Piri reis haritası nerede

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Ezlem tarafından 27 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Piri Reis haritası, yapıldığı dönemdeki yirmi haritadaki coğrafya bilgilerini, yanlışları ve doğruları ile bütünleştirmiş tarihî bir belgedir. Bu haritaların bir kısmının düşman sırrı olması ve kenar notlarının tutsak edilmiş İspanyol ve Portekizli denizcilerin ifadelerini de içermesine bakılırsa, bu aynı zamanda değerli bir denizcilik istihbarat çalışmasıdır. Bunca malzemenin bir elde toplanabilmesi Osmanlı Bahriyesinin 16. yy'daki askeri gücünün bir göstergesi olarak gösterilebilir.


  Piri Reis Haritası’nın Şifresi kitabının yazarı araştırmacı Metin Soylu, “Haritanın orijinali Amerika Uzay Araştırmaları Merkezi’nde (NASA) olabilir” iddiasını dile getirdi. Soylu, NASA’nın haritaya olan ilgisini bir kaç başlıkta özetliyor. Buna göre, Piri Reis’in haritası ile bugün uzaydan çekilen dünya fotoğrafının ölçüleri aynı. Ayrıca, Piri Reis’in bunu 500 yıl önce çizmesi ve dünyanın merkezini Mısır Kahire olarak göstermesi, NASA’nın özel olarak haritayla ilgilenmesinin nedenlerinden.

  Metin Soylu, haritanın nasıl olup da Topkapı’dan ABD’ye gidebileceği sorusuyla ilgili ise kritik noktanın, 1987 yılında Amerika’da açılan Muhteşem Süleyman Sergisi olduğunu söylüyor. 1987’de Muhteşem Süleyman Sergisi için bir süreliğine ABD’ye giden orijinal haritanın bu sergiden geri gelmediğine inandığını söyleyen Soylu, haritanın orijinali Türkiye’ye geri gelmediyse şu anda NASA’da olabileceğini belirtiyor. Soylu, tüm bu soru işaretlerinin TBMM’de bir Araştırma Komisyonu kurulmasıyla çözülebileceğini vurguluyor. Yazarın T24’e yaptığı değerlendirmeler şöyle:

  ‘Topkapı’daki harita kriminal incelemeden geçirilmeli’
  UNESCO tarafından 2013 Dünya Piri Reis Yılı’na girdiğimiz 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren Topkapı Sarayı’nda sergilenmesini beklediğimiz Piri Reis Haritasının çok kısa bir süreliğine sergilenip tekrar apar topar depoya kaldırılması Türkiye için bir utanç tablosudur. Piri Reis’in Haritasının bilirkişi uzmanları tarafınca değil kriminal laboratuvar tarafından incelenmesi oldukça önemlidir.


  piri reis.jpg
   
Yükleniyor...