Bilgi Orman yangınlarının ekosisteme etkileri

Züleyha

Yönetici

Orman yangınlarının ekosisteme etkileri

Yangınlar, ormanların yok olmasına yol açmaları ve biyoçeşitliliği tehdit etmeleri gibi çevre üzerindeki zararlı etkileri ile bilinir. Ancak doğal bir süreç olan orman yangınlarının aslında ekosistemde meydana gelen değişimler üzerinde önemli rolü vardır. Çünkü ormanlar doğal süreçlerdeki değişimlere (mesela kuraklık, sel ve hastalıklar) uyum sağlayabilen dinamik sistemlerdir.
Örneğin bazı tohumların kabukları ancak yüksek ısı etkisiyle açılabilir. Bu nedenle orman yangınları bu tür bitkilerin tohumlarının serbest kalmasına yardımcı olur. Orman yangınları orman tabanındaki çalıların ve kurumuş ağaçların temizlenmesine neden olur. Bu durum bitkilerin güneş ışığına daha kolay ulaşmasını sağlar. Yangınlara karşı dayanıklılıklarını artıran kalın kabuklara sahip ağaç türleri yangınlardan daha az etkilenir.

Orman yangınlarının ekosisteme etkileri nelerdir?
Yangınlar aynı zamanda organik maddelerin parçalanarak bitkilerin besin olarak kullanabileceği daha basit yapıdaki kimyasal maddelere dönüşme sürecini başlatır ve toprağın besin açısından zenginleşmesini sağlar. Böylece yeni tohumlar daha hızlı büyür. Dolayısıyla yangınlar ormanları yenilenmesine yardımcı olur. Ancak çok büyük ve yoğun yangınlar tohumlara zarar verebilir ve dolayısıyla yeni ağaçların büyümesini engelleyebilirler.
Küresel ısınma ve insan kaynaklı etkinlikler nedeniyle görülen orman yangınlarındaki artış, yangınların ekosistemde meydana gelen doğal değişimler üzerindeki etkisini bozabilir.

Orman yangınlarının ekosisteme faydaları

Orman yangınları bazı bitkilerin tohumlarının serbest kalmasına yardımcı oluyor. Orman yangınları orman tabanındaki çalıların ve kurumuş ağaçların temizlenmesine faydalıdır. Bu durum bitkilerin güneş ışığına daha kolay ulaşmasını sağlar. Yangınlara karşı dayanıklılıklarını artıran kalın kabuklara sahip ağaç türleri yangınlardan daha az etkilenir.
 
Üst