Peygamber Efendimizin Nübüvvet (Peygamberlik) Mührü Şerifi

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 19 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimizin Nübüvvet Mührü


  Allah, Hz. Muhammed (sav)i alemler üzerine seçmiş ve onun “peygamberlerin sonuncusu (Ahzab Suresi, 40) olduğunu bildirmiştir. Ondan sonra hiçbir peygamber gönderilmeyecektir ve Kuran insanlara hidayet rehberi olarak gönderilen en son kitaptır. Allah, Peygamber Efendimizin bu eşsiz özelliğini onun mübarek vücudunda bir izle tecelli ettirmiştir.

  İslami kaynaklarda ve rivayetlerde Peygamber Efendimizin kürek kemikleri arasında bulunan bu işarete “nübüvvet mührü ismi verilir. Peygamberimiz (sav)in mührüne benzer peygamberlik işaretlerinin diğer peygamberlerde de olduğu, ancak Peygamberimiz (sav)inkinin daha farklı olduğu el-Müstedrek tarafından Vehb b. Münebbih (ra)den şöyle nakletmiştir:

  Allah hiçbir peygamber göndermemiştir ki, onun sağ elinde Peygamberlik beni (şametün-nübüvve) olmamış olsun. Ancak bizim Peygamberimiz Muhammed Aleyhisselam bunun istisnasını teşkil etmektedir. Zira Onun peygamberlik beni, (sağ elinde değil) kürek kemikleri arasındadır. Peygamberimiz bu durum sorulunca: “Kürek kemiklerim arasında bulunan bu ben, benden önceki Peygamberlerin beni gibidir78 demiştir.

  Cabir b. Semüre (ra) anlatıyor

  “Ben Resulullah Efendimizin kürek kemikleri arasında bulunan nübüvvet mührünü gördüm. O, güvercin yumurtası büyüklüğünde kırmızımtırak bir yumru idi.79

  Hz. Alinin torunlarından İbrahim b. Muhammed (ra) naklediyor:

  “Dedem Hz. Ali, Peygamber Efendimizin vasıflarını anlatırken, Resulullahın Hilyesi (güzel sıfatlar, süs, zinet, cevher, güzel yüz, suret, görünüş) hakkındaki hadisi bütün uzunluğu ile zikreder ve:

  “Kürek kemikleri arasında nübüvvet mührü vardı. Ve O, peygamberlerin sonuncusudur derdi.80

  Ebu Nadre (ra) anlatıyor:

  “Ashabdan Ebu Said el-Hudriye Resulullah Efendimizin peygamberlik mührünün nasıl bir şey olduğunu sordum. Mübarek sırtlarında gül tomurcuğu gibi bir et parçası olduğunu söyledi.81

  “İki küreği arasında peygamberlik mührü yer alıyordu. Bu mühür sağ omzuna daha yakındı.82

  Muhammed b. Müsenna, Muhammed b. Hazm, Şube Simak (ra)dan:

  “Cabir İbn-i Semurenin şöyle dediğini duydum: Resulullah (sav)in sırtında mühür gördüm: güvercin yumurtası gibi idi.83
  Alıntıdır
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Kas 2013
Yükleniyor...