Polislerde aranan şartlar nelerdir

Polis olmak isteyenlerde aranan şartlar
Polislik şartları yeni
Polis olmak isteyenlerde aranan özellikler

Emniyet Genel Müdürlüğü, polis adaylarında arayacağı saç standardında Hamilton saç dökülmesi sınıflamasına gitti. Buna göre başının üst kısmının tamamı ile yarısında ve tepesinde saç olmayanlar Polis Meslek Yüksek Okullarına (PMYO) kabul edilmeyecekler. Emniyet Genel Müdürlüğü, saç dökülmesi yaşayan adaylardan hangilerinin alınıp hangilerinin alınmayacağına ilişkin sınıflandırmayı da resimli örneklerle sınav komisyonlarına bildirdi.

Göğüs ya da sırtta kendine zarar vermesi sonucu, isim ya da şekil çizmek yoluyla oluşan izi bulunanlar elenecek. Kol, bacak, ayak ve ellerde benzeri zararlar görülen adaylar da PMYOlara alınmayacak. Vücudun herhangi bir yerinde cilt üstü veya altında metal cisim taşıyanlar (piercing veya ortopedi operasyonu sonrasında konulmuş çivi ve benzeri metal) elenecek. Vücudun neresinde olursa olsun her türlü kalıcı dövme ve benzeri kalıcı uygulama olanların ise hiçbir şansı yok. Beden kitle endeksi 15′in altında ise ya da 30′un üstü olan adaylar yine mesleğe kabul edilmeyecek.

Gözde ishihara kitabı ile renk körlüğünün muayene edilip kısmi veya tam renk körlüğü bulunan adayların da polis olma şansı bulunmuyor. Göz kapağı düşüklüğü, şaşılık, irislerde renk farklılığı, göz kapağına ait ameliyat bulgusu olan adaylar ile kulakta şekil bozukluğu bulunanlar lacivert üniformayı giyemeyecekler. Emniyet Genel Müdürlüğü, polis adaylarının dişlerine büyük önem veriyor. Alt çene geriliği 3, ileriliği 6 mmden fazla olan adaylar, çene açıp-kapama 5 mmden fazla olanlar Emniyetin standartları dışında tutuldu. Adaylardan ortodonti tedavisi görenler Emniyetçe sakıncalı bulunmadı.
 
Üst