osmanlıda deniz imparatorluğu nerde kaç yılında kurulmuştur

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. osmanlı döneminde deniz imparqatorluğu nerde kaç yılında kurulmuştur


  Osmanlı Donanması

  lk osmanlı donanması Karesi Beyliği'n den geçen küçük çataki bir deniz kuvveti idi.Bununla birlikte Osmanlılar,ilk zamanlarda küçükde olsa Karamürsel,Edincik ve İzmit'te daha sonra da Gelibolu'da tersane kurmuştur.Ayrıca denizinde kıyısı olu donanması bulunan ve Osmanlı idaresine alınan Saruhan,Aydın,Menteşe Beyliklerinin tersanelerinden faydalanılmıştır. Osmanlı donanmasının ilk ciddi savaşı Mehmet Çelebi zamanında oldu...

  1070'li yıllarda Anadolu'da Türk Denizciliği'nin ilk ismi Çaka Bey İzmir'de donanmasını kurmuştur Osmanlı Devleti'nin denizcilikle ilgilenmeye başlaması İzmit ve Gemlik taraflarının, daha sonra da Karesi ilinin alınması ile başlamaktadır. Karesi Beyliği gemilerinden faydalanılarak, Rumeli'ye geçen Osmanlı, 1390 yılında Gelibolu'da önemli bir tersane yapmıştır.
  Barbaros Hayreddin Paşa komutasındaki Osmanlı donanması 1543'te Fransa, Toulon limanında. Matrakçı Nasuh'un minyatürü.
  Bir minyatürde Osmanlı kadırgası.  Saruhan, Aydın ve Menteşe beylikleri gibi denizde kıyısı olan beylikler, Osmanlı Devleti'nin idaresine girince, onların tersanelerinden de istifade edilmişti.


  1453 yılında Osmanlı Donanması İstanbul'un fethi sırasında ve daha sonra Gökçeada,Taşoz,Limni adalarının alınmasında görev aldı.1458-1460 yılları arasında Mora'daki Atina dükalıklarının fethi tamamlandı.1461 yılında ise Trabzon Rum İmparatorluğu ve Amasra'daki Ceneviz kolonileri fethedildi.Böylece Bizans İmparatorluğu'nun izlerine son verildi.1462 yılında Osmanlı Donanması Midilli dahil Kuzey Ege Denizi'ndeki Ceneviz adalarını ele geçirdi.Osmanlıların Ege adalarını ele geçirmeleri Venediklilerin işine gelmedi ve 1463-1479 Osmanlı-Venedik Savaşı patlak verdi.


  Sonraki dönemde Osmanlı Donanması Ege Denizi'nde daha fazla toprak kazandı ve 1475 yılında Karadeniz'in kuzey kıyılarındaki Kırım'a ayak bastı.
   


Yükleniyor...