Olimpiyatlar Ve Türkiye

OLİMPİYATLAR

1906 ATİNA

Kurtuluşlu Y.Alibrantis, Dünya rekoru kırıyor !
Yunanlılar tertipledikleri ilk Modern Olimpiyat Oyunları'nın öylesine etkisi altında kalmışlardı ki; Modern Olimpiyat Oyunları'nın 10. yıldönümüne rastlayan 1906 yılında özel bir olimpiyat düzenlemek için Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne başvurmuşlardı. Ancak Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin Modern Olimpiyat Oyunları hakkındaki kuralları son derece kesin ve katıydı. Olimpiyat Oyunları her dört yılda bir, dünyanın bir başka ülkesinde yapılacaktı. Bu nedenle Yunanlıların bu önerilerinin kabulü mümkün değildi. Ancak Modern Olimpiyat Oyunları'nın kurucusu bulunan Baron Pierre de Coubertin'in araya girmesiyle Yunanlıların bu isteği şartlı olarak onaylandı. Düzenlenecek oyunlara "Ara Olimpiyat" adının verilmesi uygun görüldü. Bu olimpiyata katılmak için Milli Olimpiyat Komiteleri'nin amatörlük onayları aranmayacak; şampiyonluğu kazanan ülkelerin milli marşları çalınmayacak ve bayrakları göndere çekilmeyecekti. Bu Ara olimpiyata katılabilmek için o ülkenin uyruğundan olmak yeterli görülecekti.Bu şartlar altında 1906 Atina Ara Olimpiyat Oyunları'na 20 ülkeden 7'si bayan, 877'si erkek olmak üzere 884 sporcu katıldı. Bu sporcu sayılarının büyük çoğunluğunu ev sahibi Yunanistan'ın sporcuları oluşturmaktaydı. Türkiye'den de 30 sporcu Atina'ya gitmişti. Böylelikle 1906 Atina Ara Olimpiyat Oyunları'nda atletizm, cimnastik, eskrim, güreş ve futbol dallarında İstanbul'dan 8 Rum, İzmir'den 1 Ermeni, ve 10 İngiliz, Selanik'ten de 1 Musevi ile 10 Rum Osmanlı Devletini temsil etmişlerdi.
Atletizm
Konstantin (Dereceye giremedi)
Aleko Celepoğlu (Dereceye giremedi)
B.Murmuris (Dereceye giremedi)
M.Darıcas (Dereceye giremedi)
Eskrim
A.Kritikas (Dereceye giremedi)
Güreş
Manolas Karucakis (Dereceye giremedi)
Cimnastik
Niko Alibrantis (Heptatlonda 37 kişi arasında 90 puanla 7 kişi ile 7.liği paylaştı.)
Yorgo Alibrantis (10 metrelik ipe tırmanma yarışmasında 114 saniyelik derecesiyle Dünya Rekoru kırarak birinciliği kazandı. Bu yarışma ertesi yıl resmi yarışmalar listesinden çıkarıldığından Dünya rekoru hala Tatavla Heraklis’e aittir.)
Danimarka'ya 5-1 yenildikten sonra Selanik'i 3-1 yenen ve Atina Karması'nın maça çıkmaması karşısında hükmen galip sayılarak ikinciliği kazanan İZMİR FUTBOL KARMASI şu kadrodan oluşuyordu:
E.Charnaud, Z.Kuyumcuyan, E.Giraud, J.Giraud, H.Holly, P.de Fontaine, D.Whittal, A.Whittal
G.Whittal, H Whittal, E.Whittal

Atina Karması'na 5-0, İzmir Karması'na 3-1 yenildikten sonra Danimarka Karmasıyla maç oynamasına rağmen üçüncülüğü kazanan SELANİK FUTBOL KARMASI’nın kadrosu ise şöyleydi:
G.Vaporis, M.Pintos, A.Tegos, N.Pentzikis, I.Kyrou, G.Sotıadıs, V.Zarkadıs, D.Mitchopoulos
A.Karaonnidis, I.Abott, İ.Sarıkadis

Böylece Türkiye'den giden sporcular 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya ile 1906 Atina Ara Olimpiyat Oyunları'ndan yurda döndüler.


1908 LONDRA

Osmanlı Milli Olimpiyat Cemiyeti, daha kuruluş hazırlıklarındayken, spor dünyasının üçüncü Modern Olimpiyat Oyunları Londra’da başladı. Dünyanın dört yanından gelen 2082 sporcu İngiltere’nin başkentinde toplandı. Ev sahibi İngiltere, oyunlara katılan 22 ülke arasında 710 sporcusuyla 1908 Londra Olimpiyatı’nın en kalabalık kafilesini oluşturmaktaydı. Arkadan 220 sporcusuyla Fransa, 117 sporcusuyla İsveç ve 121 sporcusuyla Amerika Birleşik Devletleri gelmekteydi. Bu kalabalık ülkelerin dışında birer sporcuyla katılan ülkeler de vardı. Bunlar İsviçre, İzlanda ve Türkiye idi.
Türkiye'yi Olimpiyat Oyunları tarihinde ilk kez resmen temsil eden sporcu,Tatavla Heraklis (bugünkü Kurtuluş Gençlik Kulübü) cimnastikçilerinden Aleko Mulos efendi idi.Galatasaray Lisesi öğrencisi olan Mulos efendi, bir yıl önce Modern Olimpiyat Oyunları’nın kurucusu Baron Pierre de Coubertin İstanbul a geldiğinde, edebiyat öğretmeni M.Juery tarafından Baron’a rehber olarak verilmişti. Ve İstanbul’da bulunduğu süre içinde ona eşlik etmişti.

Baron Pierre de Coubertin, gerek bu genç cimnastikçiye bir armağan, gerekse Türkiye’deki kişisel temsilcisi Selim Sırrı (Tarcan) Beye bir jest olarak Aleko Mulos’u özel olarak Londra’ya çağırmış ve gerekli belgeleri de Londra Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi’ne kendi hazırlayıp sundu.
Aleko Munos, Londra Olimpiyat Oyunları’nda katıldığı jimnastik müsabakalarında bir varlık gösterememişti. Fakat bir altın madalya kadar değerli bir şey kazanmıştı; Olimpiyat ta Türkiyeyi temsil eden ilk sporcu olma şerefini.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1912 STOCKHOLM


Olimpiyat Stadyumlarında İlk Türk Bayrakları

İsveç tarafından organize edilen Beşinci Olimpiyat Oyunları 5 Mayıs 1912 günü Stokholm'un menekşe renkli İsveç tuğlası ve granit taşından yapılan 32 bin kişilik Olimpiyat Stadyumu'nda parlak bir törenle açılırken, oyunlara katılan 4742 sporcunun mensup oldukları 27 ülkenin bayrakları dalgalanmaktaydı. Bu bayraklar arasında Türk bayrağı da yer alıyordu ve törene katılan iki de sporcumuz vardı.
Osmanlı Olimpiyat Cemiyeti artık kurulmuştu ve bu iki sporcu bu derneğin verdiği belgelerle resmen bir Olimpiyat Oyunları'na ilk kez katılıyorlardı. Bu sporcularımız Vahram Papazyan ve Mırgırdıç Mıgıryan Efendiler idi.
Bebek'te oturan bir gazete bayiinin oğlu olan Vahram, her sabah alacakaranlıkta Bebek'ten koşarak Babıali'ye gelir, oradan aldığı gazeteleri yine koşarak Bebek'e getirip babasının dükkanına bıraktıktan sonra oradan okul çantasını kaptığı gibi Bebek sırtlarındaki Robert Kolej'e koşardı.
Selim Sırrı Bey'in o tarihlerde yayınlanan "İkdam" ve "Sabah" gazetelerinde Olimpiyat Oyunları'na katılmak isteyen amatör sporcu gençleri belge almaya çağıran ilanlarını büyük heyecanla okuyan Vahram Papazyan, koşmak konusundaki deneyimine güvenip büyük bir cesaretle başvuruda bulunmuştu. Ancak Selim Sırrı Bey'den aldığı cevap hiç de umduğu gibi çıkmamıştı. Olimpiyata katılacak sporcuların Stockholm’e kendi paralarıyla gidip gelmeleri gerekiyordu. Buna rağmen Vahram Papazyan önce gerekli belgeyi Osmanlı Olimpiyat Cemiyeti'nden almış, sonra da yol parasını bulmanın çarelerini araştırmaya başlamıştı. Vahram Papazyan, İstanbul'un çeşitli köşelerinde şubeleri bulunan Ermeni Ardavast kulübünün üyesiydi. İlk başvurduğu yer de bu kulüp olmuştu.
Kulüp yöneticileri bu işe çok sıcak bakmışlar ve onun Stockholm’e gidip gelmesini sağlayacak parayı bulmanın yollarını aramışlardı. Bunun için de Arnavutköy'deki Rum Tiyatrosu'nda bir gece düzenlemişlerdi. Saray Mensupları ve hatta saraylı hanımların da hazır bulundukları bu gösteride Türkçe olarak oynanan "Fedakar Gemici" piyesinde bizzat Vahram da rol almıştı. Ve bu geceden sağlanan parayla Vahram Papazyan'a Stockholm için gidiş-geliş bileti alınmıştı.
Vahram Papazyan kendisini Stokholm'e götürüp getirecek parayı temine çalışırken bir başka Ermeni genci de Selim Sırrı Bey'e başvurmuştu. O da atletizm yarışmalarına katılmak istiyordu. Adı, Mıgırdıç Mıgıryan'dı Gerekli belgeyi almıştı o da. Ancak Mıgıryan Efendi varlıklı bir ailenin çocuğu olduğundan yol parasını bulmak onun için problem olmamıştı. Bunu ailesi sağlamıştı.
Vahram Stokholm'e geldiğinde, Olimpiyat Oyunları'na katılacak ülkelerin caddelere asılmış bayrakları arasında Türk bayrağının bulunmadığını görünce derhal elçiliğimize koşup Büyükelçi Ahmet Bey'e durumu büyük bir üzüntü içinde anlatmış; Türk bayrağı Stockholm caddelerine ve Olimpiyat stadına çekilmediği taktirde yarışmalara katılmayacağını bildirmişti. Büyükelçi Ahmet Bey derhal ilgili makamlara başvurarak Türk bayrağının caddelere ve stadyuma çekilmesini istemişti. Bu girişimler sürerken, Büyükelçimizin eşi de Vahram'a kolej arkadaşlarından Kerim(Kanok) Efendi'nin hediye ettiği düz kırmızı atlet fanilasının üzerine kendi eliyle beyaz bir Ay-Yıldız işlemişti.
Bayraklarımız direklere çekilmiş ve Vahram Papazyan göğsü Ay-Yıldız'lı formasıyla 1500 metre yarışına katılmıştı. Startın verilmesiyle müthiş bir tempo içinde yarışa giren Vahram
Seyircilerin büyük sevgi gösterileri arasında gittikçe artan bir tempo ile son düzlüğe kadar farklı bir biçimde önde götürmüştü. Büyükelçi Ahmet Bey de kordiplomatik locasından fırlayıp pistin kenarına kadar gelerek onu yüreklendiriyordu. Vahram varışa 20-25 metre kala heyecandan gözlerinin kararıp başının döndüğünü hissetmiş ve kendini kaybederek piste yığılıp bayılmıştı. Birinci olması beklenen Türk atleti ne çare ki dereceye bile girememişti.
(9 Haziran 1912).
Mıgıryan Efendi ise daha fazla yarışmada Türkiye'yi temsil etmişti. 12 Haziran günü yapılan Disk atma yarışmasında 17 ülkeye mensup 40 atlet arasında 32 metre 98 santimlik derecesiyle 34'üncü olurken 2 Rus, 2 İsveçli, 1 Fransız ve 1 Bohemyalı rakibini gerisinde bırakmıştı. Gülle atma yarışmasında ise 22 rakip arasında 10 metre 63 santimlik derecesiyle 19'uncu sırayı alırken o zamanlar yapılan sağ ve sol elle gülle atma yarışmalarında ise 10.85 metre+8.93 metre = 19 metre 78 santimlik derecesiyle, serisinde yedinci olmuştu. Mıgıryan aynı zamanda Dekatlon yarışmasına da katılmış ve 1912 Stockholm Olimpiyatı'nın efsane atleti Kızılderili Jim Thorpe ile yarışmak onuruna erişmişti. 100 metreyi 13.3'de tamamlayan Mıgıryan gülle atmada 11,05 metreyi bulmuş, uzun atlamada 5,43 metrelik dereceye çıkarmıştı. Böylece 479,75 puan toplayan Mıgıryan uzun atlama yarışması sırasında bileğinden sakatlanarak Dekatlon yarışmasından çekilmek zorunda kalmıştı.
Vahram Papazyan ve Mıgırdıç Mıgıryan'ın 1912 Stockholm Olimpiyatı serüvenleri böylece son bulmuştu. Ancak bu iki atlet katıldıkları yarışmalarda elde ettikleri derecelerden çok daha önemli, çok daha büyük bir şerefe erişmişlerdi: Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından resmen Olimpiyat Oyunları'na yollanan ilk Türk atletleri olmak şerefiydi bu....
Vahram Papazyan, 1954 yılında Amerika 'dan yolladığı mektubunda 1912 Stockholm anılarını yukarıda anlattığımız şekilde naklediyordu. Uzun yıllar Amerika'da yaşayan Papazyan orada hayata gözlerini yumdu. Mıgıryan Efendi'den ise bütün araştırmalarımıza rağmen fazlaca bir bilgi edinmek mümkün olamadı.

1920 ANVERS
Türk Olimpizminin "acı" Olimpiyatı

Dünya gençliği, 1912'de Stockholm’den ayrılırken, 1916 yılında Berlin de tekrar buluşmayı umuyordu. Vedalar, "Dört yıl sonra Berlin'de buluşmak üzere..." şeklindeydi hep. Ancak beşinci olimpiyatın üzerinden iki yıl geçmemişti ki, ufacık bir bahane, bütün dünyayı kana bulamaya kafi geldi. Altıncı olimpiyata hazırlanan dünya gençliği silahlara sarılıp cephelere koştu, spor alanlarının soylu mücadelesi yerine savaş alanlarında ölüm-kalım mücadelesine tutuştu.

1914'te patlayan ve pek kısa bir zaman içinde dünyayı saran ilk Dünya Savaşı tam dört yıl sürdü ve 1918 yılında sona erdi. Böylece 1916 Berlin Olimpiyat Oyunları da arada kaynayıp gitti. Bu, Olimpiyat tarihinin savaşlar nedeniyle yapılamayan ilk olimpiyatı idi...

Dünya gençliği savaştan iki yıl sonra, 1920'de Belçika'nın Anvers kentinde yeni bir Olimpiyat için tekrar bir araya gelmişlerdi. Ancak aralarında Türkiye yoktu maalesef. Almanya ve Avusturya ile birlikte Türkiye de "Dünya Savaşı'nı çıkaran ülkelerden biri olarak" Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından cezalandırılmıştı.

Olimpiyat Oyunları'nın 100 yıllık tarihinde bir de böyle hazin bir olay yaşamıştı Türk sporu.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1924 PARİSTürkiye Cumhuriyeti ve Olimpiyatlar

Henüz 1 yaşını doldurmamış genç Türkiye Cumhuriyeti, Paris'te yapılacak 1924 Olimpiyat Oyunları'na kalabalık bir sporcu grubuyla katılmayı kararlaştırmıştı. Ay-Yıldızımız Paris'te atletizm, bisiklet, eskrim, futbol, güreş ve halter dallarında temsil edilecekti. Sporcularımızı dünyanın bu en büyük spor şölenine yakışacak şekilde hazırlayabilmek için Amerika'dan atletizm antrenörü, İngiltere'den futbol ve Macaristan'dan da güreş hocaları getirtilmişti. Peş peşe savaşlardan yeni çıkmış, ülkesini işgalcilerden Kurtuluş Savaşı vererek temizlemiş yıkılmış Osmanlı Devleti'nin enkazı üzerine Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Cumhurbaşkanı Atatürk gibi bir dahi Olimpiyat anlamını elbette ki en iyi şekilde kavrar ve buna gereken önem ve değeri verirdi. Nitekim de öyle olmuştu. 16 Ocak 1924 günü (ki, Cumhuriyetin ilanından 2,5 ay sonraya rastlanmaktadır) Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın başkanlığında toplanan Heyet-i Vekile (Bakanlar Kurulu) bu konuda önemli kararlar almıştı. Önce 170 sayılı kararla günün spor örgütü olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı kamu yararına hizmet eden dernek kabul edilmiş sonra da 171 sayılı şu tarihi karar alınmıştı.

