Psikolojik Çöl Testi


Çöldesiniz ve yanınızda aşağıdaki hayvanlar var:
Aslan, İnek, At, Koyun ve Maymun


Çölden kurtulabilmek için hayvanlardan birini bırakmanız gerekiyor.Hangisini bırakırsınız? (İstediğiniz mantığı kullanabilirsiniz ama hangi hayvanı ne zaman bıraktığınızı bir yere not edin) Geriye 4 hayvan kaldı.

Çöl ateş gibi yakıyor! Kilometrelerce uzanıyor. Her yerde kum var. Bir başka hayvanı daha bırakmanız gerekiyor. Hangisini bırakırsınız?

Geriye 3 hayvan kaldı. Yürüdünüz, yürüdünüz, yürüdünüz. Sıcak, sıcak, sıcak. Felaket! Aradığınız vaha kurumuş! Bir hayvan daha bırakmaktan başka çareniz yok.

Geride 2 hayvan kaldı. Uzun sıcak bir yürüyüşten sonra ilerde çölün bittiğini görebiliyorsunuz. Fakat ne yazık ki çölden sadece bir hayvan ile çıkabilirsiniz. Hangisini bırakıp hangisini yanınıza alacaksınız?Bu cevaplar Japon kaynaklarından alınmıştır.

Çöl zorlukları simgeler.
Hayvanlar ise. . .

Aslan = Gurur

Maymun = Çocuklarınız

Koyun = Arkadaşlar

İnek = Temel ihtiyaçlar

At = Hırslarınız.

Kısaca, yaşamda zorluklarla karşılaştıkça bunlardan birini feda ederiz. Son hayvan, diğer her şeyi kaybetme pahasına tutunduğunuz varlığı simgeler.
 

öncelikle süperr bir paylaşım jeeny teşekkürler emeğine sağlık
hmm biraz düşünelim;) :
ilk önce atları çok severim ama önce atımı bırakırdım (yani hırslarımı)
daha sonra aslan (gururumu)
3.olarak zorda olsa koyun (yani arkadaşlarımı)::f25:
4. olarak ise nasılsa yolun sonuna geldim ya inek (yani temel ihtiyaçlarımı )bırakırdım:(
banada en değerli varlığım maymunum kalırdı (yani çocuklarım ):) :) işte böyle
 

eyvahlar olsun jeeny açıklamanı okumadan ben testi yapmıştım sonucu açıklıyorum ben ilk önce maymunu bıraktım( allah!tan çocuğum yok) sonra aslanı bıraktım daha sonra ineği bıraktım en son olarak koyunu bıraktım ve atı alıp devam ettim.


aslında bu testi hayvanların ne anlama geldiğini bilmeden cevaplamak gerekirdi ben öyle yaptım jeeny
 
Son düzenleme:

Valla bende deniz abla gibi yaptım sonuçta bi baktım ki hırslarımla başbaşayım
çoluk-çocuk, temel ihtiyaçlar, gurur ve arkadaşlar çölde kaldı kusura bakmayın artık kader naparsın
 

Vala banada at kaldı yapçak birşey yok sağlık olsun hırslarımla kurtuldum çölden hırslarımla yeni şeyler başarıcam artık :)
 

Bu test pek doğru sonuç vermedi.. Hayatta hiç mi hiç hırsım yoktur. (Tanıyanlar bilir). Teste ilk aklıma gelen ilk yaptığım AT dışında diğer hayvanlardan bir an önce (hemen yola çıkar çıkmaz) kurtulup. Atımla ayak bağı olan kimse olmadan hedefe ilerlemekti......

;) : ;) :
 

Cevaplara bakmadan önce nedense bende en sona atı bırakmıştım. :( Maymunu sona bırakmadığıma çok pişman oldum. Hırslarımın kurbanı mı oldum ben şimdi :(
 
Üst