Ramazan geldi Ramazanda yapılması gerekenler


İFTAR DEĞİL ORUÇ AYIMIZ

Hangi Ramazan...?

Kendimizi sorgulayalım. Ramazan ayı bize neler hatırlatıyor? Bir ay boyunca neler alıyoruz.?
Önceki Ramazanlar hangi izleri bırakarak gitti?
Mesela:
Ramazan sözcüğünü duyduğumuzda, aklımıza ilk gelen, mağfiret ve cennet kelimeleri mi yoksa, iftar vb. şeyler mi?
Allah’ın Nebisi Ramazanı nasıl tarif ediyor ve onunla neler vaat ediyor bize? Kur’anımızda orucu emreden ayetlerdeki ifadeleri defalarca incelemeli, üzerinde düşünmeliyiz.


Şu hadisi şerifi defalarca okuyup düşünelim, kendimizi muhtevasına uyarlayalım:
“Kim tam bir imanla ve ecrini Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, onun geçmiş ve gelecek günahları mağfiret olunur.”
Ashab-ı Kiram’dan Ubade İbnu’s-Samid (ra) diyor ki: Ramazan ayının geldiği günlerden birinde Resulullah (sav) şöyle buyurdular:
“Size Ramazan geldi. O bir bereket ayıdır; O ayda Allah sizi zengin edecek: Rahmetini indirecek, hataları temizleyip dualara cevap verecek. Allah sizin yarışınıza bakıp sizinle meleklerine övünecek. O halde içinizdeki hayır arzularını Allah’a gösterin.
Bedbaht; bu ayda Allah’ü Teala’nın rahmetinden mahrum kalandır.”

Ramazan Programımız

İlk Hamlemiz Nasuh Bir Tövbe olmalı
Günahlarımızı ve akıbetimizi tefekkür etmeye ne kadar da muhtacız.
Ramazan, tefekkür ve tövbenin bulunmaz zamanıdır. Ramazan cennete girmenin en mümkün olduğu zamandır.
Tövbe için de, Kadir gecesini bekleyecek vaktimiz yoktur. Ne zaman günahlarımızdan sıyrılırsak bizim Kadir gecemiz o gecedir.

İlk İş: Orucun Fıkhını Öğrenmek
Bilmeyen veya aslı gibi bilmeyen, istese de güzeli yapamaz. Dinimiz ilim dinidir. Bizde öğrenmek bir ibadettir. Ramazan ayına hürmetimizi ve oruç ibadetine bakışımızdaki ciddiyeti göstermesi açısından işe, bir ilmihal
kitabından oruç konusunu okuyarak başlayalım.

Gece Kıyamına Alışalım
Gece ibadeti Ramazan ayının farklılıklarındandır. Bu ayda, gece Rabbi için ayakta kalanlardan olmaya çalışalım.

Cemaatle Namaz


Cemaatle namaz kılmak erkekler için ihmal edilmemesi gereken sünnetlerdendir.


Mümkünse iki namaz arasını da (bir kaç defalığına da olsa) camide bekleyerek, unutulmak üzere olan sünnetlerden birisini daha ihya etmeliyiz. Teravih Namazı (Çok kere heba ettiğimiz İlahi Lütuf) Ramazan ayının en mühim nafile ibadetlerindendir. Ancak, namazın heybeti ve Ramazan ayının manası ile bağdaşmayacak bir teravih namazı, belki de vebal altına girmemize neden olabilir. Bunun için: Teravih namazını çabuk kılmak gibi bir hedefimiz olmasın. Gerekiyor ve özrümüz sabit ise, az kılalım ama, namaz gibi kılalım. Namaz ibadetinin kendine mahsus şekli ve heybeti, teravih namazında kaldırılabilir, diye bir kural yoktur.

Sadaka (En Zor Ama En Makbul İbadetlerden)
“Alanı Allah’tır, vereni de ben” diyerek sadaka verelim. Ramazan ayında Rabb’imiz her iyiliğimizi kat kat değerlendiriyor. Kendi iyalimizin ihtiyacını giderdikten sonra Allah rızası için verebildiğimiz kadar sadaka verelim. Önce çok yakın akrabalarımız, komşularımız, mesai arkadaşlarımız ve iman ehli kardeşlerimiz şeklinde bir sıralama ile sadakamızı vereceğimiz isimleri belirleyelim.Savaş şartları içerisinde acı çeken,sıkıntılarla kıvranan dul ve yetim kalmış müslüman kardeşlerimizi unutmayalım.

