orkide çiçekğin bakımı

'Ders notları' forumunda bynness tarafından 29 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Orkide Bakımı

  Orkideler latince ismi (Orchidaceae) genel olarak aydınlık ve sıcak ortam seven tropikal bitkilerdir. Yetişme dönemlerinde serin ve nemli ortamı çok severler.

  Orkideler hakkında halk dilinde dolaşan bilinçsiz bir çok sulama ve bakım tekniği dilden dile dolaşmaktadır. Size Phelonopsis Orkide hakkında genel bilgi vermeye çalışacağız. Aşağıda maddeler halinde soru cevap halinde bilgi veriyoruz. Kafanıza takılan her türlü sorunda bize mail atabilirsiniz.

  Soru 1 : Orkideler ev yada ofis ortamında nasıl bir yerde bulundurmalıyım ?Cevap : Orkidelerin toprağı genelde ağaç kabuğundan oluşur ve bitki gerekli besinin %80 ini hava ve ışıktan alır, bu nedenden dolayı orkidenizi aydınlık gün ışı alabilecek kapalı bir mekanda barındırmanızı tavsiye ederiz. Yaz aylarında asla cam arkasından direk güneş almamasına dikkat ediniz.

  Soru 2 :Orkidelere ne sıklıkta nasıl su verilmelidir ?
  Cevap : Bir önceki cevapta da bahsettiğimiz bitki gerekli besinin %80 ini hava ve ışıktan alır, bu nedenden dolayı bitkinizi haftada 1 kere özel sulama kabı içerisine saksının yarısına gelecek kadar su doldurduktan sonra takriben 1-2 saat bekletip kabın içerisinde ki tüm suyu boşaltarak orkidenizin gerek duyduğu tüm suyu vermiş olacaksınız. Not: Kab içerisinde asla bayat su bırakmayın. Su kaldığında kökler hava almayacağından orkideniz ölebilir.

  Soru 3 : Orkidelerin çiçeklerini döktü ne yapmalıyım ?
  Cevap: Orkideler çiçeklerini döktükten sonra dalı asla kurumadan kesilmemelidir. Kurumayan dalın devamından çiçek açmaya devam edebilir. Dal kuruduğu zaman kuruduğu yerden bağ makası ile kesilebilir. Erken çiçek açması için orkide vitamini kullanarak daha çabuk ve verimli çiçek açtırabilirsiniz. Orkide vitamini için firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

  Soru 4 :Orkidelerin saksı yada toprakları değiştireceğim ne yapmalıyım ?
  Cevap: Orkidelerin kökleri iyice saksısı içerisinden çıkmadığı sürece saksı değişimi yapılmamalıdır. Çünkü kökler ne kadar sıkışık olursa çiçek açması o kadar erken olacaktır. Orkide toprağı özel bir toprak olup diğer saksı toprakları ile karıştırılmamalıdır. Bu toprak torf ve seçilmiş ağaç kabuklarından oluşturulmaktadır. Orkide toprağı için firmamıza başvurabilir, mail olarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Soru 5: Orkidelerin ömürleri ne kadardır.
  Cevap:Orkidelerin ömürleri 10-12 sene arasında değişmektedir. Bu süreye düzenli bakım, sulama ve gübreleme çok fazla etki eder.

  Soru 6 : Orkidemin yaprakları ve dalları sarardı ne yapabilirim ?
  Orkidelerin yaprakları ve dalları sararsa da kökleri sararmadığı sürece her zaman açabilir. ( Düzenli bakılan aşırı sıcak ve güneş ışığına maruz bırakılmayan orkideler yaprak dökmez sararma yapmaz. )

  Soru 7: Orkidemin yaprakları var fakat çiçek açmıyor ?
  Cevap: Orkideleriniz yaprakları sağlıklı olduğu sürece çiçek açmaya elverişlidir. Fakat çiçek açma dönemi bulunduğu yer ve yaptığınız bakıma göre değişmektedir. Çiçekleri döken orkideyi sıcak fakat kalorifer benzeri yerlere yakın olmamasına, aydınlık bir yerde hafta bir kere klorsuz düzenli su vermeye dikkat etmelisiniz. Ortalama 20 gün 1 ay içerisinde yeni filiz vererek açmaya elverişli hale gelecektir.

  Bir diğer orkide cinside Cymbidium orkide dir. Bu orkide cinsinin çiçekleri büyük ve yaprakları diğer bilinen orkide türüne göre daha ince ve uzun yapılıdır. Yurtdışında gerçek orkide cinsi olarak Cymbidium Orkide ler bilinir. Bu orkide türünün kesme dal olarak olanı makbüldür.
   
Yükleniyor...