Peynir ve Peynircilik

'Sosyal Konular' forumunda Wish tarafından 10 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. Sütün peynir hali

  Peynir çok büyük bir çeşitlilikteki aroma tat yapı ve şekle sahip bir grup fermente süt ürünü için kullanılan genel addır.
  Dünyada 1.000 den fazla peynir çeşidi vardır. Elde somut bir tarihsel kanıt olmamakla birlikte peynirin ilk kez bundan yaklaşık 8.000 yıl önce Mezopotamya veya İndus vadisinde çobanlar tarafından üretildiği sanılmaktadır.

  Hayvanların ehlileştirilmesi Asyada başlamıştır. Buradan göç ederek Avrupaya yerleşenler beraberlerinde ehlileştirdikleri hayvanları da getirmişlerdir. Avrasyanın özellikle sütün önce tesadüfen ekşimesi ardından da bilinçli bir şekilde ekşitilmesi yoluyla peynirin ilk üretildiği bölge olduğu Tatarların Kırgızların Kalmukların Tibetlilerin ve Perslerin de Babilliler veya İbranilerden daha önce peynirle tanışmış oldukları söylenmektedir.

  Asya dışındaki coğrafyada ise M.Ö. 5.000 de İtalya Güney Fransa ve Kuzey Afrikada ilk kez evcil koyun ve keçiye rastlanmaktadır. Tuna Vadisi ve Balkanlarda yaşayan topluluklar M.Ö. 4.000de Avrupayı inekle tanıştırdılar.

  İtalya ve Fransada yapılan kazılarda ortaya çıkarılan süt kesiğini süzme kapları bu ülkelerde M.Ö. 2.800 yıllarında ilkel peynircilik yapıldığını göstermektedir.
  Peynirin besin özellikleri ve beslenmedeki yeri

  Tüm dünyada sevilerek tüketilen ve yüzlerce çeşidi bulanan peynir yeterli ve dengeli beslenme düşünüldüğünde önemi inkar edilemeyecek temel bir fermente süt ürünüdür. Peynirin beslenmedeki yerini bileşimindeki besin ögelerini tek tek ele alarak şöyle açıklayabiliriz:

  Süt yağı

  Üretiminde kullanılan sütteki yağ oranına bağlı olarak peynirdeki yağ oranları çeşitlilik gösterebilir. Tüketiciler genellikle tam yağlı peynirleri tercih etmektedir. Çünkü süt yağının peynirin duyusal kalitesine olumlu etkisi büyüktür. Peynir olgunlaşırken süt yağı lipaz enzimiyle serbest yağ asitlerine parçalanır ve böylece hem peynirin aroması zenginleşir hem de süt yağı çok daha kolay sindirilebilir bir forma dönüşür. Vücudumuz yağa hem enerji kaynağı olarak hem de yağda çözünen vitaminlerin emilimi ve vücut sıcaklığının korunması için ihtiyaç duyar. Tam yağlı beyaz peynir ve tam yağlı kaşar peyniri yaklaşık % 20-30 oranında süt yağı içerir; bu nedenle kalp-damar problemi olmayan ve özellikle büyüme çağındaki bireylerin günlük diyetlerinde yer alması gereklidir.


  Protein


  Peyniri besin olarak önemli yapan içeriğindeki biyolojik değeri yüksek proteinlerdir. Kullanılan sütteki protein oranı peynirin çeşidi ve işlenme metoduna bağlı olarak farklılık göstermektedir.

  Peynirler % 10 ila % 30 oranında protein içerebilirler. Bu protein modifiye kazeinden gelmektedir. Olgunlaşmada proteinin büyük bir kısmı oligopeptitlere ve aminoasitlere parçalanır. Proteinin parçalanması peynire yapısını ve lezzetini kazandırır. Proteinlerin parçalanmasına proteoliz denir ve proteoliz nedeniyle peynirin içeriğindeki proteinler kolayca sindirilebilir forma dönüşür.

  Yüksek protein oranının yanı sıra peyniri besinsel yönden değerli yapan bileşimindeki aminoasit kompozisyonudur. Peynirin bileşiminde vücudumuz tarafından sentezlenemeyen ve dışarıdan alınması gereken esansiyel aminoasitler bulunmaktadır.

  İnsan vücudu hücre yapımı onarımı ve enfeksiyonlarla mücadele için proteine ihtiyaç duyar. Vücudun protein ihtiyacı çocuklarda hamile ve emziren kadınlarda fiziksel eğitim alanlarda veya vücut geliştirme yapanlarda daha yüksektir.