...Ve Kur’an Tilaveti


AllahTeala Kur’an-ı Kerim‘de Ramazan ve Kur’anı beraber zikretmektedir. Hatta Ramazandaki büyüklük, Kur’anın o ayda inmiş olmasındandır. Ne kadar Kur’an okursak o kadar Ramazan ayına dalmış olacağımızı iyi bilelim. Zikir (Huzurlu kalplerin sahibi olabilmemizin yegane yolu) Ramazan ayı günleri Allah’ı zikretmemiz için en coşkulu günlerimiz olmalıdır.

Bir İlim Meclisine İştirak


İtikaf

Kadir Gecesine Hazırlık
Ümmet-i Muhammed’in bu asırda belki de en çok mağdur olduğu, aslını idrakten mahrum olduğu nimetlerden birisi de Kadir gecesi nimetidir. Bu geceyi Allah u Teala Ramazan ayı içinde gizlemiştir. 27. gece diye kesin bir gece yoktur. İşin sırrı da onu bütün bir ay boyunca arıyor olmaktır.

Bilhassa son on gün Kadir gecesi içinyüksek ihtimalli gecelerdir. Kadir gecesinde ne yapılabilir? Bu soruyu Hz. Aişe validemiz(rah) Resulullah (sav)’e sorduğunda şu cevabı vermiştir:
“O gece şöyle dua et: Allah’ım! Sen çokbağışlayıcısın, kerimsin, bağışlamayı seversin. Beni bağışla.”

Bize Kadir gecesini tanıtan sevgili Peygamberimiz (sav), bunun dışında özel bir ibadet tanıtmamıştır.

Ramazanda Kardeş Çevremizi Genişletelim
Aile Yapımızı Islah Edelim (Ailemize daha fazla vakit ayıralım)

Af bekleyen kullar olarak, affetmesini de bilelim

Dua İçin Özel Vakit Tahsisi

Oruç ile bir arada zikredilen şeylerden birisi de duadır. Bakara suresinde orucu anlatan iki ayetin arasında duaya teşvik eden ayet vardır. Oruç tutan mümin Rabb’ine yakın olduğunu, orucun bu yakınlığı arttırdığını bildiğine göre, dua için en münasib vakitte olduğunu da bilmelidir. Dua edecek ne çok dertlerimiz var! Rabb’imize el açmayı ihmal edip, duadan uzak durduğumuz için kimbilir neler kaybettik! Rabb’im! Rabb’im! demenin zevkinden nasıl da yoksun kalmışız. Kadir gecesinde de yapılacak en önemli şey duadır.

Efendimiz( SAV) buyurdular ki:
“Üç kişinin duası reddedilmez : Adil lider, iftar edinceye kadar oruçlu ve mazlum.”


Bu gün ümmet olarak duaya ne kadar muhtacız. İslam topraklarında kan var,gözyaşı var,hıçkırık var. Zalimler,gece gündüz demeden,çocuk kadın demeden müslümanları vurmaya devam ediyor.Göz yaşlarımızı akıta akıta dua etme zamanıdır.GÜcümüz yettiğince yardımlarına koşarak fiili duaların yapılacağı zamandır.


Büyük Risk Kul Hakkı
Kul haklarından arınmadan yaptığımız ibadet ve hayırların büyük hesaplaşma gününde,alacaklılarımızaverileceğinibilelim. Sevgili Peygamberimiz (sav): “Bu gerçek bir iflastır.” diyor. Helalleşelim

Şunlardan Uzak Duralım:
Dedikodu, malayani,boş lafları dinlemekten , konuşmaktan uzak olmaya çalışalım.
Bugüne kadar gereken dikkati göstermemişsek , gıdalarımızın , ilaçlarımızın , kozmetik ürünlerimizin helal ve temiz olup olmadıklarına daha biraz dikkat ve itina göstermeye gayret edelim.Bu anlayışla alışveriş yaptığımız marketleri, kasapları, fırınları, pastaneleri yeniden gözden geçirelim.

Rabbimiz Tüm İslam Ümmetine Ramazan Ayını hayırlı kılsın.
 

Şunlardan Uzak Duralım:


Dedikodu, malayani,boş lafları dinlemekten , konuşmaktan uzak olmaya çalışalım.
Bugüne kadar gereken dikkati göstermemişsek , gıdalarımızın , ilaçlarımızın , kozmetik ürünlerimizin helal ve temiz olup olmadıklarına daha biraz dikkat ve itina göstermeye gayret edelim.Bu anlayışla alışveriş yaptığımız marketleri, kasapları, fırınları, pastaneleri yeniden gözden geçirelim.Rabbimiz Tüm İslam Ümmetine Ramazan Ayını hayırlı kılsın.
 

İçinde bulunduğumuz mübarek günlere has güzel bilgiler ışığında harika bir paylaşım ellerine sağlık Belinay teşekkürler..
Rabbimiz Tüm İslam Alemine hayırlı kılsın..
 
Üst