"1924 Mayısında Paris'te küşadı mukarrer (açılması karalaştırılan) Olimpiyat müsabakalarına Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı da davet olunmuştur. Bu müsabakalara iştirak etmekte Türkiye için menafi(yaralar) vardır. Memleketimizde sporculuğun terakki ve taammüm etmesi (gelişip yayılması)her halde bu gibi beynelmilel müsabakalara iştirake mütevaffıktır (katılmaya yöneliktir.)
Binaenaleyh Türk gençlerini beynelmilel müsabakalara iştirak ettirebilecek surette talim ve izhar etmek üzere icap eden mütehassısların Avrupa'dan celbi ve mezkur Olimpiyat müsabakalarına Türk idmancılarının da iştiraki esbabının (sebeplerinin) temini için müstacelen (tezelden) on yedi bin liranın mesarif-i gayri melhuze tertibinden Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı Merkez-i Umumisine verilmesi takarrür etmiştir."
Bu tarihi kararın altında Başvekil ve Hariciye Vekili İsmet (İnönü), Müdafaa-i Milliye Vekili Kazım (Özalp), Sıhhiye ve Muavenet-i İçtimaiye Vekili Refik (Saydam), Maliye Vekili Abdülhalik (Renda), Dahiliye Vekili Ferit bey, Şer'iye Vekili M. Fevzi, Nafia Vekili Hasan Hüsnü, Adliye Vekili Seyyid, Mübadele ve İmar İskan Vekili Mustafa Necati, Maarif Vekili İsmail Safa ve Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal imzaları yer alıyordu. Devletin içinde bulunduğu büyük ekonomik sıkıntıya rağmen hükümet daha sonra Türk sporcularının Paris Olimpiyat Oyunları'na katılabilmeleri için bütçeye ayrıca 50 bin lira daha koymuştu. Bir altının 10 lira olduğu bir dönemde yapılan bir yardımdı bu....
Fransızlar mevsim ve iklim şartlarını göz önünde tutarak 1924 Paris Olimpiyat Oyunları'nı çok uzun süreli bir programla düzenlemişlerdi. Paris Olimpiyatı 4 Mayıs'tan 27 Temmuz'a kadar ; dört aya yakın bir süre devam etmişti. Türk kafilesi programlara göre ayarlanan şekilde gruplar halinde Paris'e
Gitmiş ve orada yapılan yarışmalara katılmıştı.
Bu seyahatin ilginç anıları olmuştu spor tarihimizde. Örneğin; Olimpiyat köyünde oyunlara katılacak futbolcular kendi aralarında iddialı yarışmalar düzenlemişlerdi.
Bu müsabakalarda futbolcumuz Kelle İbrahim, milli takımımızın İskoçyalı antrenörü Billy Hunter ile karşılıklı olarak topu yere düşürmeden tam 500 kafa pası yapmışlar ve yine Kelle İbrahim topu yere düşürmeden başı üzerinde 165 kez sektirmekle rekor kırmıştı. Onun bu başarıları karşısında Uruguaylı futbolcular kendilerine "kafa vuruşu"öğretmesi için Kelle İbrahim'den ricacı olmuşlar o da bu ricalarını kırmamıştı. Unutmamak gerekir ki; Uruguay takımı 1924 Paris Olimpiyatı'nda futbol şampiyonu olmuştu. Oysa biz futbolcularımız hemen yanlarındaki barakalarda kalan Uruguay takımının ufak tefek futbolcularını gözlerine öyle kestirmişlerdi ki bu takımla eşlenmediklerine çok üzülmüşlerdi....
1924 Paris Olimpiyatları'na giden Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Olimpiyat Kafilesinde şu isimler bulunuyordu :

Sporcular
Atletizm
Ömer Besim KOŞALAY (800 ve 1500 metre yarışlarına katıldı,
ilk turdaki seçmelerde elendi.)
Rauf HASAĞASI (100 metre ve 4x100 metre bayrak yarışlarına
katıldı, ilk turda elendi.)
Şekip ENGİNERİ (100 metre ve 4x100 metre bayrak yarışlarına
katıldı, ilk turda elendi.)
Hüseyin TARIK (4x100 metre bayrak yarışına katıldı. İlk turda
Elenen ekibimizde yer aldı.)
Ünvan TAYFUROĞLU (Yarışmalara katılmadı.)
Ekrem GÜÇLÜER (Yarışmalara katılmadı.)
Said ODYAK (4x100 metre bayrak yarışına katıldı,
İlk turda elenen ekibimizde yer aldı.)
Süleyman KUĞU (Yarışmalara katılmadı.)
Mahzar Nazım RESMOR (Yarışmalara katılmadı.)
Lütfi PADOK (Yarışmalara katılmadı.)

1928 AMSTERDAMOlimpiyat Kütüğünde İlk Türkler...

Amsterdam'da yapılan 1928 Olimpiyat Oyunları Türk sporu ve Türk Olimpiyat tarihi bakımından büyük önem ve değer taşır. Henüz beş yaşını bile doldurmamış bulunan Türkiye Cumhuriyeti'nin sporcuları, Amsterdam da güçlü rakipler arasında gerçekten başarılı sınavlar verdiler. Beş Türk sporcusunun katıldıkları yarışmalarda bir dördüncülük, bir altıncılık, iki yedincilik ve bir sekizincilik alarak adlarını Olimpiyat Şeref kütüğüne yazdırmaları önemli bir olaydı muhakkak ki...
Türkiye Cumhuriyeti, 1928 Amsterdam'da atletizm, bisiklet, eskrim, futbol, güreş ve halter dallarında temsil edildi. En parlak başarımızı 67 kilo güreşçimiz Tayyar Yalaz elde etti. Yaptığı beş müsabakanın dördünü kazanan güreşçimiz, aldığı bir yenilgi ile dördüncü oldu.
Saim Arıkan'ın güreş minderlerinde elde ettiği altıncılığa, Nuri Boytorun ile Mehmet Çoban iki yedincilik eklediler. Halterde ise, Güleci Cemal (Erçman), aldığı sekizincilik ile Olimpiyat Şeref Kütüğü'ne adı yazılan beşinci Türk sporcusu oldu.
Türk sporcuları 1928 Amsterdam'da Kurtuluş Savaşımızdan beş yıl sonra ilk kez Yunanlı sporcularla güreş minderi ve eskrim podyumunda karşı karşıya geldiler. Güreşte Tayyar Yalaz, eskrimde de Muhiddin Okyavuz, Yunanlı rakiplerini su götürmez yenilgilere uğrattılar. Bu iki Türk sporcunu Türk Ordusunun iki yiğit subayı olmaları kazandıkları bu galibiyetleri milletin gözünde ve gönlünde çok daha büyük ölçüde değerliydi.
Futbolcularımızın Mısır karşısında aldıkları 7-1 yenilgi ise, 1928 Amsterdam'da aldığımız en acı sonuç oldu. Milli Futbol Takımımız'ın Olimpiyat öncesinde hazırlık amacıyla iki ayrı kafile halinde Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde üst üste maçlar yapmaları, yalnız futbolcuları yormakla kalmamış, birlikte antrenman ve hazırlık maçı yapamamak da takım uyumunu önemli ölçüde etkilemişti. Bu da takımımızın Mısır karşısında uğradığı ağır yenilginin en önemli nedeni olarak gösterilmişti.
Olimpiyat Köyü'nde yapılan antrenmanlar sırasında çeşitli ülkelerin en seçkin futbolcuları dünyaca ünlü İspanyol kaleci Ricardo Zamora'ya attıkları şutlarla şanslarını denerlerken ve ünlü kaleci kalesine gönderilen bütün şutlarda toplara geçit vermezken, arkadaşlarının ısrarlarıyla ortaya çıkan ünlü futbol yıldızımız, Bomba Bekir'in attığı üç şuttan da golle sonuçlanması karşısında Zamora'nın bir daha onun önüne top atmaması 1928 Amsterdam'ın en ilginç anılarından biri olmuştu.

800 metre seçmelerinde atletimiz Ömer Besim Koşalay, İngiliz atlet Lowe ile koşarken ünlü atlet, sporcumuzun ayağına basmıştı. Şampiyon İngiliz atletinin çivili ayakkabıları atletimizin ayaklarında yara açmıştı. Unutulmaz atletimiz Ömer Besim, bu yaraların kabuklarını bir kibrit kutusu içinde ömür boyu saklamıştı. Olimpiyat Şampiyonu Lowe'un çivili ayakkabıları ile açtığı yaraların kabukları Ömer Besim'e bir olimpiyat madalyası kadar onur vermişti.
Türkiye, 1928 Amsterdam Olimpiyat Oyunları'na şu isimlerle katılmıştı:


Güreş
Burhan CONKER (Greko-Romen 58 kiloda Hollandalı Van Maaren ile Danimarkalı Anderson'a ilk iki maçında Yenilerek elendi.)
Tayyar YALAZ (Gereko -Romen 67 kiloda. Polonyalı Blazka,Yunanlı Pavlidis, Estonyalı Kap'pe hükmen galip geldikten sonra, Çek Vavra'yı yendi. Final turunda Alman Sperling'e, sonra Westerlund'a kaybetti ve sıkletinde 4. olarak adını Şeref Kütüğüne yazdırdı.)

Saim ARIKAN (Greko-Romen 62 kiloda Yugoslav Milovancev ve Portekizli Aranjo'yu yenip, Mısırlı Kemal ve İtalyan Quagly'ya yenilerek sıkletinde altıncı oldu ve adını Şeref Kütüğü'ne yazdırdı.)

Nuri BOYTURAN (Greko-Romen 79 kiloda Danimarkalı Jacobsen'e yenildikten sonra, Alman Simon'ı ve İsviçreli Frey'i sayı ile yendi. Son maçında Belçikalı Saenen'e yenilerek 7. oldu ve adını Şeref Kütüğüne Yazdırdı.)

Mehmet ÇOBAN (Ağır sıklette Arjantinli Bricla ve Danimarkalı Larsen'i yendi, Finli Nyström ile Alman Gehring'e Yenilerek sıkletinde 7. oldu ve adını Şeref Kütüğü'ne yazdırdı.)

Şefik Bey (Ağır sıklette Fransız Clody'e ve Mısırlı İbrahim Mustafa'ya yenilerek elendi.)
Atletizm

Mehmet Ali AYBAR (100 metre koşusu 5. seride 5. olarak elendi.4x100 metre bayrak yarışında serisinde 4.olarak elenen ekibimizde yer aldı.)

Semih TÜRKDOĞAN (100 metre koşusu 6. serisinde 3. olarak elendi.4x100 metre bayrak yarışında serisinde 4. olarak elenen ekibimizde yer aldı.)

Şinasi ŞAHİNGİRAY (100 metre koşusu 10. serisinde 3.olarak elendi 4x100 metre bayrak yarışında serisinde 4.olarak elenen ekibimizde yer aldı.)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1924 PARİS
Henüz 1 yaşını doldurmamış genç Türkiye Cumhuriyeti, Paris'te yapılacak 1924 Olimpiyat Oyunları'na kalabalık bir sporcu grubuyla katılmayı kararlaştırmıştı. Ay-Yıldızımız Paris'te atletizm, bisiklet, eskrim, futbol, güreş ve halter dallarında temsil edilecekti. Sporcularımızı dünyanın bu en büyük spor şölenine yakışacak şekilde hazırlayabilmek için Amerika'dan atletizm antrenörü, İngiltere'den futbol ve Macaristan'dan da güreş hocaları getirtilmişti. Peş peşe savaşlardan yeni çıkmış, ülkesini işgalcilerden Kurtuluş Savaşı vererek temizlemiş yıkılmış Osmanlı Devleti'nin enkazı üzerine Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Cumhurbaşkanı Atatürk gibi bir dahi Olimpiyat anlamını elbette ki en iyi şekilde kavrar ve buna gereken önem ve değeri verirdi. Nitekim de öyle olmuştu. 16 Ocak 1924 günü (ki, Cumhuriyetin ilanından 2,5 ay sonraya rastlanmaktadır) Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın başkanlığında toplanan Heyet-i Vekile (Bakanlar Kurulu) bu konuda önemli kararlar almıştı. Önce 170 sayılı kararla günün spor örgütü olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı kamu yararına hizmet eden dernek kabul edilmiş sonra da 171 sayılı şu tarihi karar alınmıştı.

"1924 Mayısında Paris'te küşadı mukarrer (açılması karalaştırılan) Olimpiyat müsabakalarına Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı da davet olunmuştur. Bu müsabakalara iştirak etmekte Türkiye için menafi(yaralar) vardır. Memleketimizde sporculuğun terakki ve taammüm etmesi (gelişip yayılması)her halde bu gibi beynelmilel müsabakalara iştirake mütevaffıktır (katılmaya yöneliktir.)
Binaenaleyh Türk gençlerini beynelmilel müsabakalara iştirak ettirebilecek surette talim ve izhar etmek üzere icap eden mütehassısların Avrupa'dan celbi ve mezkur Olimpiyat müsabakalarına Türk idmancılarının da iştiraki esbabının (sebeplerinin) temini için müstacelen (tezelden) on yedi bin liranın mesarif-i gayri melhuze tertibinden Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı Merkez-i Umumisine verilmesi takarrür etmiştir."
Bu tarihi kararın altında Başvekil ve Hariciye Vekili İsmet (İnönü), Müdafaa-i Milliye Vekili Kazım (Özalp), Sıhhiye ve Muavenet-i İçtimaiye Vekili Refik (Saydam), Maliye Vekili Abdülhalik (Renda), Dahiliye Vekili Ferit bey, Şer'iye Vekili M. Fevzi, Nafia Vekili Hasan Hüsnü, Adliye Vekili Seyyid, Mübadele ve İmar İskan Vekili Mustafa Necati, Maarif Vekili İsmail Safa ve Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal imzaları yer alıyordu. Devletin içinde bulunduğu büyük ekonomik sıkıntıya rağmen hükümet daha sonra Türk sporcularının Paris Olimpiyat Oyunları'na katılabilmeleri için bütçeye ayrıca 50 bin lira daha koymuştu. Bir altının 10 lira olduğu bir dönemde yapılan bir yardımdı bu....
Fransızlar mevsim ve iklim şartlarını göz önünde tutarak 1924 Paris Olimpiyat Oyunları'nı çok uzun süreli bir programla düzenlemişlerdi. Paris Olimpiyatı 4 Mayıs'tan 27 Temmuz'a kadar ; dört aya yakın bir süre devam etmişti. Türk kafilesi programlara göre ayarlanan şekilde gruplar halinde Paris'e
Gitmiş ve orada yapılan yarışmalara katılmıştı.
Bu seyahatin ilginç anıları olmuştu spor tarihimizde. Örneğin; Olimpiyat köyünde oyunlara katılacak futbolcular kendi aralarında iddialı yarışmalar düzenlemişlerdi.
Bu müsabakalarda futbolcumuz Kelle İbrahim, milli takımımızın İskoçyalı antrenörü Billy Hunter ile karşılıklı olarak topu yere düşürmeden tam 500 kafa pası yapmışlar ve yine Kelle İbrahim topu yere düşürmeden başı üzerinde 165 kez sektirmekle rekor kırmıştı. Onun bu başarıları karşısında Uruguaylı futbolcular kendilerine "kafa vuruşu"öğretmesi için Kelle İbrahim'den ricacı olmuşlar o da bu ricalarını kırmamıştı. Unutmamak gerekir ki; Uruguay takımı 1924 Paris Olimpiyatı'nda futbol şampiyonu olmuştu. Oysa biz futbolcularımız hemen yanlarındaki barakalarda kalan Uruguay takımının ufak tefek futbolcularını gözlerine öyle kestirmişlerdi ki bu takımla eşlenmediklerine çok üzülmüşlerdi....
1924 Paris Olimpiyatları'na giden Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Olimpiyat Kafilesinde şu isimler bulunuyordu :

Sporcular
Atletizm
Ömer Besim KOŞALAY (800 ve 1500 metre yarışlarına katıldı,
ilk turdaki seçmelerde elendi.)
Rauf HASAĞASI (100 metre ve 4x100 metre bayrak yarışlarına
katıldı, ilk turda elendi.)
Şekip ENGİNERİ (100 metre ve 4x100 metre bayrak yarışlarına
katıldı, ilk turda elendi.)
Hüseyin TARIK (4x100 metre bayrak yarışına katıldı. İlk turda
Elenen ekibimizde yer aldı.)
Ünvan TAYFUROĞLU (Yarışmalara katılmadı.)
Ekrem GÜÇLÜER (Yarışmalara katılmadı.)
Said ODYAK (4x100 metre bayrak yarışına katıldı,
İlk turda elenen ekibimizde yer aldı.)
Süleyman KUĞU (Yarışmalara katılmadı.)
Mahzar Nazım RESMOR (Yarışmalara katılmadı.)
Lütfi PADOK (Yarışmalara katılmadı.)

