Ramazan bayramı önemi

'Sorularla İslamiyet' forumunda ZORBEY tarafından 15 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ramazan bayramının önemi nedir

  Bilindiği gibi, halk arasında “üç aylar” olarak anılan “Recebü’l-ferd”, “Şa’bânü’l-muazzam” ve “Ramazanü’l-mübarek” aylarının İslam dininde önemli bir yeri vardır. İçerisinde “Regaib” ve “Mirac” kandillerinin bulunduğu ve Adem (a.s.)’den beri kıymetli olan Recep ayı ile “Berat” kandilinin bulunduğu Şaban ayından sonra, onbir ayın sultanı diye dabir edilen Ramazan ayı gelmektedir.
  İctimai Yardımlaşma ve Dayanışma

  Bayramların cemiyet hayatımızda çok özel bir yeri vardır. Çocuklar, gençler, olgunlar ve yaşlılar gruplar halinde camilere doluşurlar, büyük bir huşu içerisinde namazlarını kılarlar. Bayram namazından sonra bütün müslümanlar birbirlerinin bayramlarını kutlarlar, daha sonra aile büyükleri, eş-dost, akraba ve komşuları ziyaret ederek, büyüklerin ellerini öperek dualarını alırlar.

  Bayramlar sevgi ve saygının artmasına vesile olur. Yine, dini bayramlarımızdaki güzel adetlerimiziden biri de; yetimler, fakirler, garipler ve çocukların sevindirilmesi, yardıma muhtaç olan kimselere yardım edilmesi ictimai yardımlaşma ve dayanışmanın tezahür etmesidir. Ramazan bayramında fakirlere sadaka-ı fıtır verilmesi, kurban bayramında ise, akrabaya ve komşulara kurban dağıtılması kadar hikmetlidir.
  Ramazan bayramının üç ayrı özelliği vardır:

  Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirir.
  Müslümanlar arasında karşılıklı görüşme, barışma ve birbirini ziyaret etme ve hediyeleşme adettir.
  Müslümanlar bu bayramda, özellikle bayram namazından sonra yakınlarının kabirlerini ziyaret ederler.
   


Yükleniyor...