Platon Estetik Anlayışı

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 11 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Platon Estetik Anlayışı Nedir


  Platon Estetik Anlayışı Hakkında Bilgi


  Platon'un yaşadığı Antikçağın estetik anlayışı objektivistti. Bu şu demektir: Antikçağ için güzel, insani istek, hoşlanma, yaratma ve seyirden bağımsız bir manifestasyondu.

  Platon için güzel, meydana gelmeyen ve yok olmayacak, başka bir şeye dönüşmeyen, tek ve kendinde-varolan, sonsuz bir şey, en yüksek ide idi.

  Bir bakımdan sanatın anlamı, olsa olsa taklit (mimemis) olabilirdi; sanat, kendi idealini "kalokagathi (güzel-iyi) ya erişmek olarak koymakla yetinebilirdi. Platon için güzellik, kendisin- den hoşlanılan ve bizde özel bir duygu uyandıran bir şey olarak, uyumlu (harmonik) ve simetrik olanın içinde "ışır" (Philebos, 51). Ama idenin bu ışıması, insan için duyum ("aisthesis") yoluyla kavranılabilir (Phaidros, 250 B). Yani güzellik, sonuç olarak, duyumsallığa ilişkindir. Bu Platoncu konumlamanın tüm spekülatif çabaların çekirdeğinde yer aldığı görülür. Örneğin, güzel-iyi (kalokagathia) tasarımı altında, sanatın ahlâksal amaçlara da hizmet etmesi gerektiği düşüncesi kadar, güzel ve doğrunun sınırsız geçerliliğe sahip olduğu düşüncesi de, Hegel'e kadar felsefi estetiğin temel savları arasında yer almıştır. Yine bunun gibi, taklit (mimesis) de Platon'la birlikte, felsefi bir inanç olarak estetiğe yerleşmiştir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Platon Estetik Anlayışı
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  634
 2. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  938
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,462
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  893