1928 AMSTERDAMOlimpiyat Kütüğünde İlk Türkler...

Amsterdam'da yapılan 1928 Olimpiyat Oyunları Türk sporu ve Türk Olimpiyat tarihi bakımından büyük önem ve değer taşır. Henüz beş yaşını bile doldurmamış bulunan Türkiye Cumhuriyeti'nin sporcuları, Amsterdam da güçlü rakipler arasında gerçekten başarılı sınavlar verdiler. Beş Türk sporcusunun katıldıkları yarışmalarda bir dördüncülük, bir altıncılık, iki yedincilik ve bir sekizincilik alarak adlarını Olimpiyat Şeref kütüğüne yazdırmaları önemli bir olaydı muhakkak ki...
Türkiye Cumhuriyeti, 1928 Amsterdam'da atletizm, bisiklet, eskrim, futbol, güreş ve halter dallarında temsil edildi. En parlak başarımızı 67 kilo güreşçimiz Tayyar Yalaz elde etti. Yaptığı beş müsabakanın dördünü kazanan güreşçimiz, aldığı bir yenilgi ile dördüncü oldu.
Saim Arıkan'ın güreş minderlerinde elde ettiği altıncılığa, Nuri Boytorun ile Mehmet Çoban iki yedincilik eklediler. Halterde ise, Güleci Cemal (Erçman), aldığı sekizincilik ile Olimpiyat Şeref Kütüğü'ne adı yazılan beşinci Türk sporcusu oldu.
Türk sporcuları 1928 Amsterdam'da Kurtuluş Savaşımızdan beş yıl sonra ilk kez Yunanlı sporcularla güreş minderi ve eskrim podyumunda karşı karşıya geldiler. Güreşte Tayyar Yalaz, eskrimde de Muhiddin Okyavuz, Yunanlı rakiplerini su götürmez yenilgilere uğrattılar. Bu iki Türk sporcunu Türk Ordusunun iki yiğit subayı olmaları kazandıkları bu galibiyetleri milletin gözünde ve gönlünde çok daha büyük ölçüde değerliydi.
Futbolcularımızın Mısır karşısında aldıkları 7-1 yenilgi ise, 1928 Amsterdam'da aldığımız en acı sonuç oldu. Milli Futbol Takımımız'ın Olimpiyat öncesinde hazırlık amacıyla iki ayrı kafile halinde Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde üst üste maçlar yapmaları, yalnız futbolcuları yormakla kalmamış, birlikte antrenman ve hazırlık maçı yapamamak da takım uyumunu önemli ölçüde etkilemişti. Bu da takımımızın Mısır karşısında uğradığı ağır yenilginin en önemli nedeni olarak gösterilmişti.
Olimpiyat Köyü'nde yapılan antrenmanlar sırasında çeşitli ülkelerin en seçkin futbolcuları dünyaca ünlü İspanyol kaleci Ricardo Zamora'ya attıkları şutlarla şanslarını denerlerken ve ünlü kaleci kalesine gönderilen bütün şutlarda toplara geçit vermezken, arkadaşlarının ısrarlarıyla ortaya çıkan ünlü futbol yıldızımız, Bomba Bekir'in attığı üç şuttan da golle sonuçlanması karşısında Zamora'nın bir daha onun önüne top atmaması 1928 Amsterdam'ın en ilginç anılarından biri olmuştu.

800 metre seçmelerinde atletimiz Ömer Besim Koşalay, İngiliz atlet Lowe ile koşarken ünlü atlet, sporcumuzun ayağına basmıştı. Şampiyon İngiliz atletinin çivili ayakkabıları atletimizin ayaklarında yara açmıştı. Unutulmaz atletimiz Ömer Besim, bu yaraların kabuklarını bir kibrit kutusu içinde ömür boyu saklamıştı. Olimpiyat Şampiyonu Lowe'un çivili ayakkabıları ile açtığı yaraların kabukları Ömer Besim'e bir olimpiyat madalyası kadar onur vermişti.
Türkiye, 1928 Amsterdam Olimpiyat Oyunları'na şu isimlerle katılmıştı:


Güreş
Burhan CONKER (Greko-Romen 58 kiloda Hollandalı Van Maaren ile Danimarkalı Anderson'a ilk iki maçında Yenilerek elendi.)
Tayyar YALAZ (Gereko -Romen 67 kiloda. Polonyalı Blazka,Yunanlı Pavlidis, Estonyalı Kap'pe hükmen galip geldikten sonra, Çek Vavra'yı yendi. Final turunda Alman Sperling'e, sonra Westerlund'a kaybetti ve sıkletinde 4. olarak adını Şeref Kütüğüne yazdırdı.)

Saim ARIKAN (Greko-Romen 62 kiloda Yugoslav Milovancev ve Portekizli Aranjo'yu yenip, Mısırlı Kemal ve İtalyan Quagly'ya yenilerek sıkletinde altıncı oldu ve adını Şeref Kütüğü'ne yazdırdı.)

Nuri BOYTURAN (Greko-Romen 79 kiloda Danimarkalı Jacobsen'e yenildikten sonra, Alman Simon'ı ve İsviçreli Frey'i sayı ile yendi. Son maçında Belçikalı Saenen'e yenilerek 7. oldu ve adını Şeref Kütüğüne Yazdırdı.)

Mehmet ÇOBAN (Ağır sıklette Arjantinli Bricla ve Danimarkalı Larsen'i yendi, Finli Nyström ile Alman Gehring'e Yenilerek sıkletinde 7. oldu ve adını Şeref Kütüğü'ne yazdırdı.)

Şefik Bey (Ağır sıklette Fransız Clody'e ve Mısırlı İbrahim Mustafa'ya yenilerek elendi.)
Atletizm

Mehmet Ali AYBAR (100 metre koşusu 5. seride 5. olarak elendi.4x100 metre bayrak yarışında serisinde 4.olarak elenen ekibimizde yer aldı.)

Semih TÜRKDOĞAN (100 metre koşusu 6. serisinde 3. olarak elendi.4x100 metre bayrak yarışında serisinde 4. olarak elenen ekibimizde yer aldı.)

Şinasi ŞAHİNGİRAY (100 metre koşusu 10. serisinde 3.olarak elendi 4x100 metre bayrak yarışında serisinde 4.olarak elenen ekibimizde yer aldı.)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1932 LOS ANGELES1932 yılında yapılacak 10. Modern Olimpiyat Oyunları'nın organizasyonunu Amerika Birleşik Devletleri üstlenmişti. Organize edecek kent ise "Melekler şehri" diye tanınan Los Angeles idi. Türk sporu dört yıl önceki Amsterdam Olimpiyat Oyunları'ndan 1932'ye kadar büyük gelişmeler kaydetmişti. Türk sporcuları bu olimpiyatta bir varlık gösterebilirlerdi. Ancak, son derece masraflıydı. Tamamen özerk bir kuruluş olan Türk sporunu yöneten örgüt Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı da, bu konuda en büyük otorite olan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi de bu masrafı karşılayabilecek parasal güce sahip değildiler. Henüz 9 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümeti de ülke çapında girişilen büyük yatırımlar nedeniyle bu büyük gideri karşılayamayacaktı. Bütün bu nedenlerle Türkiye sporcularını 1932 Los Angeles Olimpiyat Oyunları'na gönderememişti. Fakat Türkiye'den yine de bir kişi bu Olimpiyat Oyunları2nı izlemek üzere özel olarak Los Angeles'e gitmişti. O günlerin genç spor meraklısı daha sonraki yılların ünlü bir spor adamı olacak Sava Hazencioğlu idi. Hazencioğlu izlediği 1932 Los Angeles Olimpiyat Oyunları'nı "Cumhuriyet" gazetesine yolladığı mektuplarla bildirmişti.


1936 BERLİNŞeref Direklerinde İlk Bayrak ve İlk Madalyalarımız..

1936 Berlin Olimpiyat Oyunları, Türk spor tarihinde ve Türk Olimpizminde bir altın dönemin başlangıcı oldu. Olimpiyat Oyunları tarihinde Türk sporcuları ilk kez Berlin'de Şeref Kürsüsü'ne çıktılar. Türk Marşı ilk kez bu olimpiyatta çalındı. İlk altın madalyamızı 1936 Berlin'de aldık. Ve Türk kızları ilk kez bu olimpiyatta Ay-Yıldızımızı temsil ettiler...
Türkiye, 1936 Berlin'e 60 sporcu, 12 idareci ve 2 antrenör ile 4 hakemden oluşan tam 78 kişilik bir kafile ile katıldı. Kafilemizdeki 60 sporcunun 2'si bayandı: Suat Fetgeri Aşeni ve Halet Çambel hanımlar. Olimpiyat Oyunları tarihinde Şeref Kürsüsü'ne çıkan sporcusu, serbest güreş 78 kiloda Mersinli Ahmet Kireççi oldu. Onun ardından grekoromen 61 kiloda Yaşar Erkan şeref kürsüsünün en üst basamağına çıktı, altın madalyasını aldı ve Olimpiyat Stadyumu'nu dolduran 100 bin kişiye Ay-yıldızlı bayrağımıza selam durdurup İstiklal Marşımızı dinletti. Bu olimpiyatta ayrıca 8 Türk sporcusu da 1 beşincilik, 2 altıncılık, 1 yedincilik ve 3 sekizincilikle adlarını Olimpiyat Şeref Kütüğü’ne yazdırdılar. Bunların arasında binici, bisikletçi ve yelkencilerimiz de bulunuyordu.
Yaşar Erkan'ın kazandığı ilk olimpiyat şampiyonluğumuz bütün yurtta bir bayram sevinci uyandırmıştı. Büyük Atatürk, genç şampiyonumuzu Berlin'e yolladığı şu telgrafla kutluyordu:
"Kendin küçüksün ama memleket için çok büyük bir iş yaptın. Artık adın Türk spor tarihine geçti. Çok yaşa Yaşar."
Büyük Atatürk şampiyon güreşçimize ayrıca iki gümüş vazo armağan etmişti.
1936 Berlin, gerçekten de Türk sporu için unutulmaz bir Olimpiyat olmuştu. Türk sporu bu büyük heyecan ve gururu tam 60 yıl önce yaşamıştı.
İşte bu Olimpiyatta Türkiye şöyle bir kafile ile temsil edildi:
Prof. Süreyya GENÇAY (Kafile Başkanı)
Em.Gnl.Ali Hikmet AZERDEM (Yönetici)
Vildan Aşir SAVAŞIR (Yönetici)
Kemal Halim GÜRGEN (Yönetici)
Nizamettin KIRŞAN (Yönetici)
Yb. Saim ÖNHON (Binicilik Ekip Şefi)
Fuad BALKAN (Eskrim İdarecisi)
Ahmet Fetgeri AŞENİ (Güreş Fd. Başkanı)
Rıza SUERİ (Su Sporları Fd. Başkanı)
Hamdi Emin ÇAP (Futbol Fd. Başkanı)
Cavit CAV (Bisiklet Yöneticisi)
Rupen SEMERCİYAN (Basketbol antrenörü)
Mr. DONNELY (Futbol antrenörü)
Şazi TEZCAN (Futbol hakemi)
Seyfi Cenap BERKSOY (Güreş hakemi)
İsmail Hakkı VEFA (Güreş hakemi)
Sadullah ÇİFTÇİOĞLU (Güreş hakemi)

Sporcular
Güreş
Ahmet ÇAKIRYIDIZ (Serbest güreş 56 kiloda Alman Herbert'e 4'.20" de tuşla yenildi. Japon Tambai'yi 2-1 sayı hesabıyla, İngiliz Gazot'yu 5'.08" de tuşla yendi. Macar Zombori'ye 5'35"te tuşla yenildi, sikletinin 6.sı olarak adını Şeref Kütüğüne yazdırdı.)
Yaşar ERKAN (Serbest güreş 61 kiloda da güreşti. Macar Toth'a 13'.25"te tuşla yenildi. Belçikalı Riske'yi sayı hesabıyla yendi. Finli Kusta Pihlajamaki'ye 2'.40"de tuşla yenilerek sıkletinde 8. oldu. Ve adını Şeref Kütüğüne yazdırdı..)
Sadık SOĞANCI (Serbest Güreş 66 kiloda Amerikalı Strong'a sayı hesabıyla yenildi. İsveçli Melin'i sayı hesabıyla yendi, Finli Hermani Pihlajamaki'ye 5.25'te tuşla yenilerek elendi.)
Hüseyin ERÇETİN (Serbest güreş 72 kiloda Fransız Jurten'e yenildikten sonra İngiliz Fox'u sayı hesabıyla yendi.) Son maçında Amerikalı Lewis'e 5.'59"de tuşla yenilip sıkletinde 7. oldu.)
Mustafa ÇAKMAK (AVCIOĞLU) (Serbest güreş 87 kiloda İngiliz Ward'ı yendi. İsviçreli Datwyler'e 4'40"da tuşla yenilerek elendi.)
Mehmet ÇOBAN (Serbest güreş ağır sıklette Belçikalı Sharlie'yi sayı hesabıyla yendi. Alman Gehring ve Estonyalı Palusalu'ya sayı hesabıyla yenilerek elendi.)
Mersinli Ahmet KİREÇÇİ (Serbest güreş 79 kiloda Alman Schedler'i ve İsviçreli Kreps'i sayı hesabıyla yendi. Amerikalı Voliva'ya sayı hesabıyla yenildi ve sıkletinde Olimpiyat üçüncüsü olarak Türk sporuna ilk Olimpiyat madalyasını kazandıran sporcumuz olma Şerefini kazandı.)
Hüseyin ERKMEN (Greko-Romen 56 kiloda Finli Pertunen ve Çek Hyza'ya sayı hesabıyla yenilerek elendi.)
Yaşar ERKEN (Greko-Romen 61 kiloda Danimarkalı Nielsen'i 12'.00" de, Japon Yoshioka'yı 13'.46'da, İtalyan Bogia'yı 11'50'de tuşla, Letonyalı Kundsinsi'yi de sayı hesabıyla yenerek sıkletinin Şampiyonluğunu kazandı ve Türk sporuna ilk altın Olimpiyat madalyasını getirdi.)
Saim ARIKAN (Greko-Romen 66 kiloda Belçikalı Aseller'i sayı hesabıyla yendi, Romen Borlovan'a ve Estonyalı Valli'ye sayı hesabıyla yenilerek elendi.)
Nuri BOYTORUN (Greko-Romen 72 kiloda Çek Zvonar'a Sayı hesabıyla yenildi. Yunanlı Zakharias'ı sayı Hesabıyla, İsviçreli Rieder'i 10 dakikada tuşla yendi, Finli Virtanen'e tuşla yenilerek sıkletinde beşinci oldu.)
Adnan YURDAER (Greko-Romen 79 kiloda Mısırlı İbrahim'e sayı hesabıyla, İsveçli Johanssen'e tuşla yenilerek elendi.)
Mustafa ÇAKMAK (AVCIOĞLU) (Greko-Romen 87 kiloda Macar Bobis ve Çek Mracek'i sayı hesabıyla yendi. Letonyalı Bietags'a 11 dakika 36 saniyede tuşla yenilerek sıkletinde sekizinci oldu.)
Mehmet ÇOBAN (Güre Greko-Romen Ağır sıklette İtalyan Donetti'yi sayı hesabıyla yendi. Danimarkalı Larden'i tuşla yendi, Finli Nieström'e sayı hesabıyla yenildi, Estonyalı Palusalu'ya sayı hesabıyla yenilerek sıkletinde dördüncü oldu.)
Eskrim
Suat Fetgeri AŞENİ (Çek rakibesini 5-0, Amerikalıyı 5-3 yendi, İsviçreliye 4-5 yenildi.44 rakip arasında ikinci pulde ilk 22 bayan eskrimci arasında yer aldı.)
Halet ÇAMBEL (İlk pulde elendi.)
Enver BALKAN (Ferdi müsabakalarda Avusturyalı, Alman ve İsviçreli rakiplerini yendi,Şilili, Meksikalı, Danimarkalı ve Arjantinli rakiplerine Yenilerek elendi. İlk pulde Yugoslavya ve İsviçre'yi yenip ABD'ye yenilerek yükseldiği İkinci pulde Polonya ve ABD'ye yenilerek elenen kılıç takımımız da yer aldı.)
Orhan ADAŞ (Romen ve Brezilyalı rakiplerini yenip diğerlerine yenilerek ferdi müsabakalarda elendi. İlk pulde Yugoslavya ve İsviçre'yi yenip ABD'ye yenilerek yükseldiği ikinci pulde Polonya ve ABD'ye yenilerek elenen kılıç takımımız da yer aldı.

