Peygamberimiz (Sav)'İn Saç Ve Sakal Bakımı

'Dini Bilgiler' forumunda Merve tarafından 20 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Peygamberimiz (Sav)'in Saç ve Sakal Bakımı
  Hz. Muhammed (sav)'in Saç ve Sakal Bakımı


  Peygamber Efendimiz temizliğe çok önem verdiği için, saç ve sakal bakımına da önem vermişlerdir. Bazı kaynaklarda onun yanında daima tarak, ayna, misvak, kürdan, makas, sürmedan gibi eşyalar bulundurduğu bildirilmektedir. Peygamberimiz (sav) ashabına da aynı tavsiyelerde bulunmuş ve "Kim saç bırakmışsa, onun bakımına dikkat etsin" şeklinde buyurmuşlardır. Peygamberimiz (sav)'in saç ve sakalı ile ilgili diğer aktarılanlar şu şekildedir:

  Hz. Adda İbn Halid'den (ra):
  "Mübarek sakalı gayet güzeldi."90

  Hz. Aişe (ra) validemiz anlatıyor:
  "Resul-i Ekrem (sas). saçlarını tarayıp yağladığında."

  Simak b. Harb (ra) aktarıyor:
  "Cabir b. Semüre'den işittim. Ona, Hazreti Peygamberin saçlarının ağarma durumu sorulmuştu. O da: Mübarek başlarını yağladıkları zaman saçlarının akı gözle farkedilmez; fakat başlarına yağ sürmedikleri anlarda beyazları görünürdü" dedi.

  Peygamberimiz (sav), dış görünümüne ve temizliğine verdiği önemle, müminlere güzel bir örnek olmuştur. Bir rivayette Peygamber Efendimiz (sav)' in bu konudaki tavrı şöyle belirtilir:

  "Bir gün Peygamber (sav) sahabelerinin yanına çıkacağı zaman küpteki suya bakarak sarığını ve sakalını düzeltti ve şöyle dedi: 'Allah kardeşlerinin yanlarına çıkarken kulunun kardeşleri için süslenmesini sever.'  alıntı
   


Yükleniyor...