Önemli Coğrafi Keşifler

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 5 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. En Önemli Coğrafi Keşifler  Önemli Coğrafi Keşifler Nelerdir


  Orta Çagın sonuna kadar Avrupalılar dünyanın pek az yerini tanıyorlardı. Coğrafya bilgisinin artması ve gemicilikteki gelişmeler sonucu açık denizlere çıkan Avrupalılar yeni kıtalar ve ülkeler keşfetmeye başladılar. İşte Avrupalıların 15.yüzyılın sonunda başlatıp 16.yüzyıl boyunca da devam ettirdikleri yeni yerler bulma girişimlerine Çografi Keşifler denir.


  En Önemli Coğrafi Keşifler:


  1. Ümit Burnunun keşfedilmesi ve Hindistana ulaşılması
  2. Portekizli bir denizci olan Bartelmi Diaz 1 487de Av rupa için yeni bir ümit kaynağı olan “Ümit Burnunu keşfetti. 1497de İtalyan asıllı Portekizli bir denizci olan Vasko dö Gama Hindistana ulaşmayı başardı. Böylece Hint ticaret yolu Portekizlilerin eline geçti.
  3. Amerikanın Keşfedilmesi
  4. İspanyol denizcisi Kristof Kolomb 1492de Hindistan sandığı Amerika kıtasına ulaştı. Fakat buranın yeni bir kıta olduğunu Portekizli denizci Americo Vespuç çi ispatladı ve bu kıtaya “Amerika adı verildi.
  5. Dünyanın Çevresinin Dolaşılması
  6. Portekizli Macellan Dünyanın yuvarlaklığını ispat et mek için sürekli olarak batıya doğru hareket etti. Fili pinlerde hayatını kaybedince bu seyahati yardımcısı Del Kano 1522de tamamladı. Böylece dünyanın yu varlaklığı ispatlanmış oldu.
   


Yükleniyor...