıp tencereye ilave edin. Bu arada diğer malzemeleri hazırlayın. Fıstık ve bademin kabuklarını soyun. Cevizi rendeleyin veya ince ince kıyın. Portakal kabuğunu rendeleyin. Kuru kayısı, incir, vb koyacaksanız onları küçük küplere doğrayın. Kestaneyi mikro dalga fırında, normal fırında ya da haşlayarak kabuğu soyulacak kadar pişirip, soyup küçük küplere doğrayın. Kenarda bekletin. Aşurelik buğday pirinçle pişerken bir taraftan da pişmiş nohutu ve fasulyeyi ekleyin. Haşladığınız börülceyi koyun. Tüm malzemeler arzu ettiğiniz kıvamdaysa şekerini koyun (şeker miktarını damak tadınıza göre artırabilirsiniz). 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Bu arada suyunu kontrol edin, muhallebiden daha suluca olmalı. Eğer su koyacaksanız kaynar su koymalısınız. Sütü, pekmezi, meyve şekerlemelerini, doğramış olduğunuz kestaneleri, fıstık ve bademi ilave edin. Şekerini ve kıvamını son kere kontrol ettikten sonra ocağın altını kapatın. Şimdi balı, portakal kabuğu rendesini ve gül suyunu koyabilirsiniz. Servis yaparken çekilmiş ceviz ve nar taneleri ile süsleyin.

  SARAY AŞURESİ

  [​IMG]

  Malzemeler

  1 su bardağı aşurelik buğday
  Yarım su bardağı kuru fasulye
  Yarım su bardağı nohut
  10 su bardağı su
  2 su bardağı tozşeker
  150 gram kuru incir
  100 gram kuru kayısı
  100 gram tatlı badem
  1 tatlı kaşığı tuz
  100 gram kuru üzüm
  50 gram kuşüzümü
  50 gram dolmalık fıstık
  2 çorba kaşığı nişasta
  4 çorba kaşığı gül suyu
  Süslemek için:
  Nar taneleri
  Fındık
  Kuş üzümü
  Badem
  Antepfıstığı

  Yapılışı
  BUĞDAY, kuru fasulye ve nohudu geceden ayrı kaplarda ıslatın. Ertesi gün buğdayı, suyuyla birlikte geniş bir tencereye alın. Üzerine suyu ekleyip yumuşayıncaya kadar orta ateşte ara sıra karıştırarak pişirin. Nohut ve kuru fasulyeyi ayrı ayrı haşlayın. Kuru incir ve kuru kayısıları küp doğrayıp ılık suda yumuşatın. Bademleri sıcak suda 2-3 dakika kaynatıp kabuklarını soyun. Buğdaylar çatlamaya başladığında, içinden 1 kepçe alıp robotta macun haline gelene kadar çekin. Daha sonra karıştırarak tencereye ekleyin. Tuzu ilave edin. Nohut, kuru fasulye ve tozşekeri aşureye ekleyin. Ara ara karıştırarak 15 dakika pişirin. Kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, kuş üzümü, badem ve dolmalık fıstıkları ekleyin. 10 dakika daha pişirin. Nişastayı gül suyu ile açtıktan sonra aşureye ekleyip bir iki taşım kaynatın. Ocaktan alıp 25-30 dakika dinlendirdikten sonra kaselere paylaştırın. Üzerini nar taneleri, fındık, kuşüzümü, badem, antep fıstığı ile süsleyerek servis yapın.
   
