Özel hastane gercekleri !!!...

Namuslu Hekimlerden Korkunç İtiraflar !

SSK ve Devlet Hastanelerinin yükünü azaltmak ve halkın özel hastane olanaklarından yararlanmasını sağlamak bahanesiyle yaptığı, özel hastanelerden hizmet satın almasını sağlayan düzenleme insan hayatını tehdit eder boyutlara ulaşmış durumda.


İşte Tüyler Ürperten İtiraflar

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na bağlı hastalar, özel hastanelerde en kalitesiz malzemelerle ameliyat ediliyor.

Özellikle kalp ameliyatlarında kalitesiz kataterler, iplikler, stentler, balonlar kullanılıyor. Özel hastanelerin hemen hemen hepsi katater, idrar sondası gibi tek kullanımlık malzemeleri, aynı kan grubundaki birkaç hastada tekrar tekrar kullanıyor. Böylece az ve ucuz malzemeyle çok sayıda hasta ameliyat edilerek ‘sürümden’ kazanılıyor.

Bir paket programından özel hastane %10 civarında kâr elde ediyorsa, malzemeleri tekrar tekrar kullanarak ya da kalitesiz malzeme kullanarak kâr oranını % 35-40’lara çıkarabiliyor.

Ameliyathanelerin durumu içler acısı. İstanbul’daki yaklaşık 26 kalp-damar cerrahisi merkezinin en az 20’sinin ruhsatı uluslararası standartlara uymadıkları için iptal edilmeli.

Devletin sağlığa ayırdığı % 5’lik bütçenin % 80’i ilaca gidiyor. Ancak Türkiye’de ilaçla ilgili bir tasarrufa gitmek imkânsız. Çünkü bir anda karşınızda ciddi devleri bulursunuz. Ayrıca pek çok hekim yazdığı her reçeteden ilaç şirketi tarafından prim aldığı için, bu sistemi yıkmak zor. Daha uygun fiyatlı muadili olmasına rağmen ilaç şirketinden para alan doktor pahalı ilaçları hastaya aldırıyor.

Özel hastanelerde doktorun hastayı kurtarmak için elinden geleni yapması, hasta cebinden ek para ödemediği sürece imkânsız.

……..…her şeye göz yumuluyor. Denetim yapılmıyor; ‘göstermelik’ yapılan denetimlerde ise sadece cihazlara, odalara, tuvaletlere bakılıyor.

“İnsanlar Ölsün ki Daha Çok Kazanalım.” Diyen Doktorlar

Artık bütün vatandaşlar özel hastanelerden yararlanabiliyor! Özellikle de yıllardır SSK ve Devlet Hastanesi kuyruklarında sürünen vatandaşlar, artık en lüks özel hastanelerde ameliyat bile olabiliyorlar! Bu olanak, sosyal güvencesi olan vatandaşı mutlu ediyor. Ama hiçbiri, hastanelerde kendileri için en kalitesiz malzemelerin kullanıldığını bilmiyor.

Bunu bilen, özel hastanelerde bu uygulamalara tanık olan ve hatta kalitesiz malzemelerle ameliyat yapıp ‘vicdan azabı’ çeken bazı hekimler, korkuyor. Hem ameliyat ettikleri hastaların ölmesinden hem de bu gerçeği kamuoyuyla paylaşmaktan. Çünkü işlerini kaybedebilirler, bir daha asla hiçbir yerde iş bulamazlar. Dahası yargılanıp mahkum edilebilirler. Yani bir yanda ‘Hipokrat yemini’ne uygun çalışmak isteyen doktorlar öte yanda daha iyi yaşamak için “Hastalar ölsün ki daha çok kazanalım.” diyen doktorlar. Daha çok kazanma duygusunun hekim dünyasında ağırlık kazanmış olduğunu belirtiyor namuslu olanları. Durumdan çok rahatsızlar. Bu nedenle isimlerini vermeden anlatıyorlar. Bunların kısmen bilindiğini söylüyorlar ve kamuoyunun bütün yapılanları bilmesini istiyorlar.

