Peygamber Efendimizin Davranışları İle İlgili Hadisler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Yasemin tarafından 2 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimizin Davranışları İle İlgili Hadis Şerifler


  Alemlere Rahmet
  Son ve evrensel peygamber olan Hz.Muhammed (s.a.), âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir: Doğrusu bu Kuran’da, kulluk eden kimselere bildiri vardır. Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik. (Enbiya, 21/106-7)

  Bu niteliklerinin bir gereği olarak, insanlara Yüce Allah’ın buyruklarını ve yasaklarını iletti, hak dini öğretti, ebedî kurtuluş yolunu gösterdi.

  Yüce Ahlâk Sahibi ve Güzel Örnek

  Hz.Muhammed’in (s.a.) başlıca özelliklerinden bir başkası, onun üstün ahlâk sahibi oluşudur: Şüphesiz sen, büyük bir ahlâka sahipsindir.(Kalem, 68/4) Böyle yüce ahlâk sahibi bir peygamber, bütün insanlığın bağlanacağı güzel bir örnektir: Ey inananlar! And olsun ki, sizin için, Allah’a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlara ve Allah’ı çok anan kimselere Rasûlullah (Allah’ın Elçisi) en güzel örnektir.
  (Ahzâb, 33/21)

  İnsanlığın büyük ahlâk örneğine, binlerce salât, selâm ve rahmet olsun.

  Hz.Muhammed’in (s.a.) Kur’an-ı Kerim’de belirtilen ikinci önemli özelliği, son peygamber oluşudur: “Muhammed, içinizden herhangi bir adamın babası değildir. O, Allah’ın elçisi ve peygamberlerin sonuncusudur.

  Allah, her şeyi bilendir.

  (Ahzâb, 33/40) Bu hususu, Hz.Peygamber (s.a.) kendisi de belirtmiştir: Benden sonra artık gelecek olan peygamber yoktur.(Müslim, fedâilü’s-sahâbe, 30)
   
Yükleniyor...