 2. Cevap: Resimli En güzel aşure tarifleri

  Antep Usulü Aşure


  Antep Usulü Aşure

  [​IMG]

  Malzemeler

  1 su bardağı aşurelik buğday
  2 çorba kaşığı bal
  Yarım su bardağı nohut
  2/3 su bardağı tozşeker
  Yarım su bardağı fasulye
  Tuz
  1 kahve fincanı lolaz (kuru börülce)
  Fıstık, ceviz, badem
  1 çorba kaşığı pirinç
  Meyve şekerlemeleri
  1 su bardağı süt
  2 çorba kaşığı gül suyu
  1 adet portakal
  2 çorba kaşığı üzüm pekmezi
  Kestane
  Nar taneleri
  Mayana (rezene)

  Yapılışı
  AŞURELİK buğdayı geceden bir iki taşım kaynatarak ıslatın. Sabahtan en az bir saat pişirin. Nohutu ve fasulyeyi ıslatın ve düdüklü tencerede pişirin, suyunu dökmeyin, gerekebilir. Börülceyi de geceden ıslatıp sabahtan 25 dakika haşladıktan sonra süzün, suyunu dökmeyin. Aşurelik buğdayı pişirirken 50'inci dakikada pirinci yıkayıp tencereye ilave edin. Bu arada diğer malzemeleri hazırlayın. Fıstık ve bademin kabuklarını soyun. Cevizi rendeleyin veya ince ince kıyın. Portakal kabuğunu rendeleyin. Kuru kayısı, incir vb koyacaksanız onları küçük küplere doğrayın. Kestaneyi mikro dalga fırında, normal fırında ya da haşlayarak kabuğu soyulacak kadar pişirip, soyup küçük küplere doğrayın. Kenarda bekletin. Aşurelik buğday pirinçle pişerken bir taraftan da pişmiş nohutu ve fasulyeyi ekleyin. Haşladığınız börülceyi koyun. Tüm malzemeler arzu ettiğiniz kıvamdaysa şekerini koyun (şeker miktarını damak tadınıza göre artırabilirsiniz). 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Bu arada suyunu kontrol edin, muhallebiden daha suluca olmalı. Eğer su koyacaksanız kaynar su koymalısınız. Sütü, pekmezi, meyve şekerlemelerini, doğramış olduğunuz kestaneleri, fıstık, ceviz ve bademi ilave edin. Şekerini ve kıvamını son kere kontrol ettikten sonra ocağın altını kapatın. Şimdi balı, portakal kabuğu rendesini ve gül suyunu koyabilirsiniz. Çekilmiş ceviz ve nar taneleri ile süsleyin. Üzerine mayana (rezene) serperek, servis yapın.
   
 3. Cevap: Resimli En güzel aşure tarifleri

  resimli aşure tarifleri

  [​IMG]

  Malzemeler

  1 su bardağı aşurelik buğday
  Yarım çay bardağı nohut
  Yarım çay bardağı kurufasulye
  Yarım çay bardağı kuşüzümü
  Yarım çay bardağı dolmalık fıstık
  Yarım çay bardağı küp doğranmış kayısı
  1 su bardağı tozşeker
  1 adet portakalın rendelenmiş kabuğu
  15 su bardağı su
  Üzerine:
  Yarım çay bardağı toz antepfıstığı
  1-2 çorba kaşığı dolmalık fıstık
  Yarım çay bardağı ceviz

  Yapılışı
  Buğday, fasulye ve nohudu yıkayıp, bir gece önceden ıslatın. Ertesi gün süzüp tencereye alın. Suyunu katın ve kaynamaya bırakın. Üzerinde oluşan köpüğü arada bir kevgirle alın. Buğday taneleri iyice yumuşayıncaya kadar yaklaşık 2-3 saat kısık ateşte ara sıra karıştırarak pişirin. Kuşüzümünü sıcak suda 10 dakika bekletip, süzün. Aşure koyulaşmaya başladığında kuşüzümü, dolmalık fıstık ve kuru kayısıyı ilave edip karıştırın. Şekeri ekleyip kaynatmaya devam edin. Rendelenmiş portakal kabuğunu ekleyin. Bir-iki taşım kaynattıktan sonra ateşten alın. Sıcakken kaselere boşaltın. Soğuyunca üzerini toz antepfıstığı, dolmalık fıstık ve cevizle süsleyip, servis yapın.
   
Yükleniyor...