Cihat TEĞİN (Ferdi müsabakalarda Kanadalıyı yenip diğer rakiplerine yenilerek elendi. İlk pulde Yugoslavya ve İsviçre'yi yenip ABD'ye yenilerek yükseldiği ikinci pulde Polonya ve ABD'ye yenilerek elenen kılıç takımızda yer aldı.)

Halim TOKMAKÇIOĞLU (İlk pulde Yugoslavya ve İsviçre'yi yenip ABD'ye yenilerek yükseldiği ikinci turda Polonya ve ABD'ye yenilerek elenen kılıç takımızda yer aldı.)
Bisiklet
Tacettin ÖZTÜRKMEN (100 km. Yol Mukavemet yarışında dereye giremedi.)
Orhan SUDA (100 km. Yol Mukavemet yarışında dereceye giremedi.)
Kazım BİNGEN (100 km. Yol Mukavemet yarışında dereceye giremedi.)

Kirker CAMBAZ (100 km. Yol Mukavemet yarışında dereceye giremedi.)

Eyüp YILMAZ (100 km Yol Mukavemet yarışında dereceye giremedi.)

Talat TUNÇALP (100 km. Yol Mukavemet yarışında Varış çizgisine 50 metre kala Alman bisikletçi Schaller'den sert bir dirsek darbesi yemesine Rağmen Fransız Charpantier'nin 2 saat 33 dakika İle şampiyon olduğu yarışta sadece 1 saniye farkla 2 saat 33 dakika 06,6 saniye sekizinciliğe düştü.)
Binicilik
Cevat GÜRKAN (Milletler Mükafatı takım yarışmasına ve İhzari yarışmalara katıldı, derece elde edemedi.)
Saim POLATKAN (Milletler Mükafatı takım yarışmasına ve İhzari yarışmalara katıldı, derece elde edemedi.)
Sadettin EROKAY (Milletler Mükafatı takım yarışmasına ve İhzari yarışmalara katıldı, derece elde edemedi.)
Cevat KULA (Milletler Mükafatı yarışmasında "Çapkın" isimli atıyla altıncı oldu. Milletler Mükafatı Takım yarışmasında derece elde edemedi.)
Yelken
Dr. Demir TURGUT (Olimpik Yola sınıfında 25 yarışmacı arasında 63 puanla 20. oldu.)
Behzat BAYDAR (Star sınıfında, takım arkadaşı Harun Ülman ile birlikte "Marmara" adlı tekneleriyle 38 puanla sekizinci oldu.)
Harun ÜLMAN (Star sınıfında, takım arkadaşı Behzat Baydar ile birlikte "Marmara" adlı tekneleriyle 38 puanla sekizinci oldu.)
Şeref BİRGEN (Yedek eleman olarak bekledi, yarışmalara katılmadı.)
Basketbol Milli Takımımız, Olimpiyat Oyunları resmi programında basketbol sporunun yer aldığı bu ilk Olimpiyatta Şili'ye 16-30, Mısır'a 23-33 yenilerek elendi. Takım kadrosu:
Naili MORAN
Jak HABİB
Sadri USLUOĞLU
Kamil OCAK .
Şeref ALEMDAR
Hayri ARSEBÜK
Nihat ERTUĞ
Dionis SAKALAK
Hazdayi PENSO

Futbol Milli Takımımız ilk maçında Norveç'e 4-0 yenilerek elendi. Takım kadrosu:

Cihat ARMAN
Lütfü AKSOY
Yaşar ALPASLAN
Hüsnü SAVMAN
M.Reşat NAYİR
Niyazi SEL
Said ALTINORDU
Rebii ERKAL
Fikret ARICAN
Milli Futbol Takımımız'ın ilk yedek elemanları

Avni KURGAN
Faruk BARLAS
Hakkı YETEN
Adil BUMİN
Necdet CİCİ
Hakkı ALAÇ
Gündüz KILIÇ
Şeref GÖRKEY
Fuad GÖZTEPE
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1932 LOS ANGELES


1932 yılında yapılacak 10. Modern Olimpiyat Oyunları'nın organizasyonunu Amerika Birleşik Devletleri üstlenmişti. Organize edecek kent ise "Melekler şehri" diye tanınan Los Angeles idi. Türk sporu dört yıl önceki Amsterdam Olimpiyat Oyunları'ndan 1932'ye kadar büyük gelişmeler kaydetmişti. Türk sporcuları bu olimpiyatta bir varlık gösterebilirlerdi. Ancak, son derece masraflıydı. Tamamen özerk bir kuruluş olan Türk sporunu yöneten örgüt Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı da, bu konuda en büyük otorite olan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi de bu masrafı karşılayabilecek parasal güce sahip değildiler. Henüz 9 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümeti de ülke çapında girişilen büyük yatırımlar nedeniyle bu büyük gideri karşılayamayacaktı. Bütün bu nedenlerle Türkiye sporcularını 1932 Los Angeles Olimpiyat Oyunları'na gönderememişti. Fakat Türkiye'den yine de bir kişi bu Olimpiyat Oyunları2nı izlemek üzere özel olarak Los Angeles'e gitmişti. O günlerin genç spor meraklısı daha sonraki yılların ünlü bir spor adamı olacak Sava Hazencioğlu idi. Hazencioğlu izlediği 1932 Los Angeles Olimpiyat Oyunları'nı "Cumhuriyet" gazetesine yolladığı mektuplarla bildirmişti.

1936 BERLİNŞeref Direklerinde İlk Bayrak ve İlk Madalyalarımız...

1936 Berlin Olimpiyat Oyunları, Türk spor tarihinde ve Türk Olimpizminde bir altın dönemin başlangıcı oldu. Olimpiyat Oyunları tarihinde Türk sporcuları ilk kez Berlin'de Şeref Kürsüsü'ne çıktılar. Türk Marşı ilk kez bu olimpiyatta çalındı. İlk altın madalyamızı 1936 Berlin'de aldık. Ve Türk kızları ilk kez bu olimpiyatta Ay-Yıldızımızı temsil ettiler...
Türkiye, 1936 Berlin'e 60 sporcu, 12 idareci ve 2 antrenör ile 4 hakemden oluşan tam 78 kişilik bir kafile ile katıldı. Kafilemizdeki 60 sporcunun 2'si bayandı: Suat Fetgeri Aşeni ve Halet Çambel hanımlar. Olimpiyat Oyunları tarihinde Şeref Kürsüsü'ne çıkan sporcusu, serbest güreş 78 kiloda Mersinli Ahmet Kireççi oldu. Onun ardından grekoromen 61 kiloda Yaşar Erkan şeref kürsüsünün en üst basamağına çıktı, altın madalyasını aldı ve Olimpiyat Stadyumu'nu dolduran 100 bin kişiye Ay-yıldızlı bayrağımıza selam durdurup İstiklal Marşımızı dinletti. Bu olimpiyatta ayrıca 8 Türk sporcusu da 1 beşincilik, 2 altıncılık, 1 yedincilik ve 3 sekizincilikle adlarını Olimpiyat Şeref Kütüğü’ne yazdırdılar. Bunların arasında binici, bisikletçi ve yelkencilerimiz de bulunuyordu.
Yaşar Erkan'ın kazandığı ilk olimpiyat şampiyonluğumuz bütün yurtta bir bayram sevinci uyandırmıştı. Büyük Atatürk, genç şampiyonumuzu Berlin'e yolladığı şu telgrafla kutluyordu:
"Kendin küçüksün ama memleket için çok büyük bir iş yaptın. Artık adın Türk spor tarihine geçti. Çok yaşa Yaşar."
Büyük Atatürk şampiyon güreşçimize ayrıca iki gümüş vazo armağan etmişti.
1936 Berlin, gerçekten de Türk sporu için unutulmaz bir Olimpiyat olmuştu. Türk sporu bu büyük heyecan ve gururu tam 60 yıl önce yaşamıştı.
İşte bu Olimpiyatta Türkiye şöyle bir kafile ile temsil edildi:
Prof. Süreyya GENÇAY (Kafile Başkanı)
Em.Gnl.Ali Hikmet AZERDEM (Yönetici)
Vildan Aşir SAVAŞIR (Yönetici)
Kemal Halim GÜRGEN (Yönetici)
Nizamettin KIRŞAN (Yönetici)
Yb. Saim ÖNHON (Binicilik Ekip Şefi)
Fuad BALKAN (Eskrim İdarecisi)
Ahmet Fetgeri AŞENİ (Güreş Fd. Başkanı)
Rıza SUERİ (Su Sporları Fd. Başkanı)
Hamdi Emin ÇAP (Futbol Fd. Başkanı)
Cavit CAV (Bisiklet Yöneticisi)
Rupen SEMERCİYAN (Basketbol antrenörü)
Mr. DONNELY (Futbol antrenörü)
Şazi TEZCAN (Futbol hakemi)
Seyfi Cenap BERKSOY (Güreş hakemi)
İsmail Hakkı VEFA (Güreş hakemi)
Sadullah ÇİFTÇİOĞLU (Güreş hakemi)

Sporcular
Güreş
Ahmet ÇAKIRYIDIZ (Serbest güreş 56 kiloda Alman Herbert'e 4'.20" de tuşla yenildi. Japon Tambai'yi 2-1 sayı hesabıyla, İngiliz Gazot'yu 5'.08" de tuşla yendi. Macar Zombori'ye 5'35"te tuşla yenildi, sikletinin 6.sı olarak adını Şeref Kütüğüne yazdırdı.)
Yaşar ERKAN (Serbest güreş 61 kiloda da güreşti. Macar Toth'a 13'.25"te tuşla yenildi. Belçikalı Riske'yi sayı hesabıyla yendi. Finli Kusta Pihlajamaki'ye 2'.40"de tuşla yenilerek sıkletinde 8. oldu. Ve adını Şeref Kütüğüne yazdırdı..)
Sadık SOĞANCI (Serbest Güreş 66 kiloda Amerikalı Strong'a sayı hesabıyla yenildi. İsveçli Melin'i sayı hesabıyla yendi, Finli Hermani Pihlajamaki'ye 5.25'te tuşla yenilerek elendi.)
Hüseyin ERÇETİN (Serbest güreş 72 kiloda Fransız Jurten'e yenildikten sonra İngiliz Fox'u sayı hesabıyla yendi.) Son maçında Amerikalı Lewis'e 5.'59"de tuşla yenilip sıkletinde 7. oldu.)
Mustafa ÇAKMAK (AVCIOĞLU) (Serbest güreş 87 kiloda İngiliz Ward'ı yendi. İsviçreli Datwyler'e 4'40"da tuşla yenilerek elendi.)
Mehmet ÇOBAN (Serbest güreş ağır sıklette Belçikalı Sharlie'yi sayı hesabıyla yendi. Alman Gehring ve Estonyalı Palusalu'ya sayı hesabıyla yenilerek elendi.)
Mersinli Ahmet KİREÇÇİ (Serbest güreş 79 kiloda Alman Schedler'i ve İsviçreli Kreps'i sayı hesabıyla yendi. Amerikalı Voliva'ya sayı hesabıyla yenildi ve sıkletinde Olimpiyat üçüncüsü olarak Türk sporuna ilk Olimpiyat madalyasını kazandıran sporcumuz olma Şerefini kazandı.)
Hüseyin ERKMEN (Greko-Romen 56 kiloda Finli Pertunen ve Çek Hyza'ya sayı hesabıyla yenilerek elendi.)
Yaşar ERKEN (Greko-Romen 61 kiloda Danimarkalı Nielsen'i 12'.00" de, Japon Yoshioka'yı 13'.46'da, İtalyan Bogia'yı 11'50'de tuşla, Letonyalı Kundsinsi'yi de sayı hesabıyla yenerek sıkletinin Şampiyonluğunu kazandı ve Türk sporuna ilk altın Olimpiyat madalyasını getirdi.)
Saim ARIKAN (Greko-Romen 66 kiloda Belçikalı Aseller'i sayı hesabıyla yendi, Romen Borlovan'a ve Estonyalı Valli'ye sayı hesabıyla yenilerek elendi.)
Nuri BOYTORUN (Greko-Romen 72 kiloda Çek Zvonar'a Sayı hesabıyla yenildi. Yunanlı Zakharias'ı sayı Hesabıyla, İsviçreli Rieder'i 10 dakikada tuşla yendi, Finli Virtanen'e tuşla yenilerek sıkletinde beşinci oldu.)
Adnan YURDAER (Greko-Romen 79 kiloda Mısırlı İbrahim'e sayı hesabıyla, İsveçli Johanssen'e tuşla yenilerek elendi.)
Mustafa ÇAKMAK (AVCIOĞLU) (Greko-Romen 87 kiloda Macar Bobis ve Çek Mracek'i sayı hesabıyla yendi. Letonyalı Bietags'a 11 dakika 36 saniyede tuşla yenilerek sıkletinde sekizinci oldu.)
Mehmet ÇOBAN (Güre Greko-Romen Ağır sıklette İtalyan Donetti'yi sayı hesabıyla yendi. Danimarkalı Larden'i tuşla yendi, Finli Nieström'e sayı hesabıyla yenildi, Estonyalı Palusalu'ya sayı hesabıyla yenilerek sıkletinde dördüncü oldu.)
Eskrim
Suat Fetgeri AŞENİ (Çek rakibesini 5-0, Amerikalıyı 5-3 yendi, İsviçreliye 4-5 yenildi.44 rakip arasında ikinci pulde ilk 22 bayan eskrimci arasında yer aldı.)
Halet ÇAMBEL (İlk pulde elendi.)
Enver BALKAN (Ferdi müsabakalarda Avusturyalı, Alman ve İsviçreli rakiplerini yendi,Şilili, Meksikalı, Danimarkalı ve Arjantinli rakiplerine Yenilerek elendi. İlk pulde Yugoslavya ve İsviçre'yi yenip ABD'ye yenilerek yükseldiği İkinci pulde Polonya ve ABD'ye yenilerek elenen kılıç takımımız da yer aldı.)
Orhan ADAŞ (Romen ve Brezilyalı rakiplerini yenip diğerlerine yenilerek ferdi müsabakalarda elendi. İlk pulde Yugoslavya ve İsviçre'yi yenip ABD'ye yenilerek yükseldiği ikinci pulde Polonya ve ABD'ye yenilerek elenen kılıç takımımız da yer aldı.

Cihat TEĞİN (Ferdi müsabakalarda Kanadalıyı yenip diğer rakiplerine yenilerek elendi. İlk pulde Yugoslavya ve İsviçre'yi yenip ABD'ye yenilerek yükseldiği ikinci pulde Polonya ve ABD'ye yenilerek elenen kılıç takımızda yer aldı.)

Halim TOKMAKÇIOĞLU (İlk pulde Yugoslavya ve İsviçre'yi yenip ABD'ye yenilerek yükseldiği ikinci turda Polonya ve ABD'ye yenilerek elenen kılıç takımızda yer aldı.)
Bisiklet
Tacettin ÖZTÜRKMEN (100 km. Yol Mukavemet yarışında dereye giremedi.)
Orhan SUDA (100 km. Yol Mukavemet yarışında dereceye giremedi.)
Kazım BİNGEN (100 km. Yol Mukavemet yarışında dereceye giremedi.)

Kirker CAMBAZ (100 km. Yol Mukavemet yarışında dereceye giremedi.)

Eyüp YILMAZ (100 km Yol Mukavemet yarışında dereceye giremedi.)

