Pestisitler ne demektir?

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 1 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. Pestisit nedir
  Pestisitler, insan ve hayvan vücudu ile bitkiler üzerinde veya çevresinde yaşayan, besin kaynaklarının üretim, depolama, tüketimi sırasında besin değerini düşüren yada zarara uğratan böcek, kemirici, yabani ot, mantar gibi canlı formların yıkıcı etkisini azaltmak için kullanılan kimyasal maddelerdir.

  Tarım ile uğraşan ve pestisite maruz kalan insanlarda yapılan çalışmalarda bu bireylerde kalıtsal değişiklik ve hasarlar olduğu gözlenmiştir. Pestisitlerin kronik etkisine maruz kalan tarım işçilerinde birçok genetik hasarın yanı sıra karaciğer, böbrek ve kaslarda bozukluklar görülmüştür.

  İnsanların pestisitlere maruz kalması ile zehirlenmeler meydana gelebilmektedir. Pestisit zehirlenmelerinin belirtisi; titreme, diyare, aşırı düzeyde terleme, mide bulantısı ve göz bebeklerinin küçülmesi şeklinde görülmektedir.
  Zehirlenmelerin önlenmesi için pestisit uygulamaları olabildiğince dikkatli ve minimum dozlarda yapılarak insan ve çevre sağlığı için en az düzeyde toksik, en etkili ve ruhsatlı maddeler kullanılmalı, ilaçlama süresi kısa tutulmalı ve duyarlı kişiler (yaşlı,çocuk vs.) ortamlardan uzaklaştırılmalıdır.
   


Yükleniyor...