  Çok çeşitli faktörlerce etkilenmekle ve kaynaktan kaynağa değişmekle birlikte insan vücudunun günlük 45-50 gram proteine ihtiyacı vardır. Bu miktarın yaklaşık yarısının hayvansal protein kaynaklarından karşılanması gereklidir. Çünkü bitkisel protein kaynakları tüm esansiyel aminoasitleri içermemektedir.

  Protein vücutta enerji kaynağı olarak da kullanılabilir ve vücut yağına dönüşebilir. Peynir bileşimindeki biyolojik değeri yüksek protein ile günlük diyette yer alması gereken bir protein kaynağıdır.


  Laktoz

  Laktoz süt şekeri diye de bilinen ve yalnızca sütte bulunan bir disakkarittir (karbonhidrat). İnek sütü yaklaşık % 45-47 oranında laktoz içerir.

  Peynir yapımı sırasında laktoz büyük ölçüde laktik aside dönüşür bir kısmı peynir altı suyuna geçer içinde kalan da olgunlaşma boyunca laktik aside dönüşür (21-28 gün olgunlaştırılan peynirde laktoz yok denecek kadar azdır).

  Yani peynir bir karbonhidrat kaynağı değildir. Herhangi bir sebeple karbonhidrattan kaçınmak isteyenlerin tercih etmesi gereken süt ürünü peynirdir.

  Ayrıca peynir az miktarda laktoz içerdiğinden laktoz intolerantlar için rahatsızlık yaratmayacak bir süt ürünüdür (Peynirde yaklaşık 1-3 g/100 g laktoz bulunur).


  Mineraller ve vitaminler


  Peynir kalsiyum ve fosfor içeriği yönünden önemli bir gıdadır. 100 g yumuşak peynir günlük kalsiyum ihtiyacının % 30-40ını günlük fosfor ihtiyacının da % 12-20sini karşılamaktadır. Sert peynirler günlük kalsiyum ihtiyacının tümünü karşılarken fosfor ihtiyacının da % 40-50sini karşılamaktadır.

  Kalsiyum kemik ve diş gelişimi için yaşamsal bir mineraldir. Peynirdeki kalsiyum biyolojik değeri yüksek olan yani insan vücudu tarafından kolayca kullanılabilen formdadır. Kalsiyum ayrıca kasların kasılması ve sinir iletimi için vücuda gereklidir. Çocukların hamile ve emziren kadınların ve menopoz dönemindeki kadınların kalsiyum ihtiyacı artar.
  Günlük diyetinde yeterli kalsiyum bulunmayan kadınlar menopoz döneminde osteoporoz rahatsızlığına yakalanabilmektedir. Bu nedenle bu anlamda risk grubunda olan kişilerin tüm süt ürünleriyle birlikte özellikle peynir tüketmesi önemlidir.

  Fosfor diş ve kemik formasyonu kas kasılması böbrek fonksiyonu ile sinir ve kas aktivitesi için vücuda alınması gereken bir mineraldir. Fosfor vücutta kalsiyum ile birlikte sinerjistik çalışarak fonksiyon göstermektedir. Bu nedenle peynir gibi hem kalsiyum hem de fosforu yüksek oranda ve birlikte içeren bir gıda bu anlamda daha da değerlidir.

  Peynirde yağ oranına bağlı olarak değişen miktarlarda yağda çözünen vitaminler (ADEK) bulunur. Peyniri vitamin yönünden önemli yapan bileşimindeki B grubu vitaminlerdir; bunlar suda çözünen vitaminlerdir. Beyaz peynir B2 B6 ve B12 vitaminleri için kaynak sayılabilecek nitelikte bir süt ürünüdür.

  Peynir çeşitleri


  Ülkemizde tüketimi en yaygın olan peynirler beyaz peynir ve kaşar peyniridir. Ancak ülkemiz yöresel peynir yönünde hayli zengindir. Bu çeşitlerin bazıları şunlardır:
  Mihaliç (kelle) peyniri keçi peyniri Erzincan tulum (şakak) peyniri İzmir tulum peyniri Van Otlu peyniri lor Urfa beyaz peyniri dil peyniri Çerkez peyniri abaza peynirleri tel (civil) peynir çökelek Yozgat çanak peyniri külek peyniri Hatay cara (testi) peyniri örgü peyniri golot peyniri İstanbul çayır peyniri Manisa çayır peyniri Ordu torba peyniri Giresun imansız peyniri Kars gravyer peyniri Denizli Yörük peyniri.

  Yurtdışında yaygın olarak üretilen ve tüketilen peynir çeşitlerinin bazıları ise Cheddar Mozzarella Ricotta Emmental Edam Gouda Camembert Brie Roquefort Parmesan Provolone Stilton Gorgonzola Feta Mascarponedır.

