Piko Nasıl Yapılır

'El Becerileri' forumunda Meryem tarafından 23 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Piko hakkında bilgi
  Pikonun Yapılışı


  12 peçete ve dikdörtgen masa örtüsü için, dertsiz kumaştam 4,5 m satın almanız yeterli olcaktır. Tabi masanız özel yapım değilse Kumaşımızın 2,5m sini masa örtüsü için 2msini peçeteler için ayırıyoruz. 2m kumaşın önce kenar paylarını çıkarıyoruz ki, dikerken potluk yapmasın. Kumaşı enine 4 eşit parçaya ayırıyoruz. Elimizde 4 uzun parça oluyor, bunuda 50 cm den 3 parçaya ayırıyoruz. (küçük bir parça artacaktır) Dertsiz kumaşlar çok kaygan olduğu için biçerken zorlanırsanız, keseceğiniz yeri ölçüp, katlayıp, iğneleyebilirsiniz. Bayağı kolaylık sağlayacak, hatanızı önleyecektir. Masa örtüsünün de kenar paylarını çıkarın.
  Peçete ve masa örtüleri için 4cm lik cetvel kullanıyorum, siz elinizle de kıvırabilirsiniz. Önce kısa bir pay sonra tam dönüş yaparak ütülüyorum. Her kenarını mutlaka ütüleyerek çalışıyorum.
  Diğer kenarı da aynı şekilde ütüleyerek çalışıyorum. Köşeleri düzgün olsun diye uçtan ortaya doğru 45′ katlayıp, ütüleyip, iğneliyorum.
  Dört köşesini de hazırladıktan sonra peçete veya masa örtümüz dikişe hazır hale geliyor. önce köşelerini ters çevirip sivri ucundan katladığımızda ütülediğimiz çizgiyi görürüz, dikişimizi bu çizgiden yaparsak, köşelerinin çok güzel olduğunu göreceksiniz.
  İsterseniz düz dikiş yaparsınız, isterseniz harç dikersiniz, isterseniz makineniz ne yapabiliyorsa ondan yararlanırsınız. Ben mor floş iple, danteliyle uyumlu bir piko deseniyle pikoladım. Dantelin geleceği yeri rahat anlatmak için boş bıraktım.
  Peçete danteli merdiven olduğu için bütün köşelerini düzelterek iğneledim. Önce iki sıra zigzag teğelini, sonra sıkı zigzağını (sarma) yaptım. Güzel günlerde kullansınlar inşallah.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Piko Nasıl Yapılır
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  885
 2. Meryem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,515
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,316
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,250