Talat TUNÇALP (100 km. Yol Mukavemet yarışında Varış çizgisine 50 metre kala Alman bisikletçi Schaller'den sert bir dirsek darbesi yemesine Rağmen Fransız Charpantier'nin 2 saat 33 dakika İle şampiyon olduğu yarışta sadece 1 saniye farkla 2 saat 33 dakika 06,6 saniye sekizinciliğe düştü.)
Binicilik
Cevat GÜRKAN (Milletler Mükafatı takım yarışmasına ve İhzari yarışmalara katıldı, derece elde edemedi.)
Saim POLATKAN (Milletler Mükafatı takım yarışmasına ve İhzari yarışmalara katıldı, derece elde edemedi.)
Sadettin EROKAY (Milletler Mükafatı takım yarışmasına ve İhzari yarışmalara katıldı, derece elde edemedi.)
Cevat KULA (Milletler Mükafatı yarışmasında "Çapkın" isimli atıyla altıncı oldu. Milletler Mükafatı Takım yarışmasında derece elde edemedi.)
Yelken
Dr. Demir TURGUT (Olimpik Yola sınıfında 25 yarışmacı arasında 63 puanla 20. oldu.)
Behzat BAYDAR (Star sınıfında, takım arkadaşı Harun Ülman ile birlikte "Marmara" adlı tekneleriyle 38 puanla sekizinci oldu.)
Harun ÜLMAN (Star sınıfında, takım arkadaşı Behzat Baydar ile birlikte "Marmara" adlı tekneleriyle 38 puanla sekizinci oldu.)
Şeref BİRGEN (Yedek eleman olarak bekledi, yarışmalara katılmadı.)
Basketbol Milli Takımımız, Olimpiyat Oyunları resmi programında basketbol sporunun yer aldığı bu ilk Olimpiyatta Şili'ye 16-30, Mısır'a 23-33 yenilerek elendi. Takım kadrosu:
Naili MORAN
Jak HABİB
Sadri USLUOĞLU
Kamil OCAK .
Şeref ALEMDAR
Hayri ARSEBÜK
Nihat ERTUĞ
Dionis SAKALAK
Hazdayi PENSO

Futbol Milli Takımımız ilk maçında Norveç'e 4-0 yenilerek elendi. Takım kadrosu:

Cihat ARMAN
Lütfü AKSOY
Yaşar ALPASLAN
Hüsnü SAVMAN
M.Reşat NAYİR
Niyazi SEL
Said ALTINORDU
Rebii ERKAL
Fikret ARICAN
Milli Futbol Takımımız'ın ilk yedek elemanları

Avni KURGAN
Faruk BARLAS
Hakkı YETEN
Adil BUMİN
Necdet CİCİ
Hakkı ALAÇ
Gündüz KILIÇ
Şeref GÖRKEY
Fuad GÖZTEPE
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1948 LONDRADillere Destan Olmuş Bir Olimpiyat

İkinci Dünya Savaşı sonrasının ilk olimpiyatı 1948 yılında Londra’da yapılıyordu. Savaş yıllarında uğradığı sürekli ağır bombardımanların meydana getirdiği çöküşün ve yıkımın izlerini taşıyan İngiltere'nin başkenti Londra'da, 59 ülkeden gelen 4099 sporcu toplanmıştı.
Bunların arasında 67 de Türk sporcu bulunuyordu.Atlet,Binici, Bisikletçi, Eskrimci, Futbolcu ve Güreşçileriyle 67 Türk sporcusu. Onlarla beraber yönetici, antrenör, masör ve hakemlerle Türk kafilesi 83 kişiye ulaşıyordu ki Olimpiyat Oyunları tarihimizde bir rekor sayı idi.
1948 Londra, Türk Olimpizmi'nde önemli bir doruk noktasıdır. Aradan geçen upuzun yıllara rağmen, o günleri göremeyenlerin, yaşamayanların bile belleklerinde görkemli bir yer edinmiştir 1948 Londra Olimpiyatı.
Bu olimpiyatta Londra'nın ünlü Wembley Stadı'nda yapılan madalya törenlerinde 100 bin seyirci 6 kez Milli Marşımızı dinlemiş, şeref kürsüsüne çıkan 12 Türk sporcusunu alkışlamıştı.
Güreş müsabakalarının yapıldığı Empress Hall'da Türk güreşçileri destanlar yazmışlardı. Minderlerde bir Türk kasırgası esmişti olanca şiddetiyle."Bir Türk'ten kuvvetli ancak iki Türk vardır" sözü o günlerde bir atasözü olarak dillerde dolaşmıştı Londra'da. Sarışın İngiliz kızları kara saçlı Türk Pehlivanlarını görmek için Uxbridge'deki Olimpiyat Köyü'nü öylesine doldurmuşlar ve güreşçilerimize öylesine ilgi göstermişlerdi ki, antrenör Nuri (Boytorun) Hoca güreşçilerini İngiliz kızlarının ellerinden kurtarmak için elinde sopayla dolaşır olmuştu.
Olimpiyat Oyunları'nın ana sporu olan atletizmde ilk kez bir Türk atleti (Ruhi Sarıalp) şeref kürsüsüne çıkmıştı. Yine atletizm Yarışmalarında ilk kez bir Türk kızının çivili ayakkabıları Olimpiyat kulvarlarında iz bırakmıştı. Empress Hall'de yapılan güreş müsabakaları sırasında, Türk güreşçilerin her galibiyetinden sonra tribünlerden yükselen "Dağ başını duman almış" marşını İngiliz seyirciler bile öğrenip söylemeye başlamışlardı ki, bu da ayrı bir güzel anısıydı 1948 Londra'nın. Olimpiyat Köyü'nde bütün yabancı sporcuları "Hello ! diye selamladığı için adı "Mr. Hello" ya çıkan sevimli ağırsiklet güreşçimiz Mersinli Ahmet'in usturayla tıraşlı kafası bütün ülkelerin sporcuları için bir "uğur"olmuştu..
Yarışmaya giden her sporcu bu sevimli Türk güreşçisinin çıplak başına bir öpücük kondurmayı kendine uğur saymıştı. Mersinli Ahmet'in final güreşi bu nedenle büyük bir yabancı sporcu kalabalığı tarafından izlenmiş ve şampiyonluğu kazanan Türk pehlivanına onlar da büyük sevgi gösterilerinde bulunmuşlardı. Bunlar 1948 Londra'nın unutulmaz anılarıydı
Olimpiyat Oyunları tarihimizde.

Türkiye, bu olimpiyata şu ekiple katılmıştı:

Vildan Aşir SAVAŞIR (Kafile Başkanı)
Vahyi OKTAY (İdareci)
Nuri TUNA (Mutemet)
Vehbi EMRE (Güreş Federasyonu Başkanı)
Semih TÜRDOĞAN (Atletizm Federasyonu Asbaşkanı)
Ulvi Ziya YENAL (Futbol Federasyonu Genel Sekreteri)
Hakkı BEKNSİR (Bisiklet Federasyonu Başkanı)
Gnl. Cevat BİLGİŞİN (Binicilik Ekip Şefi)
Dr. Rasim ADASAL (Doktor)
Nuri BOYTORUN (Güreş Antrenörü)
Reşat ERTE (Masör)
Mehmet AKSOY (Ahçı)
Servet ZENGİN (Ahçı yamağı)
Sadullah ÇİFTÇİOĞLU (Güreş hakemi)
Kamil YALMAN (Güreş hakemi)
Naili MORAN (Basketbol hakemi)
Burhan FELEK (T.M.O.K. temsilcisi)
Suat ERLER (T.M.O.K. temsilcisi)

Sporcular
Atletizm
Raşit ÖZTAŞ (100 metre koşusu 9. seride 5. olarak, 200 metre
koşusu 9. seride 23.0 ile 3. olarak elendi, 4x100 metre
bayrak yarışında 1. seride diskalifiye olarak elenen
ekibimizde koştu.)
Kemal AKSUR (100 metre koşusu 12. seride 5. olarak 200 metre
koşusu 7. seride 4. olarak elendi. 4x100 metre bayrak
yarışında 1. seride diskalifiye olarak elenen ekibimizde
koştu.)

Kemal HOROLU (400 metre koşusunda 10. seride 51.5 ile 4.olarak,
400 metre engelli koşu 3. serisinde 55.1 ile 3. olarak
elendi. 4x400 metre bayrak yarışında 2. seride 3.35.0 ile
5. olarak elenen ekibimizde yer aldı.)
Doğan ACARBAY (400 metre koşusunda 9. seride 53.0 ile 5.olarak
elendi. 4x100 metre bayrak yarışında 2.seride 3.35.0 ile
5. olarak elenen ekibimizde yer aldı.)
Cahit ÖNEL ( 800 metre koşusunda 2. seride ve 1500 metre
koşusu 1. serisinde yarıştı ve elendi. 3000 metre steeple
koşusu 3. seride 9.28.4 ile 5. olarak elendi.)
Seydi DİNÇTÜRK (800 metre koşusu 4. seride yarışarak elendi.
4x400 metre bayrak yarışında 2. seride 3.35.0 ile 5.
olarak elenen ekibimizde yer aldı.)

Rıza Maksut İŞMAN (800 metre koşusu 5. seride 2.01.1 ile 6. olarak,
1500 metre koşusu 3. seride yarışarak elendi.
4x400 metre bayrak yarışında 2. seride 3.35.0 ile 5.
olarak elenen ekibimizde yer aldı.)
Erdal BARKAY (110 metre engelli koşusu 1. seride 5. olarak elendi.
4 x 100 metre bayrak yarışında 1. seride diskalifiye olarak
elenen ekibimizde koştu.)
Halil ZIRAMAN (Cirit atmada 64 metrelik barajı aşamadığından elendi.)
Ruhi SARIALP (Üç adım atlamada 15 metre 02,5 santimlik derecesiyle
üçüncü olarak şeref kürsüsüne çıktı ve bronz madalyasını
alırken Türk bayrağını Şeref direğine çektiren ilk Türk atleti
oldu. Ayrıca 4 x 100 metre bayrak yarışında 1. seride
diskalifiye olarak elenen ekibimizde koştu.)

Şevki KORU (Maratonda 41 yarışmacı arasında 2 saat 51 dakika
7 saniyelik derecesiyle 20. oldu.)
Mustafa ÖZCAN (5000 metre koşusunu bitiremedi. 3000 metre koşusunda
yarışarak elendi.)
Üner TEOMAN (100 metre yarışı 7. seride 4. olarak elendi.)

NOT: Bazı yarışlarda kronometre sadece ilk üç dereceye tutulmuştur.
Güreş
Halil BALAMİR (Serbest güreş 52 kiloda Finli Vitala'ya sayı
hesabıyla yenildi. Fransız Baudric'i sayı hesabıyla, İsviçreli
Johansson'u 13'27" de tuşla, İranlı Raissi'yi de sayı
hesabıyla yenerek ikinciliği kazandı.)

Nasuh AKAR (Serbest güreş 57 kiloda Kanadalı May'ı 2'57"
de tuşla, İsviçreli Wenger'i sayı hesabıyla, İsviçreli
Persson'u sayı hesabıyla, Belçikalı Trimpont'u 11'19"da
tuşla, Fransız Kouyos'u 13'54" de tuşla, Amerikalı
Leeman'ı 8'52" de tuşla yenerek Olimpiyat şampiyonu
olurken "Terrible Turc (Korkunç Türk) " namıyla tanındı.)
Gazenfer BİLGE ( Serbest güreş 62 kiloda İranlı Sadian'ı 9'13" te,
Macar Toth'u 4'01" de, Fransız Jouaville'i 2'49" da,
Amerikalı Moore'u 14'28"de, Finli Hietala'yı 11'10" da
tuşla yendi Bye çekti. İsveçli Sjolin'i sayı hesabıyla
yenerek Olimpiyat Şampiyonu oldu.)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Celal ATİK (Serbest güreş 67 kiloda Amerikalı Koll'ü 7'42"
de, Hindli Singh'i 5'08" de, Güney Afrikalı Reis'i 4'20"
de tuşla, Finli Leppanen'i sayı hesabıyla, İtalyan Nizzola'yı
5'15" de İsveçli Frandfors'u 4'03" te tuşla yenerek
Olimpiyat Şampiyonu oldu.)
Yaşar DOĞU (Serbest güreş 73 kiloda Hindli Bhangava'yı
2'58" de, İranlı Zandi'yi 4'05" te, Mısırlı Mustafa'yı
7'39" da, Macar Sovari'yi 7'04" te tuşla Bye çekti.
Amerikalı Merrill'i sayı hesabıyla ve Avustralyalı
Gerrard'ı 6'45" de tuşla yenerek Olimpiyat Şampiyonu
oldu.)
Adil CANDEMİR (Serbest güreş 79 kiloda Avusturyalı Athur'u
7'26" da tuşla, Kanadalı Vachon'u sayı hesabıyla, İngiliz
Bowey'i 11’57" de tuşla yendi. Amerikalı Brand'a 13'24" te
tuşla yenilerek Olimpiyat İkincisi oldu.)

Muharrem CANDAŞ (Serbest güreş 87 kiloda Belçikalı Istaz'ı Finli
Mellavuo'yu sayı hesabıyla yendi. Bye çekti. İsviçreli
Stoecki'ye Amerikalı Wittenberg'e sayı hesabıyla yenilerek
sikletinde dördüncü oldu.)

Sadık ESEN (Serbest güreş Ağır siklette İsveçli Antonsson'a
sayı hesabıyla yenildi. İsviçreli Lardon'u sayı hesabıyla
yendi, Bye çekti. Avustralyalı Armstrong'a 12'30" da tuşla
yenilerek dördüncü oldu.)

Kenan OLCAY (Greko-Romen 52 kiloda Norveçli Clausen'i
sayı hesabıyla, Danimarkalı Thomson'u sayı hesabıyla,
Mısırlı Abdel'i 4'45" te tuşla yendikten sonra Macar
Szilagyi'ye sayı hesabıyla yenildi ve sikletinde ikinci oldu.)

Halil KAYA (Greko-Romen 57 kiloda Fransız Arenzana'yı
12'01"de tuşla, Yunanlı Bris'i 13'55"de tuşla yendi,
Macar Bringer'e sayı hesabıyla yenildi. Bye çekti.
Mısırlı Ali'ye sayı hesabıyla yenilerek üçüncü oldu.)

Mehmet OKTAV (Güreşçi. Greko-Romen 62 kiloda ilk turda bye olarak
geçti. Finli Talosela'yı sayı hesabıyla ,İsveçli Anderberg'i
2'48" de tuşla, Mısırlı Kandil ile Avusturyalı Weidner'i
sayı hesabıyla yenerek Olimpiyat şampiyonluğunu kazandı.)

Ahmet ŞENOL (Greko-Romen 67 kiloda Fransız Falaux'yu sayı
hesabıyla, İngiliz Myland'ı 2'21"de tuşla yendi.
Lübnanlı Damage'ye sayı hesabıyla yenildi. İsveçli Freij'e
2'14" te tuşla yenilerek sıkletinde altıncı oldu.)

Ali ÖZDEMİR (Greko-Romen 73 kiloda ilk maçta Finli Mannikko'ya
sayı hesabıyla yenilirken sakatlandığından müsabakalara devam
edemedi.)

Muhlis M. TAYFUR (Greko-Romen 79 kiloda Hollandalı Groot'u sayı
hesabıyla yendi, Arjantinli Bolzi'yi 2'44" tuşla yendi.
Avusturyalı Vogel'i 0'52" de tuşla yendikten sonra Finli
Kinnunen'a sayı hesabıyla yenildi. Bye çekti. İsveçli
Groemberg'e sayı hesabıyla yenilerek ikinci oldu.)

Mustafa ÇAKMAK (Greko-Romen 87 kiloda Arjantinli Ramirez'i
sayı hesabıyla yendikten sonra İsveçli K.Nilsson'a sayı
hesabıyla İngiliz Richmond'a da 6'26" tuşla yenilerek elendi.)

Mersinli Ahmet KİREÇÇİ (Greko-Romen Ağır siklette İsviçreli Jnderbitzin'i 13'51" de tuşla, İsveçli Nilsson'u 15'48"de tuşla, Finli
Kangasniem'de sayı hesabıyla yendi. Bye çekti. İtalyan
Fantoni'yi sayı hesabıyla yendi. Sıkletinin Olimpiyat
Şampiyonu oldu. Böylece 1936 Berlin'de bronz madalya
kazanmış olan Mersinli Ahmet Türk Olimpiyat tarihinde
iki Olimpiyatta madalya kazanan ilk sporcu olmak şerefine
ulaştı.)
Bisiklet
Ali ÇETİNER (195 kilometrelik yol mukavemet yarışında lastiğinin
patlamasıyla saf dışı kaldı.)

