Ortak miras nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda YAREN tarafından 30 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Arkadaşlar ortak miras nedir bilgi verebilirmisiniz ?

  Bir kuşağın kendinden sonra gelecek olanlara bıraktığı her şeye miras denir. Ortak miras ise sadece belirli bir kuşağın kendinden sonrakilere bıraktığı şeyler değil, geçmişteki bütün insanlık tarihini ve geleceği de içine alan maddi ve manevi değerlerin tümüdür.

  Yani ortak miras denilince aklımıza bütün insanlığı ilgilendiren ve korunması gerekli olan ürünler gelecek.Mesela Türklerden önce Anadolu’da yaşayan milletler Anadolu’da önemli bir sanat eseri bırakmışlar. Bunu Türkler korumuş. Türkler bu coğrafyada yaşayıp o eserin sahibi olmuş olabilirler ama bu eser sadece Türkleri değil bütün insanlığı ilgilendiriyor olabilir. O nedenle korunması ve ilgilenilmesi üzerinde hassasiyetle durulan bir konuyu gösteriyor.

  Örneğin Aristo, Sokrates, Mevlana,Yunus Emre gibi insanların ortaya koydukları düşünceler bugün bile geçerliliğini korumakta ve insanlar bu düşüncelerden halen yararlanmaktadır. Dolayısıyla bu düşünürler ve ortaya koydukları düşünceler de insanlığı etkileyen yönlerinden dolayı Ortak Miras konusu kapsamında değerlendirilmelidir.
    2. Bir kuşağın kendinden sonra gelecek olanlara bıraktığı her şeye miras denir. Ortak miras ise sadece belirli bir kuşağın kendinden sonrakilere bıraktığı şeyler değil, geçmişteki bütün insanlık tarihini ve geleceği de içine alan maddi ve manevi değerlerin tümüdür.

  Yani ortak miras denilince aklımıza bütün insanlığı ilgilendiren ve korunması gerekli olan ürünler gelecek.
    3. geçmiş uygarlıklardan kalan bilim,düşünce,sanat,edebiyat ve mimari gibi alanlarda ortaya konan ve insanlığın ortak mirası olarak olarak kabul edilen eserlerin tümüdür.Saygılarımla.
    4. teşekkür ederim ödevimde yardımcı oldunuz :)
    5. Teşekürler ödevime katkıda bulundunuz. :)
    6. çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz
    7. Dünya üzerinde yaşamış her uygarlık kendi izlerini geleceğe bırakmak istemiştir. Bu nedenle dünyamızın her bir köşesinde geçmişten günümüze izlere rastlayabiliriz. Bunlar, dünya insanlarının ortak kültür miraslarıdır. Yani insanlığın kuşaktan kuşağa bıraktığı maddi ve manevi değerlerin tümüne ortak miras öğeleri denir.
    8. cok tesekkür ederim... derslerime yardım ettınız
    9. Çok teşekkürler :D
   


Yükleniyor...