İsimlerini vermeyen hekimlerin itirafları arasında en korkuncu ise bir kere kullanıldıktan sonra kesinlikle çöpe atılması gereken tıbbi malzemelerin, ‘tasarruf’ olsun diye aynı kan grubuna sahip hastalarda tekrar tekrar kullanılıyor olması. Peki, SSK, Emekli Sandığı ya da Bağ-Kur hastaları neden en kaliteli yerde bile en ‘kalitesiz’ sağlık hizmetini alıyorlar?

Cevap çok korkunç ………………….Adının açıklanmasını istemeyen bir hekim şu bilgiyi veriyor: “15 bin YTL’lik bir kalp ameliyatına, hükümet 5-6 bin YTL ödüyor. Maliyeti yaklaşık 15 bin YTL olan bir kalp ameliyatının 5-6 bin YTL’ye mal edebilmesi için 5 milyonluk iplik yerine 1 milyonluk iplik kullanılıyor. 2.000 dolarlık ilaç kaplı stent yerine, damarda sağa sola kayarak kısa sürede kalp krizine yol açabilen 170 dolarlık stentle hasta ameliyat ediliyor. Ödeme gücü olan ise devletin verdiği paket fiyatın üzerine 5-10 bin YTL eklenip en kaliteli malzemelerle ameliyat ediliyor.”

Ama SSK, Emekli Sandığı ya da Bağ-Kur’dan gelen hastaların çoğu bu bedeli ödeyemiyor. ……………………çok düşük fiyatlara yaptığı paket anlaşmalar ise özellikle tek kullanımlık malzemelerin artık kullanılmaz hale gelene kadar tekrar tekrar kullanılmasına yol açıyor. Peki, bunu yapan özel hastanelerin oranı ne kadar yüksek? “Bunu hepsi yapıyor, ama biz yüzde 90’ı diyelim bari.” diyor yine adının saklı kalmasını isteyen bir cerrah.

Bazı yetkililerden aldığımız bilgilere göre, hastanelerimizdeki tek sorun kullanılan malzemelerin kalitesizliği değil. Ameliyathanelerin durumu da içler acısı. Bir kalp-damar cerrahının ağzından çıkan şu sözler insanı şok ediyor: “İstanbul’da kalp-damar cerrahisinin yapıldığı yaklaşık 26 merkez var. Ancak bu merkezler ABD’de ya da Avrupa’da olsalardı, en az 20’sinin ruhsatı iptal edilirdi. Çünkü hiçbiri ameliyathane şartlarına uygun çalışmıyor.”

Paket programdaki bir hastanın ‘kaybedilmesi’, hastane açısından daha kârlı olduğu için, hastanın yaşayıp yaşamaması da çok önemsenmiyor. Bir insanın ölmesi “eks olmak” olarak adlandırılıp sıradan bir şeymiş gibi karşılanıyor. Devlet ve SSK Hastaneleri’nde çalışan doktorlar, bütün bu ölümcül gerçekleri bildikleri halde, daha çok kazanmak için, hastaları kendilerinin de çalıştıkları özel hastanelere yönlendiriyorlar. Ölen her hasta bu doktorlara daha çok kazandırmış oluyor. Çünkü bir hasta erken ölürse hastane doktorları; tıbbi malzeme, ilaç, yoğun bakım gibi masraflara girmeden ve tedavi süreciyle yorulmadan paket fiyatını cebe indirmiş oluyor.
 
harikasın çilek canım şimdi o beyenmedğimiz devlet veya sigorta hastanelrine kurban oluruz dimi okadar şikayet ettiğimiz ben her zaman derim özle hastanlerede yapılan yanlışlar istisnalarda var tabi okadar çokki bencebir araştırlısa devletin hastanelirndemi ölümler çok özel hastanlerdemi bence bu araştırma konusu olmalı ve gerçekler ortaya çıkmalı paylaşımına tşk
 
Ülkem insanı bunları hak etmiyor ama malesef bunları yapanda ülkemin insanı
Türke türkten başka kimse zarar veremez deyimini doğruluyor sadece
Emeğine sağlık çilek
Paylaşım için teşekkürler.
 
