Refik halit karay memleket hikayeleri bir saldırı


BİR SALDIRI ÖZET

Hayrullah Efendi, yağmurlu bir kış günü akşam vakti vapurdan inen dört yolcudan biridir. Her akşamki gibi bayırına tek başına tırmanmaya başlar. Ama birden alnına bir demirin dayandığını hisseder. Boğuk bir ses, cüzdanını vermesini emreder.

Hayrullah Efendi, içi para dolu cüzdanını uzatır. Adam cüzdanı bakar, içinde; bir sürü yüzlük, beşlik bulunan cüzdandan bir tane beşlik alır. Cüzdanı geri uzatır ve koşarak uzaklaşır. Hayrullah Efendi ağzına kadar para dolu olan cüzdanından sadece bir beşlik alan bu adamı merak eder ve takip etmeye başlar. Adam takip edildiğinin farkında olmadan bir dükkâna girer. Koca somun bir ekmek alır hemen bir parçasını ağzına atar, peynir, zeytin alarak dükkândan çıkar.

Hayrullah Efendi öğrenir ki bu adam hırsız değil, namuslu aç bir adamdır. Çünkü mütareke yıllarında bulunmaktadırlar. Yedek subaylar ne maaş alabilirlerdi ne iş bulabilirlerdi. Yıllarca yaşadıkları hudutlardan eve dönünce açlık ve yoksulluktan kurtulamazlar. Demin gırtlağına sarılan adam kendisi burada kârına bakıp işine sarıldığı yıllarda; o işi rahatça yapılabilmesi için göğsünü tâ uzaklarda savaş meydanlarında siper yapmıştır. Zorla aldığı para bir pay, hatta haktır.

Hayrullah Efendi ertesi gün bir kayık erzak hazırlatır ve adamın evine gönderir.
 
Üst