Enver OSMALI (195 kilometrelik yol yarışında bisikletinin zinciri
koptuğunda saf dışı kaldı.)
Orhan SUDA (195 kilometrelik yol mukavemet yarışında bisikletinin
iki lastiği birden patladığından saf dışı kaldı.)
Talat TUNÇALP (Bisikletçi. 195 kilometrelik mukavemet yarışmasında Arjantinli
bisikletçinin virajda kayıp çarpmasıyla bisikletinin ön tekerleği
parçalandığı için yarış dışı kaldı.)
Eskrim
Nihat BALKAN (Flöre 7. pulde 6. olup elendi. Polonya'ya 5-11,
Belçika'ya 2-9 yenilerek elenen kılıç ekibimizde de yer aldı.)

Nejat TULGAR (Flöre 8. pulde 8. olarak elendi.)
Rıza ARSEVEN (Kılıç 1. pulde 6. olarak elendi, Polonya'ya 5-11 ve Belçika'ya 2-9 yenilerek elenen kılıç ekibimizde de yer aldı.)
Sabri TEZCAN (Kılıç 2.pulde 5. olarak elendi. Polonya'ya 5-11,
Belçika'ya 2-9 yenilerek elenen kılıç ekibimizde de yer aldı.)
Merih SEZEN (Kılıç 4. pulde 6.olarak elendi. Polonya'ya 5-11,
Belçika'ya 2-9 yenilerek elenen kılıç ekibimizde de yer aldı.)

Vural BALCAN (Yarışmalara katılmadı.)
Cihat ARMAN Çin'i 4-0 yendikten sonra Yugoslavya'ya 3-1 yenilen Milli Futbol
Murat ALYÜZ Takımımız Olimpiyat beşincisi olarak adını şeref kütüğüne
Vedii TOSUNCUK yazdırdı.
Ahmet EROL
Hüseyin SAYGUN
Bülent EKEN
Erol KESKİN
Fikret KIRCAN
Gündüz KILIÇ
Lefter KÜÇÜKANDONİADİS
Naci ÖZKAYA
Selahattin TORKAL
Şükrü GÜLESİN

Erdoğan ATLIOĞLU Türk Milli Futbol Takımı'nın yedek Futbolcuları olarak
Hikmet ALPASLAN Olimpiyat Oyunları'na katıldılar.
Muzaffer TOKAÇ
Reha EKEN
Samim VAR
Yavuz ÜRETEN
Binicilik
Salih KOÇ (Üç Gün yarışmasında "Cesur" isimli atıyla 197
puan topladı ve 45 binici arasında 34. oldu. Ayrıca
Konkur Komple yarışmasına da katıldı dereceye giremedi.)

Eyüp YİĞTTÜRK (Üç Gün yarışmasında "Özbek "isimli atıyla 122 puan
topladı ve 45 binici arasında 39. oldu. Ayrıca konkur komple
yarışmasına da katıldı, derece alamadı.)

Salim POLATKAN (Londra'daki çalışmalar sırasında düşüp kolunu kırdığı
için yarışmalara katılamadı.)

Ziya AZAK (Üç Gün yarışmasında "Rüzgar" isimli atıyla 172 puan
topladı. 45 binici arasında 42. oldu. Konkur komple takım
yarışmasında elenen ekibimizde yer aldı.)
Eyüp ÖNCÜ (Milletler Mükafatı yarışmasında "Yıldız" isimli atıyla
44 yarışmacı arasında 39. oldu. Konkur komple takım
yarışmasında elenen ekibimizde yer aldı.)
Kudret KASAR (Milletler Mükafatı yarışmasında "Siyok" isimli atıyla
44 yarışmacı arasında 34. oldu.)

Tevfik YÜZELLİ (Ekipte yedek olarak yer aldı, yarışmalara katılamadı)

Kemal ÖZÇELİK (Ekipte yedek olarak yer aldı, yarışmalara katılamadı)

Selim ÇAKIR (Milletler Mükafatı yarışmasında "Güçlü" isimli atıyla
44 yarışmacı arasında 28. oldu.)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1952 HELSİNKİOlaylarla Dolu Günler

1952 Helsinki, Olimpiyat tarihimizde "Olaylar Olimpiyatı" diye anacağımız bir organizasyondur. Olaylar daha Olimpiyat hazırlıkları sırasında başladı ve sürüp gitti. Üst
üste tatsızlıklar yaşandı ve bunun da etkisiyle 1948 Londra ile kıyaslanamayacak kadar
kötü sonuçlar elde edildi.
1951 yılında Türk futbolunda profesyonelliğin ilanıyla son iki Olimpiyatta beşinci sırayı alan
Türk Milli Futbol Takımı bütün as futbolcularından mahrum kalmıştı. Olimpiyat Oyunları için amatör futbolculardan kurulu bir milli takım hazırlanmaktaydı. Diğer dallardaki Türk sporcuları büyük bir hızla Olimpiyat hazırlıklarını sürdürmekteyken, hareket tarihine pek az
bir süre kala patlak veren bir olay spor dünyamızda bomba gibi patlamıştı. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, sporcuların amatörlük fişlerini Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne göndermek üzere incelenip onaylarken; Nasuh Akar, Gazanfer Bilge, Halil Kaya ve Yaşar Doğu gibi dört şampiyon güreşçiyle Ruhi Sarıalp gibi rekortmen bir atletin evrakını "Bunlar amatör değildir" diyerek geri çevirmişti.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi amatör olarak tanınmayan bu sporcuların kafileden çıkarılmalarını da Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'ne bildirilmişti. Neden olarak da, 1948 Londra Olimpiyat Oyunları'ndan sonra bu ünlü sporcuların para ile ödüllendirilmeleri ve onların da bunu kabul etmeleriydi.
Bunun arkasından, Beden Terbiyesi Genel Müdür Vekili Mehmet Arkan tarafından basına şu açıklama yapılmıştı : "Bahis konusu güreşçilerimizin Sporcuları Koruma Derneği'nden para aldıkları belirlenmiştir. Amatörlük talimatına göre, hangi suretle olursa olsun, para aldıkları belirlenenler amatörlük vasıflarını kaybederler. Olimpiyat nizamnamesi de amatör olmayanların oyunlara katılmalarına manidir. Bunun için adı geçen sporcular takımdan çıkarılmışlar ve durum kendilerine tebliğ edilmiştir.
Kamuoyu bu olayla çalkalanıyor ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve komitenin Genel Sekreteri Burhan Felek sert eleştirilere uğruyordu.
Bu arada 9 Temmuz 1952 günü Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri bu konuda Anadolu Ajansı
aracılığıyla 4 maddeden oluşan uzun bir açıklama yayınlamıştı: "Alınan karar bir bakıma ve şeklen ne kadar yerinde sayılırsa sayılsın bugün elem verici bir hal almış bulunan bu neticede birçok kimsenin, teşekkülün suçu vardır" diyen Bakan İleri maddeleri şöyle sıralıyordu:
“1. 1948 Olimpiyatı'nın güreş kahramanları kimseden para istememişlerdir. Türk toplumu kendi gönlünden koparak muzaffer çocuklarına mütevazı bir yardımda bulunmuştur. Yardımı yapanlar, amatörlük-profesyonellik şartlarını bilmeyebilirler. Fakat Beden Terbiyesi Teşkilatının başında olanlarla Güreş Federasyonunu idare edenlerin o zaman bugünkü neticeyi görerek alakalıları ikaz etmeleri gerekirdi. Bunun yapıldığına maalesef hiçbir vesikamız yoktur. Daha fenası, o zamanki Beden Terbiyesi Genel Müdürünün sporculara bu yardımı yapan derneğin faal elemanı oluşudur. Şu halde bugünkü neticenin tohumları 1948 yılında atılmış bulunmaktadır.
2. 1948'den bu yana güreşçiler bazı uluslararası yarışmalara iştirak ettikleri halde ilgililer bu hususta alınması gereken tedbirler hakkında, eğer varsa, harekete geçmemişlerdir. Bugün bu sporcuların amatör olmadıklarını ısrarla ve kuvvetle iddia edenlerin olimpiyatlardaki zaferlerimizin devamı düşüncesiyle bu iddialarını bundan çok evvel ileri sürmeleri ve hatta çareler aramaları gerekirdi. Maalesef bu da yapılmamıştır.
3. 7 Mart 1952 günü yaptığı toplantı neticesinde Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi bir tebliğ yayınlanmış ve bu da Uluslaarası Olimpiyat Komitesi’nce kabul edilmiş olan amatörlük kuralları ve Milli Olimpiyat Komitesi'nin hükümlerine göre, Türkiye yi temsil edecek yarışmacıların her şüpheden uzak, sırf amatör olanlar arasından seçilmesi ve ileride amatörlük vasıfları şüpheli görülen yarışmacıların Komite tarafından listeden çıkarılmaları ve
olimpiyata katılmalarının tasdik edilmeme ihtimalinin mevcut olduğu hususları üzerinde Federasyonların önemle dikkatleri çekilmiştir. Bu tebliğ üzerine Güreş Federasyonu'nun daha kampın başında hassasiyet göstermesi ve Mart ayında Komitece kesinlikle işaret edilmiş bulunan bugünkü durumu önleyecek çarelere başvurulması gerekirken, maalesef bu da yapılmamıştır.

4. 9 Haziran 1952 tarihinde Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Burhan Felek, Genel Müdürlüğe yazdığı yazıda, ilk olarak sarih bir şekilde, bu güreşçilerin amatör olmadıklarını iddia etmiş ve bir karara varmak için Komite ve Federasyon heyetlerinin müştereken toplanmasını istemiştir. Yapılan toplantıda bu çocukların profesyonel olmadıkları yolunda karara varılması için gayret sarf edilmiş, buna rağmen Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Burhan Felek 25/6/1952 tarihinde Genel Müdürlüğe çekilen telgrafta Güreş ve Atletizm Federasyonları’nın olimpiyat adaylarını gösteren isimleri ferdi iştirak formülleri doldurulmak üzere Komite bürosuna verilmiş listeye, geçen olimpiyatta şampiyonluk veya derece aldıkları için Sporcuları Koruma Cemiyeti tarafından binlerce liralık para mükafatı aldıkları herkesin malumu olan kimseleri aldıklarının görülmesi üzerine yapılan toplantıda Güreş ve Atletizm Federasyonları olayı kabul etmekle beraber buna bir kulp takılması cihetini ileri sürerek bu isimlerini listeden çıkarmayacaklarını bildirdikleri ve amatörlük konusunda hiç de samimi olmadıklarını gösterdiklerini ve bu hal karşısında bu sporcuların amatörlüklerinin onaylanmayacağı bildirilmiştir."
Daha sonra Bakan Tevfik İleri durumun kurallar karşısında gayet açık olduğunu açıklıyor ve sözlerini "Bu durum karşısında bütün arzu ve gayretlerimize rağmen maalesef bir şey yapmak imkanı bulunamamıştır. Kendisi kabul ettiği takdirde, genç arkadaşlarına bir kuvvet kaynağı olmak üzere Yaşar Doğu kafileye iştirak ettirilecektir." diye bitiriyordu.
Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri bu açıklamasından iki gün sonra (11 Temmuz 1952) Anadolu Ajansı tarafından radyo ve basın yoluyla yeni bir açıklamada daha bulunmuş ve bu da spor çevrelerimizde ikinci bir bomba gibi patlamıştı: "Ankara, 11(a.a.) - Beden Terbiyesi Merkez Danışma Kurulu üyesi ve Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Burhan Felek'in görülen lüzum üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’nca bu vazifeden affedildiği ve yerine Denizcilik Bankası Umum Müdürü Ulvi Yenal'ın tayin edildiği öğrenilmiştir."
Spor çevreleri bu yeni olayla çalkalanırken, aykırı görüşler karşısında Burhan Felek şunları söylüyordu:
"Bu olayda bütün yapılanlar Milli Olimpiyat Komitesi'nin kararlarına dayanmaktadır ve kişisel değildir. Nizamidir ve keyfi değildir. Memleketimizde maalesef olimpiyat nizamlarını bilen ve onu savunanlar azdır. Bu nizamlar bir milletin şeref kefaleti altında tatbik olunur.
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin de bu son olayda aldığı karar bu şerefi koruma endişesinden ileri gelmiştir. Ben bu Komitenin icra unsuru sıfatıyla bu kararları takipten başka bir şey yapmadım. Benim yerimde Milli Eğitim Bakanı da bulunsaydı, yalan söylemeyi ve uluslararası nizamları ileride diskalifiye olmak pahasına çiğnemeyi göze almayacağı için başka türlü hareket edemezdi. Ama ben onun yerinde olsam, onun yaptığı bu son muameleyi yapamazdım."diyordu.

Aslında bu konuyu ilk ortaya atan aynı zamanda Olimpiyat Komitesi Başkanı da olan Beden Terbiyesi Genel Müdürü Danyal Akbel olmuştu. Ancak onun verdiği kararı Olimpiyat Komitesi onaylamış ve açıklamıştı. Burhan Felek'e yapılanlar karşısında Akbel görevinden istifa etmişti.
Bütün bunlar olup biterken, Emirgan'daki güreş kampında da tatsız olaylar yaşanıyordu.
Milli takımın son seçmeleri yapılırken kadro dışı kalan bir güreşçi Federasyon Başkanı’na,
birkaç gün sonra da bir başka güreşçi yine aynı nedenden Asbaşkan’a saldırıda bulunuyordu. Başkan ve Asbaşkan aldıkları darplarla yaralanıyorlar, iş mahkemelere yansıyordu. Bu arada önceden belirlenen kafile büyük değişikliklere uğruyordu. Böylesi üzücü olaylarla başlayan yolculuğa Türkiye, 80 kişilik bir kafile ve iki özel uçakla gitmişti. Bu 80 kişilik ekipte 13 yönetici, 4 antrenör, 3 hakem, 13 atlet, 18 güreşçi, 17 futbolcu, 12 basketbolcu bulunuyordu. Ekip şu isimlerden oluşmuştu:
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Hamza Osman ERKAN (T.M.OK. temsilcisi)
Cemal ALPMAN (T.M.O.K. temsilcisi)
Suat ERLER (I.OC. temsilcisi)
Füruzan TEKİL (Kafile Başkanı)
Mehmet ARKAN (Yönetici)
Vehbi EMRE (F.I.L.A. Asbaşkanı)
Sadullah ÇİFÇİOĞLU (Güreş Federasyonu Başkanı)
Faik GÖKAY (Spor Oyunları Federasyonu Başkanı)
Hasan Basri ONAT (Futbol Federasyonu Üyesi)
Neriman TEKİL (İstanbul Atletizm Ajanı)
İzzet ÖZGÜL (Mutemet)
Dr. Salip TOYGARLI (Doktor)
Esat KAZANCI (Güreş Hakemi)
Alp KARABİBER (Güreş Hakemi)
Turgut ATAKOL (Basketbol Hakemi)
Yakovos BİLEK (Basketbol Hakemi / Kendi parasıyla gitti)
Elliot Van ZANDT (Basketbol antrenörü)
Puppo SANDRO (Futbol antrenörü)
Necati TOKBUDAK (Güreş antrenörü)
Besim AYBARS (Atletizm antrenörü)

Sporcular
Atletizm
Doğan ACARBAY (400 metre koşusu 4. seride 50.7'lik
derecesiyle 5. olarak, 400 metre engelli koşu
7. seride 62.8'lik derecesiyle 5. olarak elendi.)
Emin DOYBAK (400 metre koşusunda 6. seride 51.1'lik
derecesiyle 6. olarak ve 400 metre engelli koşunun
3. serisinde 56.6'lık derecesiyle 6. olarak elendi.)

Turhan GÖKER (800 metre koşusu 2. seride 1'55".9'luk
derecesiyle 5. olarak 1500 metre koşusu 2. seride
4'00"6'lık derecesiyle 8. olarak elendi.)
Ekrem KOÇAK (800 metre koşusu 7. seride 1'54"5'lik
derecesiyle dördüncü, 1500 metre koşusunda 6. seride
4.01.4'lük derecesiyle sekizinci olarak elendi.)

Osman COŞGÜL (5000 metre koşusunda 2. seride 14.36.2'lik
derecesiyle sekizinci; 10.000 metre koşusunda 33
atlet arasında 30.42.4'lük derecesiyle on beşinci oldu.)

