Platon Ütopyası

'Ders notları' forumunda Masal tarafından 12 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Platon Devlet Ütopyası


  Platon Ütopyası Hakkında Bilgi


  Ütopya, aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum şekli anlamı taşır. Ütopyalar, bugün gerçekleşmesi imkânsız toplum tasarımlarıdır. Ütopyalar üzerine görüşler iki biçimde ortaya çıkmıştır. Bir kısmı özendirici, istenen nitelikte, diğer bir kısmı ise korkutucu, ürkütücü ütopyalardır.

  Bizlerin bugün kullandığımız biçimiyle ilk toplum tasarısını Platon yapmıştır. Platon, "Devlet" adlı eserinde ideal devletin nasıl olacağını belirtmiştir. Bu devlette insanlar üç sınıfa bölünmüştür; Çalışanlar (çiftçiler, zanaatkârlar), bekçiler (askerler) ve yöneticiler (bilginler özellikle filozoflar). İşçi sınıfı çalışıp üretimde bulunarak devletin maddi ihtiyaçlarını karşılar. Bekçiler sınıfı toplum içinde güvenliği ve dışarıya karşı devletin varligini savunur. Yöneticiler sınıfı ise devleti yönetir.

  Bu toplumda her sınıfın bir erdemi vardır. İşçi sınıfının erdemi kanaatkâr olmak, bekçi sınıfının erdemi cesaret, yöneticilerin erdemi ise bilgeliktir.

  Platon’un açtığı bu ütopik devlet anlayışı yolu, gelecekte hem doğu hem de batı felsefelerinde temsilciler bulmuştur. Doğu felsefesinde böyle ütopik bir devlet anlayışını Fârâbî’de görmekteyiz.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Platon Ütopyası
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  604
 2. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  888
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,408
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  877