Ramazan ayına girmeden önce ne gibi hazırlıklar yapılır

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Züleyha tarafından 5 Ara 2017 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi

  RAMAZAN AYINA HAZIRLIK
  ramazan.jpg
  Bu kadar önemli olan bir aya hazırlıklı girmek gerekir. Bu hazırlıkları şöyle sıralayabiliriz.

  -Gönlümüz ve ruhumuzla, iyi arzu ve isteklerimizle Ramazan ayına girmeli, sözlü veya fiili kötü alışkanlıklarımızı bırakmalıyız. Bütün varlığımız ile Allah’a yönelmeli, niyetimizi düzeltmeli, kötü düşünce ve arzulardan arınmalı, kalbimizi temizlemeliyiz. Günahlarımızdan kurtulmak için Allah’ın mağfiret, rahmet ve rızasını elde etmeyi, Ramazan sonunda affedilenler arasına girmeyi hedeflemeliyiz.

  - Ramazan ayına bu ayı en iyi bir şekilde ihya etmeye, oruç tutma, mukabele, iftar verme gibi Ramazana has ibadetleri yapmaya azim ve niyet içinde olmamız gerekir.

  -Ramazan ayında ev halkına; eş ve çocuklarımıza karşı daha hoşgörülü, şefkat ve merhametli bir davranış içine girmeliyiz.

  -Sahur ve iftar sofralarını israf etmeden zenginleştirmeliyiz.

  - Yanımızda çalıştırdığımız elemanlar varsa Ramazan öncesine göre biraz daha hoşgörülü olmalı, mümkünse işlerini hafifletmeliyiz.

  - İnsan hak ve özgürlüklerine saygılı olmalı, yakınlarımız, komşularımız ve iş arkadaşlarımız ile kırgınlığımız varsa Ramazan ayında buna son vermeli, kimseye dargın ve kırgın olmadan Ramazan ayına girmeliyiz.
   
Yükleniyor...