Erdal BARKAY (110 metre engelli koşu 6. seride 55.2'lik
derecesiyle dördüncü olarak elendi.)

Ahmet AYTAR (Maraton yarışında 24. kilometrede yarışı
bırakmak zorunda kaldı.)

Cahit ÖNEL (1500 metre koşusunda 3. seride 3. 58.4'lük
derecesiyle 8. olarak elendi. 3000 metre Steep'te
1. seride 9.06.0'lık derecesiyle 4. oldu. Finalde
9.04.4'lük derecesiyle 12 kişi arasında 10. oldu.)

Avni AKGÜN (Uzun atlamada barajı aşamadı.)

Akın ALTIOK (Üç adım atlama 1. seride 13.62 metrelik derecesiyle
17. olarak elendi.)

Nuri TURAN (Gülle atmada 13.00 metre ile ve disk atmada 41.45
metre ile barajı aşamayarak elendi.)
Halil ZIRAMAN (Cirit atmada (61.19 metre) barajı aşamadı.)
Güreş
Hasan GEMİCİ (Serbest Güreş 52 kiloda Finli Timonen'i 3-0 sayı
hesabıyla, İngiliz Cheerham'ı 4.00 dakikada tuşla, İtalyan
Degiori'yi 2 dakika 45 saniyede tuşla yendikten sonra İranlı
Mollakasımı'ye (2-1) ekseriyetle yenildi, Japon Kitano'yu
(3-0) ittifakla yenerek sıkletinin Olimpiyat Şampiyonluğunu
kazandı.)

Cemil SARIBACAK (Serbest Güreş 57 kiloda Macar Bencze'ye 9.56'da
tuşla, Finli Jaskari'yi 2-1 sayı hesabıyla yendi; Japon
İshii'ye 3-0 sayı hesabıyla yenildi, İsveçli Vesterbry'yi
İttifakla (3-0) yendi ve sikletinin beşincisi oldu.)

Bayram ŞİT (Serbest Güreş 62 kiloda Fransız Bielle'i 8.01'de
tuşla, Sovyet Dadashev'i (3-0) ittifakla, İsveçli Holmberg'i
(3-0) ittifakla, Finli Makinen'i 4.11'de tuşla, İranlı
Guivetchi'yi (3-0) ittifakla, Amerikalı Henson'u 9.20'de
tuşla yenerek sıkletinin Olimpiyat şampiyonluğunu kazandı.)

Tevfik YÜCE (Serbest Güreş 67 kiloda İngiliz Myland'ı (3-0)
İttifakla, Güney Afrikalı Pienaar'ı (3-0) ittifakla yendi,
İranlı Tevfiki'ye (2-1) ekseriyetle yenilip elendi.)

Mehmet Ali İSLİOĞLU ( Serbest Güreş 73 kiloda Sovyet Rybalko'yu 2-1
sayı hesabıyla yendikten sonra Finli Keisala'ya ekseriyetle
yenik sayıldı, Fransız Leclerc'i 3-0 yenerek elendi.)

Haydar ZAFER (Serbest Güreş 73 kiloda İtalyan Lepri'yi 3-0
sayı hesabıyla, Meksikalı Assam'ı 5 dakika 45 saniyede
tuşla, Güney Afrikalı Reitz'i 3-0 sayı hesabıyla yendi,
İranlı Tahti'ye 3-0 sayı hesabıyla yenilerek beşinci oldu.)
Adil ATAN (Güreşçi. Serbest Güreş 87 kiloda Sovyet Englas'a 3-0 sayı
hesabıyla yenildikten sonra Alman Leichter'i 42 saniyede tuşla,
Güney Afrikalı Theron'u 11 dakika 55 saniyede tuşla yendi.
Amerikalı Wittenberg'e 9 dakika 14 saniyede tuşla, İsveçli
Palm'e (2-1) ekseriyetle yenilerek olimpiyat üçüncüsü oldu.)

İrfan ATAN (Serbest Güreş ağırsiklette Amerikalı Kerslake'yi 10
dakika 11 saniyede tuşla, İranlı Vefadar'ı (2-1) ekseriyetle
yendi, İsveçli Antonsson'a (2-1) ekseriyetle yenildi. Finli
Kangasniemi'yi 3-0 yendi dördüncü oldu.)
Fahrettin AKBAŞ (Greko-Romen 52 kiloda Macar Kenez'e ve Alman
Weber'e 3-0 sayı hesabıyla yenilerek elendi.)
Kemal DEMİRSÜREN (Greko-Romen 57 kiloda Danimarkalı Cortsen'i
9 dakika 50 saniyede tuşla yendikten sonra Sovyet Terjan'a
3-0 sayı hesabıyla , Romen Popescu'ya da 7 dakika 35 saniyede
tuşla yenilerek elendi.)

Hasan BOZBEY (Greko-Romen 62 kiloda Finli Talosela'ya 3-0 sayı
hesabıyla yenildikten sonra Fransız Merle'i 3-0 sayı hesabıyla
yendi, Sovyet Punkin'e 3-0 sayı hesabıyla yenildi ve 6. oldu.)

Raif AKBULUT (Greko-Romen 67 kiloda Sovyet Safin'e 3-0 sayı
hesabıyla yenildiği ilk maçında sakatlanarak güreşlere devam
edemedi.)

Ahmet ŞENOL (Greko-Romen 73 kiloda Polonyalı Golas'ı ve Çek Sekal'ı
3-0 sayı hesabıyla yendikten sonra Sovyet Maruşkin'e 3-0 sayı
hesabıyla yenilerek Olimpiyat beşincisi oldu.)

Ali ÖZDEMİR (Greko-Romen 79 kiloda Mısırlı Mustafa'yı (2-1)
ekseriyetle, Norveçli Bilet'i 3-0 sayı hesabıyla yendikten
sonra, Macar Nemeti'ye 3-0 sayı hesabıyla yenilerek
Olimpiyat beşincisi oldu.)

İsmet ATLI (Greko-Romen 87 kiloda İtalyan Silvestri'ye (2-1)
ekseriyetle yenildikten sonra Lüksemburg'lu Schummer'i
2 dakika 15 saniye tuşla yendi. Macar Kovacs'a 3-0 sayı hesabıyla
yenilerek olimpiyat beşincisi oldu.)
Milli Basketbol Takımımız Mısır'a 45-64, İtalya'ya 37-49 yenilerek elendi. Takım kadrosu şu isimlerden oluşuyordu:

Ali URAS
Mehmet Ali YALIM
Erdoğan PARTENER
Yılmaz GÜNDÜZ
Sacit SELDÜZ
Nejat DİYARBAKIRLI .
Yüksel ALKAN
Turhan TEZOL
Güney ÜLMEN
Yalçın OKAYA
Altan DİNÇER
Hollanda Antilleri'ni 2-1 yendikten sonra Olimpiyat şampiyonu Macaristan milli takımına 1-7 yenilerek futbol turnuvasında elenen Milli takımımızın kadrosu şöyleydi:

Erdoğan AKIN
Rıdvan BOLATLI
Mustafa ERTAN
Basri DİRİMLİLİ
Ercüment GÜDER
Necdet ŞENTÜRK
Vasıf ÇETİNEL
Tekin BİLGE
Yalçın ÇAKA
Muzaffer TOKAÇ
Macit GÜRDAL
Kamil ALTAN
Milli futbol takımımız yedekleri
Fevzi BÜYÜKYILDIRIM
Cahit CANDAN
Alaeddin YOLAÇ
Sedat CÖMERT
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1956 MELBOURNE

Avustralya'dan 3 Altın, 2 Gümüş, 2 Bronz'la Döndük

Kış Olimpiyatı'nı İtalya, Atlı Olimpiyatı da İsveç yaptıktan sonra Avustralya da Melburn'da Yaz Olimpiyatı'nı düzenledi. Ancak Avustralya güney yarım küresinde bulunduğundan, Yaz Olimpiyatı da kuzey yarım küredeki ülkeler için kışa rastladı. Türkiye, ekonomik nedenlerden dolayı 1956 Melburn'a 15'i güreşçi 27 kişilik bir kafile ile katıldı. Bu güreşçilerimiz 1956 Merburn'dan 3 altın, 2 gümüş ve 2 bronz olmak üzere 7 madalya ile dönmek başarısını gösterdiler.

1956 Melburn'a Türkiye şu ekiple katıldı:
Hamza Osman ERKAN (TMOK Temsilcisi)
Suat ERLER (CIO Temsilcisi)
Nizamettin KIRŞAN (Kafile Başkanı)
Savni SELÇUK (Mutemet)
Vehbi EMRE (Güreş Federasyonu Başkanı)
Yaşar DOĞU (Teknik Danışman)
Celal ATİK (Serbest Güreş antrenörü)
Hüseyin ERKMEN (Greko-Romen antrenörü)
Esat KAZANCI (Güreş Hakemi)
Mevlut GÖKSAN (Güreş Hakemi)
Haydar BOSTANCI (Güreş Hakemi)
Alp KARABİBER (Güreş Hakemi)

Sporcular
Güreş
Hüseyin AKBAŞ (Serbest Güreş 52 kiloda İtalyan Chinazzo'yu
3-0 sayı hesabıyla, Fransız Zoete'yi 5 dakika tuşla,
Pakistanlı Aziz'i 5 dakika 55 saniyede tuşla, Sovyet
Tsalkalamanidze'yi 3-0 sayı hesabıyla yendi. İranlı
Khojastehpour'a 3-0 sayı hesabıyla yenilip Olimpiyat
üçüncüsü oldu.)

Mustafa DAĞISTANLI (Serbest güreş 57 kiloda Japon Lizuka'yı
3-0 sayı hesabıyla, Amerikalı Allen'i 5 dakika 30
saniyede tuşla, Alman Kömmerer'i 3-0 sayı hesabıyla,
İranlı Yakubi'yi 2-1 sayı hesabıyla, Sovyet Chakhov'u
3-0 sayı hesabıyla yenerek Olimpiyat Şampiyonu oldu.)

Bayram ŞİT (Serbest Güreş 62 kiloda Avustralyalı Eliot'u 9
dakikada tuşla, Pakistanlı Nazir'i 3-0 sayı hesabıyla yendi;
Japon Sasahara'ya 3-0 sayı hesabıyla yenildi, İranlı
Sivechi'yi 3-0 sayı hesabıyla yendi, sikletinin
dördüncüsü oldu.)
Rıza GÜNGÖR (Serbest Güreş 67 kiloda Bulgar Zaichev'i ve
Hindli Pandey'i 3-0 sayı hesabıyla yendikten sonra
İtalyan Nizzola'ya 2-1 sayı hesabıyla yenilip elendi.)

İbrahim ZENGİN (Serbest Güreş 73 kiloda Avusturyalı
Wandaller'i 6 dakika 30 saniyede, Avustralyalı
Granger'i 4 dakikada tuşla, Amerikalı M. Fischer'i
3-0 sayı hesabıyla yendi. Japon ikeda'ya 3-0 sayı
hesabıyla yenildi. Sovyet Balavadze'yi 8 dakika 03
saniyede tuşla yenerek sikletinin Olimpiyat ikincisi
oldu.)
İsmet ATLI (Serbest Güreş 79 kiloda ilk turda Bye çekti.
Pakistanlı Faiz'i 5 dakika tuşla, İranlı Zandi ile Japon
Katsuramoto'yu 3-0 sayı hesabıyla yendikten sonra
Sovyet Skhirladze'ye 2-1 sayı hesabıyla yenilip sikletinin
dördüncüsü oldu.)
Adil ATAN (Serbest Güreş 87 kiloda Japon Ohira'yı 6 dakika
15 saniyede tuşla yendikten sonra Sovyet Koulaev'e 2-1
sayı hesabıyla yenildi. İsveçli Palm'i 2-1 sayı hesabıyla
yendi, Amerikalı Blair'e 3-0 sayı hesabıyla yenilip
sikletinin beşincisi oldu.)
Hamit KAPLAN (Serbest Güreş Ağır Siklette Amerikalı Kerslake'i
2-1 sayı hesabıyla, Hintli Ram'ı 14 dakika 45 saniyede
tuşla, İranlı Nuri'yi 11 dakika 30 saniye de tuşla yendi.
Bye çekti. Bulgar Alichev'i ve Finli Kangasneimi'yi
de 3-0 sayı hesabıyla yenerek sikletinin Olimpiyat
Şampiyonu oldu.)

Dursun Ali EĞRİBAŞ (Greko-Romen 52 kiloda İtalyan Fabra'ya 2-1
Sayı hesabıyla yenildikten sonra Avustralyalı Hakansson'u
7 dakika 45 saniyede tuşla, Amerikalı Wilson'u 6 dakikada
tuşla yendi, Sovyet Soloviev'e 3-0 sayı hesabıyla yenilip
sikletinin üçüncüsü oldu.)

Yaşar YILMAZ (Greko-Romen 57 kiloda Belçikalı Vercauteren'i
3-0 yendi, Sovyet Vyroupaev'e 3-0 yenildi. İsveçli Vesterby
karşısında Diskalifiye olarak elendi.)
Müzahir SİLLE (Greko-Romen 62 kiloda Sovyet Dzneladze'yi
8 dakika 02 saniye tuşla, Avustralyalı Ickeringill'i 5 dakika
47 saniyede tuşla yendikten sonra İsveçli Hakansson'a 3-0
sayı hesabıyla, Polonyalı Polyak'a 4 dakika 38 saniyede
tuşla yenilerek sikletinde dördüncü oldu.)

Rıza DOĞAN (Greko-Romen 67 kiloda Arjantinli Rolon'u 3-0
sayı hesabıyla yendi. Avusturyalı Brötzner'e 2-1 sayı
hesabıyla yenildi. Romen Gheorghe'yi 3-0, Bulgar
Stoyanov'u 2-1 sayı hesabıyla yendikten sonra Finli
Lehtonen'e 2-1 sayı hesabıyla yenildi, Macar Toth'u
8 dakika 6 saniyede tuşla yenerek Olimpiyat ikincisi
oldu.)
Mithat BAYRAK (Greko-Romen 73 kiloda Macar Szilvasi'yi 2-1
sayı hesabıyla, Bulgar Petkov'u 8 dakika 15 saniyede
tuşla, Amerikalı Holt'u 3-0, İsveçli Berlin'i 3-0 sayı
hesabıyla yendi. Bye çekti. Sovyet Maneev'i de 3-0 sayı
hesabıyla yenerek sikletinin Olimpiyat Şampiyonu oldu.)

İsmet ATLI (Greko-Romen 79 kiloda Alman Sterr'e 8 dakika 15
saniyede tuşla, Macar Grucis'e 3-0 sayı hesabıyla yenilip
elendi.)

Adil ATAN (Greko-Romen 87 kiloda Macar Kovacs'a 2-1
sayı hesabıyla galip geldikten sonra Bulgar Srakov'a 2-1
sayı hesabıyla yenildi. Bu maçta sakatlanarak güreşlerden
çekildi, sikletinin 8.’si oldu.)

Hamit KAPLAN (Greko-Romen Ağır siklette İtalyan Bulgarelli'yi
3-0, Yunan Georgoulis'i 3-0, Finli Kangasniemi'yi 2-1
sayı hesabıyla yendi Alman Dietrich'e 3-0 sayı hesabıyla
yenildi ve sikletinin dördüncüsü oldu.)

