Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Özeti

'Ders notları' forumunda anniccha tarafından 18 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Romanı Özeti
  Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti
  Çalıkuşu Kitabı Konusu, Özeti

  Kitabın Adı : Çalıkuşu
  Kitabın Yazarı : Reşat Nuri Güntekin

  K itabın Özeti

  Feride bir subayın kızıdır. Pek küçükken annesini,babasını kaybetmiş. Erenköyünde Kozyatağındaki teyzesinin koruyuculuğunda büyümüştür. Teyzesi ,onu Notre Dame de Sion Fransız kız lisesinde okutmuştur. Besime Teyzeninoğlu kamuran, sarışın, yakışıklı bir gençtir. Çalıkuşuna, benzeyen bu canlı;cıvıl cıvıl , haşarı kızı sever . Onu sık sık okulda ziyaret eder . Feridenin yaramazlıkları tarife sığar gibi değildir. Hem herkes onun elinden yaka silker, elaman der,hem de kise ondan vazgeçmez . Çalıkuşu adı zaten bu hallerinden dolayı ona takılmıştır . Kamuran ,Ferideyi almayı aklına koyarmuştur . ama düğünden üç gün evvel , çarşaflı bir genç hanım Ferideyi ziyaret eder ve Kamuranın İsviçrede bulunduğu sırada , Münevver adında genç bir kadına evlenme vaadinde bulunduğunu söyler. Mektuplarını verir . Münevver de Kamuranı sevmiştir . Bunun üzerine Feride köşkten kaçar . Herkes onun yeni bir delilik icadettiğini sanadursun ,emektar bir kadının evine sığınan Feride , lise diplomasından cesaret alarak Anadoluda bir öğretmenlik ister. Bunu başarır da . Bir kasaba emrine öğretmen verilir . O günden sonra da başından geçenleri bir mektup defterine not etmeye başlar. Kasabada boş yer olmadığı için kendisini Zeyniler Köyü denilen ücra , kuş uçmaz , kervan geçmez, hiçbir öğretmenin gitmeyi kabul etmediği ilkel bir yere verirler . Orada küçük Vehbi ve bilhassa Munise , öğrencilerinden birkaçı , onun tesellisi olurlar . Bütün kız çocuklarını da Ayşe ve Zehra adıyla guruplanabileceği şu köyde , Munise adı , Ferideye çok cana yakın gelir . Kızı evlat edinmek ister . Munise , köyün sevmediği kötü kadının kızıdır . Kadın birini sevdiği için Munisenin babası , köyden bir kadınla evlenmiş , Munisenin anasını boşamıştır. Arasıra gelir , kızını kaçamak olarak görürmüş . Çalıkuşu , birçok maceradan sonra Muniseyi evlt edinmeği başarır .

  İkisi gayet tatlı bir ömür sürmeğe başlarlar. Bir posta soygununda yaralanan birini köy odasına getiriler . Feride orada yaşlı bir askeri doktorla tanışır . Hayrullah bey , dotor , böyle bir yerde aklından bile geçmeyecek bir öğretmen bulmuş olmaktan o kadar çok şaşırır ki , işin içinde bir bit yenği olduğunu hemen anlar ve Feridenin daha iyi bir yere nakledilmesi için gerekli teşebbüslere , el altından girişir . Bir teftiş sonunda Feridenin okulu kapatılır ve Çalıkuşu Zeynilerden ayrılmak zorunda kalır . Vilayet merkezindeki Kız Öğretmen Okuluna Fransızca öğretmeni tayin edilir . Her gittiği yerde güzelliği birtakım olaylara yol açtığından barınması geçekten güçleşmiştir . Böylece birkaç yer dolaşıp birkaç evlenme teklifini tersleyerek nihayat Kuşadasına gelir . Doktor Harullah Bey de emekliye ayrılmış , oraya yerleşmiştir . Yaşlı dost , kızın elinden tutar. Ona yardım eder , onu korur . Munise bu arada iyice bütümüş , süsüne düşkün bir kız oluştur . Doktorun bir uzak köye, hastaya gittiği bir sırada hastalanır ; Nezle zannedilen hastalık difteriridir. Munisecik kuşpalazından ölür.

  Kader Ferideyi sanki bütün sevdiklerinden ayırmaya ahdetmiştir. Muniseden sonra çevrenin baskısı , dedikodusu o kadar artar ki, Hayrullah Bey hiç olmazsa gförünüşü kurtarmak maksadı ile Ferideyi alır,
  Onunla kağıt üzerinde evlenir . Bir müddet geçince Hayrullah Beyde, zaten yaşlı olduğundan ölür. Yalnız ölmeden önce Ferideden ailesinin yanına döneceğine dair söz alır. Onun defterini okumuş , başına gelenlerin sebeplerini öğrenmiştir . Feridenin kaybolduğu sandığı defteri , Hayrullah Bey tarafından sıkı sıkıya saklanmış , ayrı bir zarfa konularak Kamurana mahsus bir emanet şekline sokulmuştur . Feride , rahmetli kocasının vasiyetini yerine getirmek için ne oldoğunu bilmeden bu emaneti Kamurana teslim eder .

  Feridenin dönüşünden en çok memnun olan , Kamurannın babası Aziz Beydir . O bu dönüşte hayırlı bir alamet görür . Feride , birkaç günlüğüne iznli olarak gelmiştir . Kendisine kalırsamutlaka yine vazifesine gidecektir . Kamuran , vaktiyle verdiği söze bağlı kalmış , Münevverle evlenmiştir . Amakadın zaten hasta olduğu için kısa bir zaman sonra ölmüştür . Kamuran , kızkardeşi Müjganla bir gece sabaha kadar gözlerini kırpmadan Feridenin defterini okuduktan sonra aklını başına toplar , Hayrullah Beyin yazılı tavsiyesini yerine getirmeyi , Ferideyi bir daha ne olursa olsun , hiç bir sebeple kaçırmamayı karalaştırır .

  Nitekim , Feride gideceği gün , bütün hazırlıklar tamamdır . Kamuran , güya onu almak için gelen arabadan iner ve Ferideye içini açar . Aynı sersemliği iki defa tekrarlamayacağını söyleyerek gitmesine engel olur .

  Kişiler Ve Karekteristik Özellikleri

  Feride (Çalıkuşu) : Fransız mektebinden mezun ; çok güzel, haşarı , cıvl cıvıl , yaramaz , duygusal ve akıllı , canayakın ,sevimli eski bir istanbul kızıdır.

  Kamuran : Feridenin teyzesinin çok kibar , yakışıklı , sarışışın, yüksek öğrenimli ,fakat zenginliğinden dolayı herhangi bir işte uğraşmayan oğludur .

  Doktor Hayrullah : Cana yakın , iyi kalpli , yaşlı ,sevimli , biraz inatçı ve sinirli biridir.Hayatını insanların mutluluğuna adamıştır .

  Munise : Küçük sarışın ve güzel bir köy kızıdır . Güzel olduğu kadarzeki ve nazik bir kızdır . Feridenin yalnız geçen günlerinin tek dayanağı olmuştur .

  Müjgan : Feridenin teyzesinin kızıdır . Dürüst ve içten bir arkadaştır .Feridenin mutluluğu için en çok çalışan kimselerden biridir . Kamuranla Ferideyi o barıştırır .

  Yüzbaşı : Çalıkuşunu seven fakat karşılık görmeyen bu durumdan ruhsal bunalıma düşen bir askerdir .
   
Yükleniyor...