Rahmet Meleklerinin Girmediği Evler

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 7 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Rahmet Meleklerinin Girmediği Evler
  Tasavvuf - Hadis Deryası
  Hadis: “Şüphe yok ki içerisinde köpek ve sûret (resim, heykel vb.) bulunan bir eve rahmet melekleri girmez.

  Açıklama: Köpekler, evin dışında, koyun, keçi gibi evcil hayvanları korumak maksadıyla beslenebilirler. Ancak bunlarla ev içini kirletmek uygun değildir. Bu, sağlığa ve temizliğe terstir.

  Canlı bir mahlûk çok büyük bir kudretin eseridir. Canlı bir şey yaratmak, insanlığın kudretinin dışında bir hadisedir. Artık bunları taklit etmek câiz olamaz. Bunları lüzumsuz yere birer iskelet halinde meydana çıkarıp teşhir etmek, bunların değerini düşürmektir ve çok kere bunların ayaklar altında kalmasına veya fena bakışlara maruz bırakılmasına sebep olur.

  Bununla birlikte bazı kavimler resim, heykel vb. timsallere tapınmış, bundan da putperestlik ortaya çıkmıştır. Bazı kimseler de birtakım tasvirlere karşı uygun olmayan tavır takınmışlardır. İşte bu gibi daha pek çok sakıncasından dolayı bunlar İslâmiyette câiz görülmemiştir. Aslında bunların tapınma maksadı dışında yapılanlarının bazı faydaları olabilir, ancak sakıncaları daha fazladır. Zararları, faydasından çok olan şey terk edilir. Hikmet ve maslahat bunu gerektirir.
   
Yükleniyor...