Opera Mobile Android'te

Opera Mobile Android ile Uçuşa GeçtiUzun süredir beklenen Opera Mobile Android sürümü bugünden itibaren aramızda

Mobil internet dünyasının bir numaralı tarayıcı üreticisi Opera Software’in, Android pazarına gözünü diktiğini daha evvel sizlere bildirmiştik. Firma söz verdiği gibi bugün Android sürümünü yayınladı.

Android için olan bu sürümde Opera’nın bilinen teknolojilerinin (Turbo, Opera Link) yanı sıra yeni bir özellik daha kullanıldı. Pinch-to-zoom(odaklanma ayarı) olarak yorumlayabileceğimiz bu özellik daha önce belirttiğimiz gibi aşağıdaki gibi olacak.

Yeni Özellikler

Odaklanma Ayarı
Şu an Mobile ve Mini versiyonları 2 adımlı odaklanma yöntemi kullanmaktadır. Birisi sayfayı genişletme diğeri ise yazıyı okuma. Fakat bu yeni özellikle beraber aynı Opera masa üstündeki gibi kendi odaklanma yarınızı seçebileceksiniz. Sayfada kaydırma yaparken sayfa boyutu aynı kalarak istediğiniz metine kolaylıkla odaklanabileceksiniz.

Ek Özellikler

Şu an bu sürüm Android için ilk versiyon olarak kabul edileceğinden gelecek aylarda çok daha stabil ve geniş özelliklerle dolu bir sürüm bizleri bekliyor olacak. Bu çerçevede gelecek sürümlerde HTML5 desteği, Flash desteği ve daha gelişmiş bir Presto ile karşımızda olacağı gelen haberler arasında. Yine bunlar dışında özellikle Donanım Uyumu ve JIT konusu üzerinde özellikle yoğunlaşılacak görünüyor.

Bilinen Sorunlar

Bazı Asya dilleri karakterlerinde sorunlar oluşmakta. (Japonca çalışmıyor)
Bazı Google servislerinde sorunlar oluşabilmekte.(Google sayfası çalışıyor)
Web fontları aktif değil.

İndirme

Opera Mobile’ı indirmek için telefonunuzun tarayıcısını kullanarak
Linkleri görmek için üye ol Giriş yap veya üye ol.
. adresine giderek ya da uygulamayı doğrudan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Unutmayın, Opera Mobile tamamen ücretsiz…İndirin ve hemen deneyin.

 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst