Ördek Bakımı

'Eğitim Merkezi' forumunda Büsra tarafından 30 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ördek ne yer
  Ördek nasıl bakılır


  Bu da benim ördeğimm :)).Çok Tatlı yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :)

  Ördekler ve su hayvanları olmasına karşın havuzu olmayan kümes ,bahçe,kafeslerde beslenebilir bu tür kafeslere leğen veya benzeri bir aletle ördeklerin banyo ihtiyacı karşılanabilir ama eğer yeriniz yeterli ise ördeklerinize yetecek kadar havuz yapılması daha iyi olacaktır.

  Ördek kümeslerini ve bahçelerini yaparken besleyeceğiniz ördek türlerini seçmelisiniz ponpon tepeli ,runner,pekin gibi ördekler uçamazlar bunun için bahçelerin üzerlerini tel ile örtmenize gerek yoktur. Ama mandarin,carolin,angıt,suna, gibi ördekler uçucu olduğundan kümes ve bahçelerinizin üzerlerini örtmeniz gerekir.
  Mandarin ve carolin gibi ördekler uçup kaçmasınlar diye özellikle yurtdışından gelenlerin kanatları mühürlenmiştir bu ördekler. Bunları üstü açık bahçenize veya kümesinize salarsanız uçmazlar ama yaptığınız yuva bunların çıkabileceği şekilde olmalıdır çünkü uçamadıkları için yüksek de yapılmış bir yuvaya çıkamaz.
  Türkiye de yetiştirilen ördeklerin kanatları ameliyatsız olduğu için kolayca uçarlar eğer ördeklerinizi bahçede besleyip uçmamasını istiyorsanız kanadın birinin ucunu kesebilirsiniz böylece dengeyi sağlayamayacağı için uçamaz ama bunu ilk defa yapacaksanız tecrübeli birinden yardım almanız iyi olur.
  Ördekleri gurup halinde veya cinsleri ayıkarak besleyebilirsiniz. Toplu halde besleyeceğiniz ördeklerin salma veya kafesleri sayılarına göre genişlikte ve ortasında bir havuzun olması tercih edilir.
  Havuzların yapısı ve kenarları ördeklerin ve kazların kolayca girip çıkacağı şekilde olmalıdır havuzdaki su seviyesi kontrol edilip ördeklerin rahat çıkabileceği seviyede olmalıdır. Aksi takdirde kanatları kesik veya mühürlü ördekler sudan çıkamayacağı için özellikle kış aylarında ölümlere sebep olur.
  Ördek ve kazlarımızı beslerken buğday,mısır,pirinç gibi tane yemlerin yanında yonca.marul ve çeşitli yapraklardan vermeniz hayvanlarımızı daha sıhhatli tutar ayrıca yumurta döneminde yumurta yemi de verilebilir.
  Ördekler ve kazlar genellikle sağlam yapılı hayvanlardır iklim şartlarına kolay adapte olurlar Besleyeceğimiz cinslerin tek eşli veya birden fazla eşlimi olduğunu öğrenip buna göre beslememiz gerekir.
  Ülkemizde veya dünyada doğadan tutulan ördek veya kazların evcil ortama alışıp üremeleri bazen uzun zaman alabilir (angıt-suna-Sibirya kazı vb. Bunun için eğer üretim amaçlı ördek veya Kaz besleyecekseniz çiftliklerde üretilen ördek veya kaz almak daha iyidir.Çünkü bu ördekler çiftliklerde üretilmiş ve evcil ortama rahat uyum sağlamış ördeğin yavruları olacaktır.
   
 2. ben 2 tane aldim kimilkimillar durduramiyorum illa koliden cikcaklar havulariyok ne yiyip ne iciyorlar oylece otuyorlar ne yapmaliyim?
   
 3. benimde iki tane ördeğim var ve onlarda kımıl kımıllar. yem verdilerse onları ıslatıp verin yanınada kıvırlığı küçük dilimlere ayırın hepsini bir arada verin suda olsun yanlarında ki rahat yiyebilsinler. 2 saatte bir veriorum zaten acıktıklarını öterek dile getiriolar. =) aldığım yerdeki adam dediki bir hafta sonra leğene su doldur öyle yüzsünler.
   
 4. soru

  benimde 3 tane ördeğim var onların cinsini bilmiyorum uçup uçmamasına karşı nasıl önlem alabilirim
   
 5. Benim de şu an 3 tane büyük 2 disi 1 erkek var hepsi 1 yaşında ama yumurtlamıyorlar nden acaba bilen varmı
   
 6. ben 2ki tane ördek aldım marangoz cuya gittim ordan 200cm 50cm lik tahta ve cam aldım :) onlara yuva yaptım içinide saf köbükle doldurudm 1 sena osnra benim kiler çifletiler ve 9 kuz yavru oldu :) bu seferde yuvaya sığamdılar 300cm 200cm cam alıp yine yaptım :))
   
 7. arkadaslar benim 2 tane ördegim var ama dişimi erkemi bilmiyom ikisinide nasıl anlasılıyor
   
 8. Benim 2 tane ördeğim vardı ilk başta ikisindende ümitsizdim ölebilir dediler. Ümidimi kesmedin besledim kümesteki anne tavuk civcivlerinin yanında onlara bakıyordu bir gün ördeklere saldırmaya başladı sarı olanının boynunda yara oluştu. Ama yinede çok mutluydular sarı olanın yarası kabuk bağlamaya başlamıştı. O sıralarda annem ile ben tatile gittik döndüğümüzde ilk yaptığım şey içeri girmeden fino cinsindeki küçük köpeğimin yanına gittim. Sonra aklıma ördeklerim geldi kümesin kapısını açtım ördeklerin ikiside sapasağlamdı onları sevdim sonra kümesine geri koyup evime girdim ertesi gün sabah ördekleri eve aldım leğenin içine su koydum iyice banyo yaptılar kendilerini yıkadılar sonra onları güneşe koydum iyice kurulandılar bir piliç boyuna geldiler sonra at kursu almak için çiftliğe gittim annemde geldi o sırada hoca bize süpriz yapıp bizi dışarıya götürdü atlarlan tam 2 saat gezdik. Eve geldiğimde arkadaşım beni çağırdı bana dediki köpek sarı ordeği öldürmüş şahin ördeği ndino (köpeğim)nun ağzında görmüş. Ördek ölüymüş ben bunu duyar duymaz hemen arkaya baktım o sırada ev sahibi arkadaydı o na "sarı ördek ölmüş :'( " dedim o da "evet dino yemesin diye arkaya attım dedi. Sonrada evine gitti... Ördeğe baktım oradaydı ama üyerinde hiç diş izi yoktu annemle onu gömdük ama ben şunu merak ediyorum ÖRDEKLER YANLIZ BAŞINA YAŞARMI? Bunların hepsi gerçek bana inanın :'(
   
 9. bnde ördek aldım şimti biraz huysuzlar ama alışacaklarrdır diye umuyorum :)))))
   
 10. ben ördeğimi alalı 3 ay filan oldu şu an kocaman maaşallah diyim:) yalnızdı ve yaşadı çok şükür bişey olmadı adı da gülistan:)
   
 11. minik ördekler

  benim ordegim ilk aldigimda huysuzdu sonra beni annesi sandi pesimden kosmaya basladi yesil basli bir ordek oldu artik pesimden kosmuyor ama cok tatli masallah :) ot yiyo camurda yiyo kendini sevdirmiyo buyuyunce ben onu hala seviyom merak etmeyin yalniz yasarsa olmez benimkide yalnizdi onun arkadasi ben oldum ölmüyor yani basin sagolsun benimki koca tavugu kovalayip korkutuyor
   
 12. ben ördek aldım ve büyütüm size nasıl büyüttüğümü anlatayım küçükken ördek mamasıyla büyüttüm benim bi arkadaşımda almıştı ördek küçükken ekmek verdiği için sindirememiş ve ölmüştü zaten hayvan birzda hastaydı bu yüzden sizde küçük ördeğiniz varsa ördek maması bulamassanız bile sindirimi kolay olcak şeyler verin domates gibi şeyler orta boyda olduğu zamanda domates,marul gibi bazende patates kızartıyodum yiyemediklerimi ona veriyodum gayette güzel yiyodu baya büyüyüncede kısırlık haşlanmış bulgur ve ekmek vermeye başladı büyüdüğü için sindirim daha kolaylaşmıştı yani büyüyünce herşey veriyodum sadece küçükken daha dikkatli olmanız gerekiyo ve ördek alınca sağlıklı almaya dikkat edin örneğin yerinde duramayan kımıl kımıl ördek alın size ördek bakmada iyi sanşlar :D
   
 13. 3 adet pekin ördeklerim var. Pekin ördeği satan yerlere soordum 3tanesi 160 tl tutuyor. ama ben 150 tl ye satılığa çıkartım pekin ördeği almak isteyenler beni arasın ben Kocaeli Derincede oturuyorum. Ördeklerim tam olarak doğaldır ve kirli yerde diğildir... 2 tanesi dişi 1tanesi-erkek
   
 14. Ben ilk başta iki tane almıştım bir tanesi ilk akşam öldü.Sonra yanına arkadaş bir tane daha almıştım.O da öldü.Ve benim ordegim tek kaldı 7,5 aylık oldu kocaman maaşallah yani tek başına büyüyebiliyor. Eğer ordeginiz kucukse gece yanina üşümesin diye kavonoza sıcak su koyup bir de havluya sarın.Sabaha kadar hem üşümezler.Yanına su koymaya gerek yok saatte bir falan çıkarıp yem yedirin yeter gece yanina varsa küçücük bir lamba koyabilirsiniz.Ördeginiz 2 haftalık falan olunca legene koyun kendi yıkanır.Sizin yikamaniza gerek yok.KolAy gelsinn arkadaşlar...
   
Yükleniyor...