Ne zaman sona erecek bu haberler..:(

Teşekkürler çilekciğim çok öenmli bir haberdi bu bundan sonra çok dikkatli olacağım..

Bu bilgilendirme repide hakediyor canımm..
 
e yuh artık diyorum. İnsan hayatı bu kadar mı önemsiz.Nerde kaldı doktorların yaptığı hipokrat yemini.Her şey para bu devirde.Tabi ssklı ve bağkurlulardan para alamayınca nasıl para alacaklarınıda bulmuşlar doktorlarda. Aldıkları paralar boğazlarından nasıl geçiyorsa artık....

Paylaşım için teşekkürler Çilekcim.
 
Çok önemli bir konuya değinmişsin cnm bilgiler için teşekkürler ama işte maalesef biz böyle bir ülkede yaşıyoruz... + rep
 
malesef ülkemizde yaşanıyo bu hadiseler ve araçta
oönem verdiğimiz insan hayatı
insanın ülkemizdeki değeri bu malesef:(
emeğine sağlık çilek
bilgi için teşekkürlerrr
 
tam oğlumun ameliyatı öncesi bunları duymak bana kötü geldi ama çok önemli bilgilerdi teşekkürler
 
"2.000 dolarlık ilaç kaplı stent yerine, damarda sağa sola kayarak kısa sürede kalp krizine yol açabilen 170 dolarlık stentle hasta ameliyat ediliyor"
İnsana bu kadar değer veriliyor ülkemizde yazıklar olsun.emeğine sağlık ÇİLEK
 
Bunların her birine göz yuman, dikkatli ve yeterli kontrolleri yapmayan ve vergilerimizi ödedigimiz halde insanca yaşama hakkımızı kısıtlayan, vatandaşına deger vermeyen saglık bakanlıgına yazıklar olsun diyorum..

Bu haberleri okuyupta hala rahat bir sekilde uyuyabiliyorlarsa ne diyim.. Utansınlar!!
 
hipokrat yemini etmiş doktorlarımızın ağzından bu itirafları duymak ne acı.Avrupa birliğine girmek için çabalıyoruz .Öncelikle avrupa ülkelerinden din, dil, ırk gözetmeksizin insan hayatına verilen değerden ders almamız gerekir.Özel hastaneler ülkemizde maalesef özel ticarethanelere dönmüş durumda.Ne aciki buna dur diyecek bir mercii yok. Ülkemizde insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.
çilek' cim çok önemli bir noktayı bizlerle paylaşmışsın yüreğine sağlık canım.+REP
 
Paranla rezil oluyorusun gibi bişi oluyor bu. Zaten insanların özel hastane ameliyat olmasının nedeni daha rahat, başarılı bi ameliyat geçirmesi. Ayrıca doktorlar bu kadar kötüleşmiş mi bi insan bunu nasıl yapar görevini iyileştirmek yerine öldürmek olarak görüyor. İlginç bi haberdi paylaşımın için teşekkürler çilek önemli bir konuydu...
 
Hiç şaşırmadım bu haberlere nedense
yıllardır dinlemeye alıştığımız türden şeyler.
Her zaman söylerim millet olarak aslında çok zekiyiz, çok akıllıyız ve yapamayacağımız hiçbirşey yok ama nedense hep negatiflikler üzerine çalıştırırız kafamızı :(
Yıllarca SSK ve Numune hastanelerinin kapısında sürünen vatandaşlarımızın yüzü gülmüştü bir bakıma ama alın işte burdada çıktı pis bir koku :f1:
Hani Atatürk dememişmiydi "Beni Türk hekimlerine emanet edin" diye nerde kaldı bizim insanlığımız?
 
:( :( :( Malesef ülkemizde hiç bir canlıya değer verilmiyor galiba böyle geldi böylede gidecek

Benim bir tanıdığım özel hastanede safra kesisinden ameliyat oldu 2 gün sonra eve çıkardılar ve komaya girerek hayatını kaybetti :( :(

bu haberinde bu ölümü doğruluyor sanırım Çileğim :( :(
 
Üst