  Peynir nasıl yapılır ve nasıl saklanır


  Peynir süt proteini kazeinin peynir mayası ve/veya peynir kültürü ile pıhtılaştırılması ve bu pıhtıdan peynir suyunun ayrılmasıyla elde edilen fermente bir süt ürünüdür.
  Peynir suyu ayrıldıktan sonra tuzlu peynirler için tuzlama aşamasına gelinmektedir. Tuzlama peynirin yüzeyine kuru tuzlama şeklinde veya peynir salamuraya daldırılarak yapılabilir.

  Takip eden basamak olgunlaştırmadır; peynir taze olarak tüketilebileceği gibi belirli bir olgunlaştırma periyodunu takiben de tüketilebilmektedir.

  Yukarıdaki üretim basamaklarına ait teknik parametrelere bağlı olarak çok geniş bir çeşitlilikte peynirler elde edilmektedir.

  Diğer fermente süt ürünleri gibi peynir de canlıdır. Raf ömrü boyunca peynirin duyusal yapısal ve kimyasal özelliklerinde çeşitli değişiklikler görülebilmektedir. Bu değişikliklerin minimumda tutulması için peynirlerin genel olarak 6-8°Clik sıcaklıklarda tutulması gereklidir.

  Soğuk iklimlerde yaşayanlar için sıcaklığı 6-8°C civarında bulunan nem oranı sabit ve havadar kilerler peynir saklamak için idealdir. Ancak şehirde bu imkan yoktur. Bu nedenle peynirleri evlerimizde buzdolabının alt raflarında ve kapalı şekilde muhafaza etmeliyiz.

  Peynir çeşitleri

  Türkiye'de tüketimi en yaygın olan peynirler beyaz peynir ve kaşar peyniri olmakla birlikte yöresel peynirler yönünden de hayli çeşitlilik gösterir. Bunlardan bazıları:

  Mihaliç (kelle) peyniri
  Keçi peyniri
  Erzincan tulum (şakak) peyniri
  İzmir tulum peyniri
  Van Otlu peyniri
  Lor
  Urfa beyaz peyniri
  Dil peyniri
  Maraş peyniri
  Çerkez peyniri
  Abaza peynirleri
  Tel (civil) peynir
  Çökelek
  Yozgat çanak peyniri
  Külek peyniri
  Hatay cara (testi) peyniri
  Örgü peyniri
  Golot peyniri
  İstanbul çayır peyniri
  Manisa çayır peyniri
  Ordu torba peyniri
  Giresun imansız peyniri
  Kars gravyer peyniri
  Küp Peyniri
  Roquefort peyniri
  Denizli Yörük peyniri
  Süt İşleme ve Mühendisliği Bilim Dalı Genel Tanıtım

  Gıda teknolojisinin ana dallarından olan süt teknolojisi doğanın özenle hazırladığı sütün yapısını oluşturan değerli besin öğelerini; değişik teknolojik işlemlere ve fermentasyona tabi tutarak ya da yapısını ve oranlarını değiştirerek hemen hemen her gün birini veya birkaçını zevkle tükettiğimiz içme sütü kaymak tereyağı peynir yoğurt dondurma gibi mamullerin üretilmesi görevini üstlenmiştir. Bu teknoloji dalı oldukça geniş bir alana sahiptir ve kimya fizik teknoloji mühendislik ve mikrobiyoloji konularını bir arada içerir.
    2. Cevap: Peynir ve Peynircilik

  Yurtdışında yaygın tüketilen peynir isimleride maşallah ingiltere kraliyet ailesi gibi prens charls'ı göremedim arasında :)
  teşekkürler bilgiler için
    3. Cevap: Peynir ve Peynircilik

  Ek iş yapıyoruz anlaşıldı :)
    4. Cevap: Peynir ve Peynircilik

  ne yapsın garip wish'e yüklemişsiniz koca forumun masraflarını ek iş yapmak zorunda kalıyor :)
  o tarifleri denerken bol keseden koyuyorsun malzemeleri bunları kim alıyor dediğin yok hiç:p
   


  Wish bunu beğendi.

 5. Cevap: Peynir ve Peynircilik

  :f30::f30::f30:
    6. Cevap: Peynir ve Peynircilik

  :f40: konuş Aykut konuş. Kim ne diyecekse gelsin. Aykut geç sende arkama şöyle :) Hatta şu tacımıda admin odasına gitmeden çıkarıp bi başımı dinlendireyim sen varken :f30:
    7. Cevap: Peynir ve Peynircilik

  Bizim oranın peyniri de güzeldir ; bir tost yaparsın kaşar peyniri gibi uzadıkça uzar mübarek... :)

  Kahvaltıların efendisi....
   


Yükleniyor...