Pakistan'ın Yönetim Şekli

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 9 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Pakistan'ın Yönetim Biçimi
  Pakistan'ın Yönetim Şekli Nedir

  Pakitan'ın Yönetim Şekli Başkanlık Tipi Cumhuriyet

  Pakistan, resmi adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti. Güney Asya'da bir ülkedir. Umman Denizi'ne 1046 km kıyısı vardır. Batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin, doğusunda Hindistan vardır. Nüfus bakımından dünyada 6.'dır.

  1947'de İngiliz sömürgesindeki Hindistan'dan, yaşanan kanlı bir mücadele sonrası ayrılarak 14 Ağustos 1947'de kurulmuştur. Daha sonrasında yine bir bölünme yaşayıp, batısı bugünkü Pakistan doğusu da Bangladeş olmuştur.

  Pakistan'da Pencap, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti ve Belucistan olmak üzere 4 eyalet vardır. Federal başkent İslamabad'dır.
    2. Teokrasi, dine dayalı yönetim biçimini tanımlamak için kullanılan terim. Daha doğru bir anlatımla, dini otorite organlarının siyasi otorite organları yerine devlet idaresini elde tuttuğu devlet biçimidir. Her ne kadar farklı algılanış biçimleri ve yorumları mevcut olsa da, teokrasi en yalın anlamda "devlet işlerinden bir tür ruhban sınıfının sorumlu olduğu ve devlet işlerinin dini temellere dayandırılmaya çalışıldığı sistem" olarak tanımlanabilir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Pakistan'ın Yönetim Şekli
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,887
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,621
 3. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  717
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,762