Polonyanın Coğrafi Konumu

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 12 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Polonyanın Coğrafi Özellikleri
  Polonyanın Coğrafi Konumu Nedir


  Polonya Orta Avrupa'da bulunan bir ülke. Komşuları, batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya Federasyonu ve Litvanya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi'dir. Ülke 312.679 km²'lik yüzölçümüyle Avrupa'nın dokuzuncu, dünyanın altmış dokuzuncu büyük ülkesidir. Yaklaşık 38 milyonluk nüfusuyla dünya sıralamasında en kalabalık 33. ülkedir.

  Polonyanın Coğrafi Konumu

  Polonya topraklarının beşte birinden fazlası ormanlık arazidir. Geniş yapraklı ağaçlar çoğunluğu teşkil etmek üzere, kozalaklı ağaçlarla birlikte, kuzeydoğu bölgesi ormanlarla kaplıdır. Ormanların karakteri oldukça yavaş değişmekte olup, bugün mevcut ağaçlar yumuşak tahtalıdır.

  Toprakların kalitesi farklı olup, çeşitli cinslerdedir. Dağlık bölgelerde daha ziyade ince ve taşlı toprak bulunur. Güney Polonyadaki lös tipi topraklarla, ülkenin ortasında geniş bir alanda mevcut, içinde organik maddeler olan kum ve kil karışımının meydana getirdiği topraklar en verimli olanlarıdır.

  Polonya ormanlarında ve milli parklarında çoğunlukla kırmızı geyik, ayı, kurt, kartal, dağ keçisi, siyah leylek ve dev geyik yetişir. Ayrıca bazı bölgelerde sırtlan ve arslana da rastlanmaktadır.

  Polonyanın yer altı kaynakları oldukça zengindir. En önemli madeni kömürdür. Orta Polonyada linyit rezervleri mevcuttur. Güney bölgelerde petrol ve tabii gaz yatakları vardır. Yukarı Silesiada çinko ve kurşun, Aşağı Silesiada bakır çıkarılmaktadır. Demir cevheri rezervleri az miktarda bulunur. Mevcut kıymetli sülfür yatakları önemli bir gelir kaynağıdır. Ayrıca bir miktar gümüş, kadmiyum ve tuz da çıkarılır.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Polonyanın Coğrafi Konumu
 1. Aderito
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  782
 2. Blizzard
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,417
 3. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,857
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,493
 5. Bella
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,342