Pargalı Ibrahim Paşa Ailesi

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 17 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Pargalı Ibrahim Paşa Ve Ailesi


  Pargalı Ibrahim Paşanın Ailesi


  Pargalı İbrahim Paşa, ya da öldürüldükten sonraki ünvanıyla Maktul İbrahim Paşa 1493, Parga doğumludur. I. Süleyman saltanatı döneminde 27 Haziran 1523 - 15 Mart 1536 arasında sadrazamlık yapmış, önemli siyasal ve askeri olaylarda rol oynamış Osmanlı devlet adamıdır.

  İbrahim Paşanın Babası bir balıkçıydı. Değişik kaynaklarda doğumunda Rum ya da İtalyan kökenli olduğu belirtilmektedir.6 yaşında korsanlar tarafından kaçırılarak Manisa'da dul bir kadına satıldı. Bu kadın İbrahim'in eğitimine önem vererek onu hem keman benzeri bir müzik aletini iyi çalabilecek şekilde hem de birçok alanda en iyi şekilde yetiştirdi.Şehzade Süleyman Manisa'da sancakbeyi olarak görev yaptığı sırada karşılaştığı ve arkadaşlık kurduğu İbrahim'i maiyetine aldı. İbrahim Paşa'nın anne ve babasını sadrazamlığı sırasında İstanbul'a getirttiği kayıtlara geçmiştir.

  pargalı İbrahim Paşa Sultan Süleyman'ın kız kardeşi Hatice Sultanla evlenmiş ve ondan 2 kız 1 erkek olmak üzere 3 çocuğu olmuştur. Hürrem sultanın planları sonucu Sultan süleyman tarafından boğularak öldürülmüştür. O öldükten sonra Hatice Sultan kimseyle evlenmemiştir.
   
Yükleniyor...