Ormanların Faydaları, Yararları ve Önemi Nelerdir?

'Ders notları' forumunda Ezlem tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ormanların Yararları Faydaları Nelerdir?
  Ormanın Faydaları Nelerdir
  Orman Nedir? Ormanların Önemi, Faydaları, Yararları Nelerdir
  Ormandan nasıl faydalanırız
  Ormanın yararları

  Orman Nedir?

  Birçok Ağaç ve Canlı ve cansız varlıkların olusturduğu topluluğa orman denir.
  Orman bakımından en zengin bölgemiz “Karadeniz Bölgesidir.

  A) Doğal Dengeyi Sağlar :

  Eğimli sahalarda ormanlar toprağı örgü şeklinde sararak toprakların aşınmasını önler. Toprak tabakasına saldığı kökleri ile suyun derinlere sızması için, küçük kanalcıklar oluşturur.Böylece ormanlık sahalara düşen yağışlar toprağa sızar ve oradan yer altı suyuna, derelere ve kaynaklara kavuşur.

  Ormanların diğer önemli tarafı,doğadaki besin maddelerinin dolaşımını sağlamasıdır. Toprağa düşen dal ve yapraklar; bakteriler tarafından organik maddeye dönüşür.Organik madde, topraktaki bitki besin maddesini artırarak bitki örtüsünün daha iyi gelişmesini sağlar. Diğer taraftan toprağa karışan organik madde toprakta gözenekli bir yapı oluşturur.Bu da yağışların toprağa sızmasını sağlar.

  B) Ormanlar Dinlendirici Etki Yapar :

  Orman içi mesire yerleri ve milli park alanları, önemli dinlenme yerleridir. Ülkemizde son yıllarda önemli milli parklar kurulmuştur.Bunlar;Yozgat çamlığı, Kaçkar Adana(soğuksu),Kızılcahamam, Kuş Cenneti, Uludağ,Yedigöller,Dilek yarımadası(Aydın). Spil dağı,

  Kızıldağ(Yalvaç), Termosos, Köprülü Kanyon, Olimpos, Beydağları, Altınbeşik mağarası (Antalya)Kovada (Isparta), Mercan vadisi, Maçka, Altındere, Hatilla vadisi, Beyşehir,Karagöl, Nemrut Dağı (Adıyaman), Başkomutanlık (Afyon), Honaz Dağı (Denizli)

  C) Odun, Kereste Ve Bazı Sanayi Kollarına Ham Madde Sağlar:

  Ormanlardan yakacak odun ve kereste üretilir.Yılda ortalama 6-8 milyon m3 tomruk elde edilir. Bunlar inşaatta, kağıt üretiminde,ambalaj sanayisinde, maden ocaklarında destek ,PTT ve enerji hatlarında taşınma direği olarak kullanılır. Ayrıca çamdan elde edilen reçine, kimya sanayiinde, boya yapımında kullanılır.

  Ormanlarımızdan odun ve kereste üretimi orman işletmelerine yapılır.Odunu büyük bir bölümü yakacak olarak evlerin ısıtılmasında kullanılınır.Evlerin ısıtılmasında enerjinin beşte biri odundan sağlanır.

  Ormanlarımızı., korunan ormanlar ve verimli parklar hariç işletmemiz gereklidir. Ormanlarımız, orman içinde ve orman kenarında yaşayan köylülerimizin önemli gelir kaynağıdır. Köylerimizin üçte ikisi orman içinde ve kenarında kurulmuştur.Nüfusumuzun onda biri ormanlardan yararlanmaktadır.Bu yönü ile de ormanlarımız vatandaşlarımıza iş temin eden doğal kaynaktır.

  Kısaca Ormanların Faydaları

  1-Odun ve kereste ihtiyacımızı sağlar.

  2-Eğimli yamaçlarda erozyonu önler

  3-Her türlü dinlenme ihtiyacımıza cevap verir.

  4-Yurt savunmasında, çeşitli yönlerden kolaylık sağlar.

  5-Yabani ve özellikle av hayvanlarını barındırır.

  6-Yağış sularını yer altına toplar,bunlarında kaynaklar halinde çıkmasını sağlar.

  7-Havadaki oksijen ve karbondioksit dengesini sağlar.

  Not: Ormanlardan sürekli faydalanmak için ormancılığın üç temel ilkesi vardır.

  a-Ormanların genişletilmesi

  b-Devamlı korunması

  c-İşletilmesi
    2. cok tesekkurler odevimde kolaylik sagladi iyiki varsiniz :f71::f196: .s D:sda.sd
   


Yükleniyor...