Platon Siyaset Felsefesi

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 16 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Platon Siyaset Felsefesi Nedir


  Platon Siyaset Felsefesi Hakkında Bilgi  Platon Çok önemli bir Antik/Klasik Yunan filozofu olduğu gibi, matematikçi, felsefi diyaloglar yazarı ve Batı dünyasındaki ilk yüksek öğretim kurumu olan Atina Akademisinin kurucusuydu da. Bu akademi aynı zamandan günümüzdeki modern üniversite oluşumunun başlangıcı olarakta kabul edilir.

  Platon siyaset felsefesini en ayrıntılı olarak Devlet isimli eserinde anlatmıştır. Eflatun, elli yıllık uzun bir süre boyunca bu kuramsal yapıyı düşünmüş, ilintili felsefi meselelerle didişmiş ve bu arada görüşlerini düzeltip olgunlaştırmıştır. Bu yüzden Eflatun felsefesinin incelenmesi açısından en akılcı yol, bu değişim ve gelişmeyi takip ederek, öğretinin geçirdiği evreleri anlamaya çalışmaktır.

  Eflatun'un felsefesini, beş önemli kuram içerisinde toplamak mümkündür. Bunlar, “bilgi, “idealar, “ruhun ölümsüzlüğü, “evrendoğum (Cosmogonie, Cosmogony - Evren'in oluşumunu inceleyen bilim dalı) ve “devlet ile ilgili kuramlarıdır. Eflatun, bütün yaşamı boyunca hocası Sokrates'den edindiği ilham ile gerçek bir ahlakçı olarak kalmış, tüm bu kuramları, etik ağırlıklı görüşlerle irdeleyerek geliştirmiştir. Sokrates ve Eflatun'a göre felsefenin ana ereği, insanın mutluluğu ve yetkin yaşamının sağlanmasıdır. Yetkin bir yaşam, ancak erdemli bir hayat sürmekle elde edilebilir. Erdemin temeli “bilgi, özü “idealar kavramı, gerekçesi “evrendoğum, güvencesi “ölümsüzlük, yaşamsal sığınağı “devlettir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Platon Siyaset Felsefesi
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  783
 2. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  938
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,462
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  893