Özgeçmiş Hazırlarken Hobiler bölümüne ne yazmalı

Özgeçmiş hazırlarken başvuru yapacağınız kurumda sizi diğer özgeçmiş dokümanlarından ayıracak en önemli bölümlerden biri hobi ve özel ilgi alanlarını yazdığınız bölümdür. Bu yazıda özgeçmiş hazırlama sırasında genellikle gerekli özenin gösterilmediği hobiler ve vasıflar bölümünü nasıl doldurabileceğiniz konusunda bilgiler ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Kitap okumak, seyahat, müzik ve internet… Eğer hobiler ve özel ilgi alanları bölümüne bunları yazarsanız açık pozisyon için özgeçmişini gönderen insanların yaklaşık olarak %95’i ile aynı ilgi alanlarına sahipsiniz demektir.

Özgeçmişlerde yer alan hobi ve ilgi alanları bölümü eğitim ve iş tecrübesi dışında işverene sizin kişiliğiniz ve sosyal hayatınız ile ilgili bilgi veren, farklılık yaratabileceğiniz bir alandır. Bu bölümde yer alan bilgiler iş görüşmesine çağrıldığınızda hakkınızda konuşulabilecek, görüşmeyi yapan kişilerin ilgi duyabileceği ve kendinizi daha iyi yansıtabileceğiniz bilgiler olmalıdır.

Aşağıda özgeçmiş hazırlama sırasında pek çok kişinin gerekli özeni göstermediği ve bu yüzden diğer adaylarla aşağı yukarı aynı ilgi alanlarını yazdığı hobiler bölümü hakkında bir kaç tavsiye bulabilirsiniz.

Özgeçmişinizi yazarken hobiler başlığı altına yazacağınız tüm bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Çünkü daha sonra iş görüşmesine gittiğinizde sohbetin konusu ilgi alanlarınıza gelebilir.

Yapmadığınız veya ilgi duymadığınız alanları sırf karşı tarafı etkilemek adına yazmamalısınız.

Diğerlerinden farklı olabileceğini düşündüğünüz, ilginizi çeken, hakkında araştırma yaptığınız, başvuruda bulunduğunuz işle ilgisi olmayan ilgi alanlarınızı yazın. Örneğin sadece kitap okumak yazmak yerine edebiyat klasikleri, gezi kitapları veya sanat tarihi gibi daha belirgin kategorilere ayırarak yazmalısınız.

Özgeçmişinize şarkı söylemek yazdıysanız mülakat sırasında şarkı söylemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden sadece aklınızdan geçenleri değil gerçekten uygulayabileceğiniz hobi ve ilgi alanlarının özgeçmişinizde yer alması gerekmektedir. Mülakat sırasında görüşme yaptığınız kişi görüşmenin havasını değiştirmek için bazen bu yöntemi kullanabilmektedir.

eğer bir hobiniz veya ilgi alanınız yoksa sadece iş mülakatlarında kullanmak için değil hayattan zevk alabilmek için kendinize en az bir tane edinmelisiniz. Hobiler günlük yaşantının ve iş hayatının stresini atmanıza yardımcı olacak ve sosyal olarak kişiliğinizi geliştirecek uğraşlardır.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
E-Can güzel bilgiler için teşekkürler
devamını bekliyorum aklında bulunsun
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst