Polonyanın Turistik Yerleri

'Ülkeler' forumunda Aysell tarafından 23 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Polonya'da Gezilecek Yerler

  Polonya'daki Turistik Yerler

  Polonya'da gezilmesi gereken birkaç yeri sıralayacak olursak;

  Wieliczka Tuz Madeni

  Wieliczka Tuz Madeni, Polonyanın Krakow kenti yakınlarında bulunan bir tuz madenidir.

  [​IMG]

  Wieliczka Tuz Madeninin en önemli özelliği dünyanın en eski tuz madenlerinden biri olmasıdır. O kadar ki maden tarih öncesi çağlardan beri kullanılmıştır. Maden 1996 yılında düşük tuz fiyatları ve madendeki bir çökme nedeni ile kapatılmıştır.

  Varşova Ulusal Müzesi

  [​IMG]

  Varşovanın en büyük, Polonyanın da en büyük müzelerinden biridir. Polonyanın başkenti Varşovada 20 Mayıs 1862′de Varşova Güzel Sanatlar Müzesi adı altında kurulmuştur. Bugünkü ismini 1916 yılında almıştır. 1932 yılınsa dekoratif sanatlar bölümü açıldı. 1938′de müzeye yeni bi,na eklenmesi yapıldı. 2.Dünya Savaşı sırasında müze ALman askerleri tarafından tahrip edildi. Bugün müzede 780.00′den fazla eser sergilenmektedir. Müzede Antik Sanat, Ortaçağ Sanatı, Yabancı Tablolar, Polonya Tabloları, 20.yy Polonya Sanatı, Polonya Dekoratif Sanatı kalıcı olarak sergilenmektedir. Ayrıca müzede geçici sergiler de organize edilmektedir.

  Müze tadilat dolayısıyla Mayıs 2012′ye kadar halka kapalıdır.

  Książ Şatosu

  [​IMG]

  Wroclawa 70 km uzaklıktaki Walbrzych kentinde 500 yıllık bir şatodur. 13. yüzyılda Swidnica ve Jawor prensi I. Bolko tarafından yaptırılmıştır. Günümüze kadar çok defa yıkılmış, yeniden yapılmış veya onarım görmüştür. Tarih boyunca birçok kişiye ev sahipliği yapmıştır.

  Będzin Şatosu

  [​IMG]

  Güney Polonyada, Katowiceye 15 kilometre uzaklıktaki Bedzinde bir şatodur. Taş şato 11. yüzyılda inşa edildiğinde ağaç bir istihkamdı. Lehistan Krallığı ve daha sonra Lehistan-Litvanya Birliği İlk Polonya Cumhuriyeti için önemli bir istihkamdı.