Öz Saygı1. Çocuğunuza herhangi bir isim takmaktan kaçının. Çocuklarınızı yetersizlik ifade eden sıfatlarla veya saygısızlık ifade eden herhangi bir aşağılamayla çağırmayın. Suçlama yerine çözüme odaklanın.

2. Yapılan işi yapandan ayırın. İslam ahlakında yer aldığı şekliyle, kişiye değil yapılan kötü işe buğz edin. Çocuğunuzu seversiniz ama, duvara resim yapmasından hoşlanmazsınız.

3. Hataların çocuklarınızın, öğrenip büyümesi için fırsatlar olduğunu ve kişilik bozukluğu olmadığını hatırlayın.

4. Onları dinleyin ve ciddiye alın. Fikirlerini ve düşüncelerini şekillendiriyorlardır. Bu yüzden bugün düşündükleri yarın düşüneceklerinden farklı olabilir. Ama yine de anne-babalarının onları dinlemelerine ve desteklerine ihtiyaçları vardır. Fikirlerinin önemli olduğunu doğrulamasına gereksinim duyarlar.

5. Dikkatli ve doğru övgü kullanın. Övgü, bir şeylerin yolunda gittiği ve çocuğun başarılı olduğu zamanlar işe yarar. Ne var ki çocuklar, ancak birilerinin öyle olduklarını söylediklerinde iyi olduklarına inanmaları anlamına gelen onaylanma bağımlısı olmayı öğreniyor olabilir. Eğer övgüyü aşırı kullanıyorsanız, çocuğunuz başarısız olduğunda ne yapıyorsanız? Bu an, çocuğun yüreklendirilmeye, “sorun değil” anlamına gelen bir söze veya bakışa ihtiyaç duyduğu zamandır. Yüreklendirme öz değerlendirme yapmayı öğrettiği için övgüden farklıdır. “Bu notu aldığın için seninle gurur duydum demek” yanlış bir övgüdür”, “Bu notu almak için çok çalıştın, kendinle gurur duyuyor olmalısın” demek doğru ve yüreklendiren bir övgüdür.

6. Çocukları birbirleriyle kıyaslamayın. Her çocuk farklı ve eşsizdir, değer görür ve tam olduğu gibi bir yer edinir.

7. Çocuklarınızdan aşırı yüksek beklentilere girmeyin.

8. Sevginizi şarta bağlamayın. “Uslu bir çocuk olursan seni daha çok severim”, “Kibar bir çocuk olduğun için seni çok seviyorum”, “Bu kadar çalışkan olduğun zaman seni çok seviyorum” gibi hatalı sözler söylemeyin.

9. Çocuklarınızın fikirlerini söyleyebilmeleri, ait olma ve önemli olma duygularına sahip olabilmeleri için düzenli aile toplantıları yapın. Hataların ders alma fırsatı olduğun öğrenmeleri için, çözümleri beraber araştırın. Katkıda bulunmaları için fırsatlar tanıyın.

10. Çocuklarınızın her biriyle, onlara eşsizliklerini ve özel yanlarını nasıl takdir ettiğinizi hatırlatarak, ayrı ayrı vakit geçirin.

11. Çocuklarınızın kardeşleri, arkadaşları, sınıf arkadaşları ve diğer aile üyeleri tarafından düşürüldükleri küçümseyici davranışlara karşı hassas olun. Çocuklarınızla duygularını dinleyin ve sizinkileri paylaşın. Çocuklarınızın, insanların söylediği ve yaptığı bazı kötü şeylerin kendi güvensizliklerinden kaynaklandığını ve onlarla ilgisi olmadığını bilmelerini sağlayın.

12. Çocuklarınızla eğlenceli bir şeyler yapmayı ihmal etmeyin.
 
Üst