Refik halit karay memleket hikayeleri Ayşenin yazgısı özet

AYŞE'NİN YAZGISI ÖZET

Ayşe annesiyle birlikte "Abdi'nin Köşkü" denilen yıkık, korkunç, yalnız, uzak bir evde bekçi gibi oturmaktadırlar. Ayşe bir gün evde yalnızken çamaşır yıkar. Etraf o kadar sessizdir ki bir nefes bile duyulmamaktadır. Birden yağmur boşanır. Ayşe bir yere vuruluyor gibi bir ses duyar, pencereye koşar ve bir erkek görür, yanında da bir köpek vardır. Birden Abdi'nin oğlu olduğunu anlar.

Ali Bey içeri girer. Ayşe'den etkilenmiştir. Şehvetle ona doğru yaklaşırken mutfağın bir köşesinden dışarı sızan pis sularda ayağı kayıp düşer. Düşerken de başı ocağın taşına çarpar, orada ölür. Ayşe korkudan ne yapacağını bilemez. Gözünün önüne kalabalık bir halk, askerler gelir. Hemen kararını verir. Dışarıdaki köpeği de içeri alır, başını maşrapayla ezer. İkisini de ahıra götürüp gömer. Üzerini ters ile düzeltir.

Bir ay sonra genç bir köylü Ayşe'nin evde yalnız olduğunu bildiği için bahçenin yıkık bir deliğinden içeri atlar. Ayşe ile mutfakta göz göze gelir. Ayşe onu da öldürmemek, o üzüntü ve acıyı bir daha çekmemek için kendini korumasız bırakır.
 
Üst