Peygamber Efendimiz çocuklara nasıl davranırdı

'Dini Bilgiler' forumunda Demet tarafından 30 Mar 2015 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimiz çocuklara nasıl davranırdı

  Tüm insanlığa kusursuz bir örnek olarak gönderilmiş rahmet peygamberidir. Onun çocuklara karşı davranışı rabbimizin istediği şekildedir. Çocuk eğitimin çok önemli olduğu bilen Müminler olarak, çocuklara nasıl davranmamız gerektiğini yalnızca ona bakarak öğrenebiliriz. O nasıl davrandıysa aynı şekilde davranarak hem aile içi huzura hem de toplumsal huzura ulaşmamız mümkün. Çünkü O'nun hayatının her karesinde, hem dünya hem de ahiret hayatının mutluluğu gizlidir.

  Peygamberimiz çocukların hayatlarındaki ilk'lere dikkat ederdi. Bu ilklerden birisi de çocuğun midesine inen ilk gıdaydı.

  Peygamberimiz diğer önem verdiği ilklerden birisi de çocukların ilk duyduklarıydı. "Kimin bir çocuğu olur da sağ kulağına ezan sol kulağına kamet okursa, ona Ümmi Sübyan (bir tür çocuk hastalığı) zarar vermez"

  Peygamberimiz küçük çocukları dövmeyi yasaklamıştı. Hz. Enes, on yıla yakın bir süre peygamberimizin yanında kaldı. Peygamber Efendimiz bu süre içinde kendisine bir defa bile kızmadı. On veya on üç yaşından önce çocuk ne yaparsa yapsın dövülemezdi.

  Hz. Hasan ve Hüseyin, bir gün peygamberimize gelerek, Efendimizin kendilerine bir deve almasını istediler. Peygamberimiz o anda çocuklara deve alacak durumda değildi. Torunlarını üzmeden deveyi unutturacak bir çözüm yolu buldu. Küçük torunlarının önüne çökerek onlara seslendi; "Haydi binin bundan daha iyi deve mi olur" Çocuklar büyük bir sevinçle dedelerinin sırtlarına binmişler ve deveyi unutmuşlardı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Mar 2015
Yükleniyor...