Pleistosen Arkeolojisi

'Güncel Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 16 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Pleistosen arkeolojisi
  Pleistosen arkeolojisi özet bilgi
  Pleistosen Arkeolojisi Nedir  Pleistosen, yaklaşık 2.5 milyon yıl önce başlayan ve yine yaklaşın 10-14 bin yıl önce bugün içinde bulunduğumuz ve Holosen olarak adlandırdığımız dö nemin başlamasıyla biten buzul çağları dönemidir. Bu dönemde insan evrimsel gelişmesinde belki de en büyük değişimlerden birisi olan taş aletler yapm Aya başlamıştır. Bu döneme ait arkeolojik buluntuları Paleolitik Çağ arkeolojisi, yani Pleistosen arkeolojisi inceler. Paleolitik bu dö nemin kültürel adıyken, Pleistosen, aynı dönemi ifade etmek için jeolojik bir adlandırmadır.

  Türkiye’ye Paleolitik Çağ’ın en eski dönemlerinden beri yoğun olarak yerleşilmiştir. Ama buna karşın Türkiye’de Pleistosen arkeolojisi, daha geç dönemlerin görkemli buluntularının yanında daha “sönük” buluntular vermesi dolayısıyla, ikinci planda kalmıştır. Türk arkeologlarının Paleolitik Çağ’a ilgi duymamasına karşın, yine de, tüm Arkeoloji alanlarında olduğu gibi, Pleistosen arkeolojisinde de son 20-25 yılda ö nemli değişimler oldu. Ancak yine de kuruldukları günden bugüne kadar istanbul Üniversitesi edebiyat Fakültesi ve ankara Üniversitesi dil tarih ve coğrafya Fakültesi’nde (DTCF) Pleistosen arkeolojisi uzmanı sayısı toplam olarak onu geçmedi.

  Buna karşın son 35-40 yıl içinde Pleistosen arkeolojisi hakkındaki bilgiler arttı. 1960 öncesinde bir-iki düzineyle sınırlı olan Paleolitik Çağ buluntu yerlerinin sayısı -bazısı baraj alanlarındaki yüzey araştırmaları olmak üzere- büyük çaplı projelerin etkisiyle arttı [Arsebük 1995:18]. Bugün 210′a yakın Paleolitik Çağ buluntu yeri bilinmekte. Araştırma yetersizliğinden dol ayı Pleistosen boyunca yoğun olarak yerleşilen Anadolu ve Trakya’da bilinen yerleşimler belirli birkaç bölgede toplanmakta bazı bölgeler ise hiç buluntu yeri yokmuş gibi gözükmekte.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Pleistosen Arkeolojisi
 1. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  665