Pakistan Yemekleri,Pakistan Yemek Kültürü,Pakistan Mutfağı

'Damak Keyfi' forumunda HazaN tarafından 25 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Pakistan Yemekleri,Pakistan Yemek Kültürü,Pakistan Mutfağı, pakistan mutfak kültürü, pakistan sofra kültürü

  Pakistan'da günde üç öğün yemek yenir. Şehirde, sabah kahvaltısında genellikle "Continental Breakfast" dediğimiz, ekmek, tereyağı, reçel ve bazen de yumurtadan oluşan kahvaltı yapılır. Öğleden sonra ve akşam ise geleneksel Pakistan yemekleri yenir.

  Pakistan Mutfağı'nda et, sebze ve bakliyat az çok eşit şekilde tüketilir. Ekmek ve pirinç de mutfağın vazgeçilmez öğelerindendir. Pirinç, haşlanmış olarak yendiği gibi kırmızı ve beyaz etlerle ve sebze ile birlikte de pişirilir.

  Pakistan tatlıları genellikle süt ve süt ürünlerinden yapılır. Pakistanlılar "Kir" dedikleri bir nevi sütlacın ve helva, lokma gibi tatlıların üzerine gümüş yaprakları hatta çok zengin aileler altın yapraklan koyarak ikram ederler. Gümüşün ve altının sağlığa çok iyi geldiğini, hatta pek çok ilaca katkı maddesi olarak da kullanıldığını söylerler.

  Pakistan yemeklerinde kavurma, kızartma, haşlama gibi, hemen hemen tüm pişirme teknikleri uygulanır. Hatta bazı yemekler bu tekniklerin hepsi birden uygulanarak pişirilir. Pakistan'da taze ve kuru meyveden yapılan pek çok içki tüketilir. Pakistan Mutfağı, Afgan, Türk ve Orta Asya Mutfaklarından etkilenmiştir.

  Oldukça acı bol baharatlı, bol yağlı yemeklerin yendiği zengin Pakistan mutfağı, kendine has birçok özelliği ile dünya mutfakları arasında öne çıkıyor ve baharatların gerçekten hakkını veriyor.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Pakistan Yemekleri Pakistan
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,661
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,341
 3. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  787
 4. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,904