Pil ömrü nasıl uzatılır?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Pardus tarafından 13 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Ali Güngör
  Böyle diyorsanız bu haber sizin için. Cepte, dizüstünde ve şarjlı pillerde ömür nasıl uzatılır?
  [​IMG]


  Kısa pil ömrü herkesin ortak şikayeti

  Şarj edilebilir pillerinizin, cep telefonu bataryanızın ve dizüstü bataryanızın ömrünün kısalığından şikayetçiyseniz bu yazıda bahsettiğimiz şartlara biraz dikkat ve özen göstererek pilinizi çok daha uzun süre ilk günkü performansıyla kullanabilirsiniz.

  Herhangi bir pilin ve bataryanın ömrünü uzatmak için doğru şarj seviyelerini ve ısıları tutturmak gerekiyor. Lityum-iyon bir pili tam şarjda 25 derecede tutmak kapasiteyi, ilk yılın sonunda yüzde 20 azaltıyor. Bu ısı düşük gibi görünse de lityum-iyon pil için sıcak kalıyor.

  Pil çeşitleri ve detaylar çok zengin, ancak ideal koşulları sağlamak çok zor. İşte bu yüzden uygulayamayacağınız detaylara girmeden, pil ömrünüzü uzatmak için dikkat etmeniz gereken temel kuralları aşağıda sıraladık.

  -Sıcaktan kaçının
  -Uzun süre sabit güce bağlı çalışırken pili çıkartın
  -Kullanmadığınız zaman yüzde 40 dolu olarak buzdolabında tutun. Ancak dondurucuya -koymayın ve nem almayacağından emin olun. Yoksa bozabilirsiniz, kaza ve yaralanmalara sebep olabilirsiniz.
  -Çok satış yapan, bu yüzden stoklarını hızla yenileyen bir yerden alışveriş yapın. Böylece depoda bayatlamış pil değil, taze ve uzun ömürlü pil satın alırsınız.
  -30 şarjdan sonra pili bir kez tamamen boşaltmak, pili yeniden ayarlamaya yarar.


  chip
    2. Cevap: Pil ömrü nasıl uzatılır?

  pili ısırın biraz daha uzun süre kullanılıyor:f30::f30::f30:
   


Yükleniyor...