Ramazan Bayramında Ne Yaparız

'Sosyal Konular' forumunda Masal tarafından 26 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bayramda Neler Yaparız


  Ramazan Bayramında Yapacaklarımız


  Ramazan Bayramı, Hicret'in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı. Bu bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Muhammed tarafından düzenlendi. İlk ramazan bayramıyla ilgili işlemler de onun tarafından yapıldı.

  Bayram bir sevinç ve neşe günüdür. Yüce duyguların coştuğu, sevgi ve saygı, hislerinin mü'minler arasında alabildiğine canlandığı güzel günlerden biridir. Ramazan Bayramı'nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını yalnız erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Bayram boyunca müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında genellikle kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir.

  Bayramda erken kalkmak gusletmek, misvak kullanmak, güzel koku sürünmek, yeni ve temiz elbise giymek sevindiğini belli etmek fıtr yani Ramazan bayramında bayram namazından önce tatlı yemek hurma yemek hurmayı 1 3 5 gibi tek adet yemek sünnettir. Hadis-i şerifte;

  ''Allahü teâlâ tektir teke riayet edeni sever.'' buyrulmaktadır.

  Bayram günleri; ana baba hoca akraba arkadaş ve komşu ziyâretleri yapılır. Sâlih olan akrabayı ziyâret lâzımdır. Sâlih arkadaşları ziyâret de çok sevaptır. Fakir öksüz ve yetimler sevindirilir. Bayram namazından sonra kabirler ziyâret edilir; geçmişlerin akraba ve din büyüklerinin rûhu için Kur’ân-ı kerîm okunur, duâ edilir ve sadakalar verilir. Daha sonra da aile büyükleri dost akraba arkadaş ve tanıdıklar ziyâret edilir.
   


Yükleniyor...