Polis Arabasını kim buldu, Polis arabasının icadı

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 9 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


  1. Polis arabası nasıl bulundu, Polis arabası ilk ne zaman kullanıldı, İlk Polis arabası, Polis arabası ne zaman bulundu

    İngiltere’de, motorlu bir aracın polisin hizmetine girmesi ilk kez 1899 yılının Nisan ayında gerçekleşti. Northamptonshire Karakolu’nun görevlilerinden Çavuş McLeod, kentte bulunan “Barnum and Bailey Sirk”nin gösterileri için sahte bilet satan bir adamın peşine düştü. Sahtekârı yakalamakta güçlük çekeceğini anlayınca, Jack Harrison adında birine ait olan Benz marka aracı ödünç aldı. Uzun bir kovalamaca sonunda, zanlıyı, Harpole ile Flore arasında ele geçirmeyi başardı.
    Olayı okurlarına nakleden Autocar dergisi, “Araba öylesine hızla gidiyordu ki, eğer Çavuş McLeod direksiyonda değil de yolun kenarında olsaydı, mutlaka durdurup cezayı basardı” diye yazdı. Sürekli olarak polis tarafından kulanılmak üzere satın alınan ilk araç, bir Stanley Steamer idi. Boston Emniyet Müdürlüğü tarafından 1903 yazında hizmete kondu ve Back Bay yöresinde devriye görevi yapan dört atın yerini aldı.
    Automobile dergisinin, hız limitini aşanların yakalanabilmesi için polisin elinde çok daha hızlı araçlar bulunması gerektiği yolundaki bir yazısı, 1905 yılının Haziran ayında okurlara ulaştığında, St. Louis Emniyet Müdürlüğü, bir trafik ekibinin altına bu nitelikteki bir aracı çoktan vermiş bulunuyordu. Suçlularla mücadele etmek amacıyla polis tarafından kullanılan ilk araçlar olan iki adet “Crossley”, 1920 yılının Eylül ayında İngiliz polisinin “Uçan Birlikler” denilen bölümünde hizmete girdi. Bir yıl sonra bu araçlara telsiz takıldı. Telsizlerin çok uzun olan antenleri, arabanın tavanından uzanıyordu.
     


Yükleniyor...