İbrahim KARABACAK (Yedek eleman olarak gitti.)
Bekir BÜKE (Yedek eleman olarak gitti.)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1960 ROMA
Türk spor tarihinde ve Türk Olimpizmi'nde 1948 Londra Olimpiyatları, anılarda ve gönüllerde bir "yüce anıt”tır. Ancak 1960 Roma'da Türk sporcularının elde ettikleri başarı 1948 Londra'dan hiç de aşağı olmamasına rağmen nedense gölgede kalmıştır. Türk sporcuları 1948 Londra'da 6 altın madalya kazanmalarına karşı 1960 Roma'da 7 altın madalya alma başarısını göstermişlerdi. Bu nedenle bu Olimpiyat da bir altın sayfadır spor tarihimizde.
27 Mayıs 1960 günü ordu yönetime el koymuştu. Ülke yeni bir dönem yaşıyordu; pek çok şeyin değişmesine rağmen ülkenin içinde bulunduğu politik durum Türk sporcularının 1960 Roma Olimpiyat Oyunları'na hazırlanmalarını etkilemişti. 1960 Roma 87 ülkenin 4738 sporcusunu İtalya'nın başkentinde toplamıştı. Türkiye de, 55 sporcuyla bu sayının içinde bulunuyordu. Ekipte ayrıca yönetici, antrenör ve hakem olarak da 31 kişi yer alıyordu. Böylece 86 kişiyle Olimpiyat Oyunları tarihimizin en kalabalık kafilelerinden birini 1960 Roma'ya göndermiş bulunuyorduk. Kafilede ayrıca ilk kez Silahlı Kuvvetleri temsilen görevliler de yer almaktaydı.
İşte 1960 Roma ekibimiz:

Burhan FELEK (T.M.O.K. Temsilcisi)
Cemal ALPMAN (T.M.O.K. Temsilcisi)
Suat ERLER (I.O.C. Temsilcisi)
Em.Gnl.Hüsamettin GÜRELİ (Kafile Başkanı)
Kur.Alb.Muhsin BATUR (Hava Kuvvetleri Temsilcisi)
Kur.Yb.Muhterem ÖZYURT (Kara Kuvvetleri Temsilcisi)
Alb.Tevfik BÖKE (Deniz Kuvvetleri Temsilcisi)
Niyazi KÜRDEMİR (Mutemet)
Dr. Servet AKGÜN (Doktor)
Jerfi FIRATLI (Atletizm Federasyonu Başkanı)
Alb. Avni AKMAN (Binicilik Ekip Şefi)
Faik GÖKAY (Futbol Federasyonu Başkanı)
Vehmi EMRE (Güreş Federasyonu Başkanı)
Alb. Fethi GÜRCAN (Binicilik yöneticisi )
Fikret ALTINEL (Futbol yöneticisi)
Fethi GÜRSOYTRAK (Güreş yöneticisi)
Yaşar DOĞU (Güreş Teknik Danışmanı)
Şevki KORU (Atletizm antrenörü)
Yzb.Abdullah KÖKPINAR (Atletizm antrenörü)
Alb Eyüp ÖNCÜ (Binicilik antrenörü)
Şeref GÖRKEY (Futbol antrenörü)
Celal ATİK (Serbest Güreş antrenörü)
Rıza Maksut İŞMEN (Masör)
Mahir DERMAN (Masör)
Sulhi GARAN (Futbol Hakemi)
Orhan GÖNÜL (Futbol Hakemi)
Mevlut GÖKSAN (Güreş Hakemi)
Alim ERDOĞAN (Güreş Hakemi)
Alp KARABİBER (Güreş Hakemi)
Cihat USKAN (Güreş Hakemi)
Hasan BOZBEY (Güreş Hakemi)

Sporcular
Atletizm
Aydın ONUR (100 metre koşusu 6. seride 11.3'lük derecesiyle
6. olup, 200 metre koşusu 11. seride 22.5'lik derecesiyle
5. olup elendi.)

Fahir ÖZGÜDEN (400 metre koşusu 8. seride 50.7'lik derecesiyle 6. olup, 400 metre engelli koşu 5. seride 5.3'lük
derecesiyle 5.olup elendi.)
Ekrem KOÇAK (800 metre koşusunda 9. seride 1.59'luk derecesiyle 3. olup çeyrek finale kaldı, çeyrek final serisinde 1.52'lik 7. olup elendi.)
Muharrem DALKILIÇ (1500 metre koşusu 2. seride 3.47.9'luk derecesiyle 10. olup, 5000 metre koşusu 4. seride 15.13.6'lık derecesiyle 10. olup elendi.)
Fevzi PAKEL (10.000 metre koşusunda 30:56.2'lik derecesiyle 29. oldu.)
Çetin ŞAHİNER (110 metre engelli koşu 1. seride 15.6'lık derecesiyle 6. olup elendi. Yüksek atlamada 1.90'lık barajı aşamayıp elendi.)
Cahit ÖNEL (3000 metre steeple koşusu 3. seride 9.14.6'lık derecesiyle 10. olup elendi. )
Yalçın ÜNSAL (Uzun atlamada 3. seride 6. 97 metrelik derecesiyle 13. olup elendi.)
Yıldıray PAĞDA (Üç adım atlamada 14.11 metrelik derecesiyle 2. seride 7. olup elendi.)
Orhan ALTAN (Sırıkla atlamada 3.80 metrelik barajı aşamayıp elendi.)
Aycan ÖNEL (100 metre koşusu 7. seride 13.4'lük derecesiyle 5.
olup elendi. Uzun atlamada 4,97 metrelik derecesiyle barajı aşamayıp elendi.)
Gül ÇİRAY (800 metre koşusu 4. seride 2:11.4'lük derecesiyle 6. olup elendi.)
Canel KONVUR (Yüksek atlamada 1.50 metrelik barajı 3. hakkında geçmesine rağmen 1.55 m.’yi 3. hakkında da geçemeyerek elendi.)
Binicilik
Bnb. Salih KOÇ (61 binicinin katıldığı ferdi atlama yarışmasında "Polat"
isimli atıyla 50. oldu. Takım yarışmasında "Eskimo" isimli atıyla
yarıştı.)

Bnb. Nail GÖNENLİ (Ferdi atlama yarışmasında "İnka" isimli atıyla 61 binici
Arasında 31. oldu. Takım yarışmasında bir engelde "Domino"
İsimli atından düşerek çenesi kırıldığından yarışmayı terk etmek
Zorunda kaldı. Böylece Türk ekibi de yarışmadan düşmüş oldu.)
Bnb. Cevdet SÜMER (61 binicinin katıldığı ferdi atlama yarışmasında "Zambak"
isimli atıyla 15. olurken dünyaca ünlü Fransız binici D'Oriola'yı
geçme başarısını da gösterdi. "İsma" isimli atıyla takım
yarışmasına da katıldı.)
Yzb. Muhittin ÜRÜNDAL(Yarışmalara katılmadı.)

Yelken
Ersin DEMİR (Finn sınıfında 35 rakiple yarıştı toplam 718 puanla
27. oldu.)
Yüzme
Ünsal FİKİRCİ (100 metre serbestte 6. seride 1.03'lük derecesiyle 7. olup
elendi. 100 metre sırtüstü yarışında 2. seride 1.15.2'lik derecesiyle
8. olup elendi.)

Engin ÜNAL (200 metre sırtüstü yarışı 1. seride 2.49'luk derecesiyle
3. olup elendi.)

Güreş
Ahmet BİLEK (Serbest Güreş 52 kiloda Japon Matsubara’yı 3-1 sayı
hesabıyla, Amerikalı Simons'u 2 dakika 18 saniyede tuşla yendi
Sovyet Aliev'e 3-1 sayı hesabıyla yenildi., Pakistanlı, Nawab'ı
4 dakika tuşla, Alman Neff'i 3 dakika 20 saniyede tuşla, İranlı
Safapour'u 3-1 sayı hesabıyla yenerek sikletinde Olimpiyat
Şampiyonu oldu.)
Hüseyin AKBAŞ (Serbest Güreş 57 kiloda İranlı Yakubi ile berabere
kaldıktan sonra Sovyet Shakhov'a 3-1 sayı hesabıyla yenildi, Finli
Jaskari'ye 11 dakika 05 saniyede tuşla yenilip 14. oldu.)
Mustafa DAĞISTANLI (Serbest Güreş 62 kiloda Finli Penttila'yı 3-1 sayı
hesabıyla, Avusturyalı Marte'yi 2 dakika 38 saniyede,
Macar Kellerman'ı 4 dakika 46 saniyede tuşla, Belçikalı
Mewis'i 3-1 sayı hesabıyla, Pakistanlı Akhtar'ı 9 dakika
40 saniye tuşla yendi. Japon Sato ile 2-2 berabere kaldı.,
Olimpiyat Şampiyonu oldu.)

Hayrullah ŞAHİN (Serbest Güreş 67 kiloda , Avusturalyalı Stamulis'i
8 dakika 21 saniyede tuşla yendikten sonra , İranlı Tajiki'ye
3-1 sayı hesabıyla mağlup oldu. İtalyan Nizzola ile 2-2
berabere kaldı, Bulgar Dimov'a 3-1 sayı hesabıyla yenilerek
sikletinde 8. oldu.)

İsmail OGAN (Serbest Güreş 73 kiloda Sovyet Balavadze'yi 3-1 Alman
Heinze'yi de 3-1 sayı hesabıyla yendikten sonra Hinli Udey'i 4
dakika 11 saniyede tuşla mağlup etti. Güney Afrikalı Villers,
Japon Kaneko'yu 3-1 sayı hesabıyla yendi, Amerikalı Blubaugh'a
3-1 sayı hesabıyla yenildi ve sikletinde Olimpiyat ikincisi oldu.)
Hasan GÜNGÖR (Serbest Güreş 79 kiloda Arjantinli Graffigna'yı 9 dakika
31 saniyede tuşla, Bulgar Gardjev'i 3-1 sayı hesabıyla yendi, İranlı
Savad ile 2-2 berabere kaldı, Macar Hollosi'yi 3-1 sayı hesabıyla,
Amerikalı Dewitt'i de 5 dakika 06 saniyede tuşla yenerek sikletinin
Olimpiyat Şampiyonu oldu.)

İsmet ATLI (Serbest Güreş 87 kiloda Bulgar Kostov'u, Kanadalı
Steckle'yi, İsviçreli Holzherr'i, Sovyet M.Albul'u, İsveçli
Palm'i 3-1 sayı hesabıyla yendikten sonra final turunda İranlı
Tahti'yi de sikletinin Olimpiyat Şampiyonu oldu.)
Hamit KAPLAN (Serbest Güreş Ağır siklette Polonyalı sonra Bulgar Dijber
İle 2-2 berabere kaldı, Pakistanlı Nazır'ı 2 dakika 16 saniyede tuşla,
Amerikalı Karslake'yi 3-1 sayı hesabıyla yendi. Sovyet Dzarasov ve
Alman Dietrich ile 2-2 berabere kalarak sikletinin Olimpiyat ikincisi
oldu.)
Kazım GEDİK (Greko-Romen 52 kiloda Sovyet Kochergin'e 7 dakika
45 saniyede tuşla, Romen Pirvulescu'ya da 7 dakika sekiz saniyede
tuşla yenilip elendi.)

Yaşar YILMAZ (Greko-Romen 57 kiloda Birleşik Arap Cumhuriyeti'nden
Ali'yi 3-1 sayı hesabıyla, Amerikalı Lauchle'yi 5 dakika 07 saniyede
tuşla, Fransız Dubier'i 3-1 sayı hesabıyla yendi. Japon İchiguchi'ye
3-1 sayı hesabıyla yenildi. Bulgar Stoikov ile 2-2 berabere kaldı.
Sikletinde beşinci oldu.)

Müzahir SİLLE (Greko-Romen 62 kiloda Alman Neumair'i, Polonyalı
Macioch'u 3-1 sayı hesabıyla, İsveçli Freij'i 1 dakika 10 saniyede
tuşla, Birleşik Arap Cumhuriyeti'nden Mansur'u 1 dakika 55
saniyede tuşla yendikten sonra Romen Schutz'a 3-1 sayı hesabıyla
yenildi. Final turunda Macar Polyak'ı sayı hesabıyla yenerek
sikletinin Olimpiyat Şampiyonluğunu kazandı.)

Adil GÜNGÖR (Greko-Romen 67 kiloda Alman Seger'i 3-1 sayı hesabıyla
yendikten sonra Avusturyalı Brotzner ile 2-2 berabere kaldı,
Polonyalı Gondzig2e 2-2 sayı hesabıyla yenildi. Romen Gheorghe'yle
2-2 berabere kalarak, sikletinin beşincisi oldu.)

Mithat BAYRAK (Greko-Romen 73 kiloda Yugoslav Horvat2ı 3-1 sayı
hesabıyla, Avusturyalı Berger'i 10 dakika 29 saniyede tuşla,
İsveçli Nyström'ü 3-1 sayı hesabıyla, Macar Rizmajer'i 3-1
sayı hesabıyla ve Sovyet Gamarnilk ile 2-2 berabere kaldı. Final
turunda, Alman Maritschnizg'i 1 dakika 47 saniyede tuşla,
Fransız Schiermayer'i 3-1 sayı hesabıyla yenerek sikletinin
Olimpiyat Şampiyonu oldu.)

Kazım AYVAZ (Greko-Romen 79 kiloda İtalyan Magnani'yi 3-1 sayı
hesabıyla, Lüksemburg lu Schummer'i 9 dakika 20 saniyede
tuşla, İranlı Khoddam'ı 3-1 sayı hesabıyla, Çek Kormanik'i
4 dakika 55 saniyede tuşla yendikten sonra Polonyalı Dubicki
ile 2-2 berabere kaldı, Bulgar Dobrev'e 3-1 sayı hesabıyla
yenildi, 3 ve 4.'lük maçında Romen Taranu'ya sayı ile yenilerek
sikletinin dördüncüsü oldu.)
Tevfik KIŞ (Greko-Romen 87 kiloda İsviçreli Rusterholz'u
3-1 sayı hesabıyla yendi. Bulgar Binbalov'la 2-2 berabere
kaldı. Polonyalı Smoliski, Finli Vanhanen ve Sovyet Kartozjia'ya
3-1 sayı hesabıyla galip gelerek sikletinin Olimpiyat
Şampiyonluğunu kazandı.)
Tan TARI (Greko-Romen Ağır siklette Sovyet Boğdan'a 5 dakika
47 saniyede tuşla yenildi, İsveçli Svensson'la 2-2 berabere kaldı
sikletinde 9. oldu.)
Cavit GÖKALP
Emrullah KÜÇÜKBAY Milli Futbol takımımız Bulgaristan'a 3-0 Yugoslavya'ya da
Ahmet Tuna KOZAN 4-0 yenildikten sonra Birleşik Arap Cumhuriyeti ile 3-3
Ahmet Suat ÖZYAZICI berabere kalıp grubunda sonuncu oldu.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1964 TOKYO2 Altın, 3 Gümüş, 1 Bronz da Japonya'dan geldi.

Yerel durumumuz göz önüne alındığında, bize göre dünyanın bir ucundaki bir Olimpiyat da 1964 Tokyo idi. Buna rağmen Türkiye bu Olimpiyat Oyunları'na dört spor dalında (atletizm, halter, güreş, yelken) 25'i sporcu olmak üzere 41 kişilik bir ekiple katıldı. Madalyalarımız yine güreş minderlerinden 2 altın, 3 gümüş ve 1 bronz olarak geldi. Türk yelkencilerinin Japon denizlerinde yelken açmaları ise Türk spor tarihinde önemli bir olay sayılırdı.
Olimpiyat oyunlarına katılan ekibimiz:
Suat ERLER (IOC Temsilcisi)
Suat BOLAYIR (Kafile Başkanı)
Jerfi FIRATLI (Atletizm idarecisi)
Orhan SAKA (Yelken idarecisi)
Yavuz BAYRAKTAR (Güreş ve Halter idarecisi)
Vehbi EMRE (F.I.L.A. Asbaşkanı)
Celal ATİK (Güreş Teknik Direktörü)
Cevdet GEDİK (Mutemet)
Dr. Faruk AYANOĞLU (Doktor)
Mustafa DAĞISTANLI (Serbest Güreş antrenörü)
Mehmet OKTAV (Greko-Romen Güreş antrenörü)
Alp KARABİBER (Güreş Hakemi)
Alim ERDOĞAN (Güreş Hakemi)
Cihat USKAN (Güreş Hakemi)
Kemal ERKMEN (Güreş Hakemi)

Sporcular
Atletizm
Çetin ŞAHİNER (110 metre engelli koşuda 15.1'lik derecesiyle serisinde 6.
olup elendi.)

Cahit ÖNEL (3000 metre steeple koşusunda serisinde 9.15.6'lık
derecesiyle 10. olup elendi.)
Muharrem DALKILIÇ (1500 metre koşusuna katılmadı. 5000 metre koşusunda
serisinde 14.12.0'lık derecesiyle 7. olup elendi.)
Aşkın TUNA (Üç adım atlamada 15 metre 21 santim ile dereceye
giremedi.)

Halter
Sadık PEKÜNLÜ (90 kiloda yarıştı. 435 kiloluk toplam derecesiyle
18 halterci arasında 11. oldu.)
Güreş
Cemal YANILMAZ (Serbest Güreş 52 kiloda İrlandalı O'Connor'ı 1 dakika
29 saniye tuşla, İtalyan Grassi'yi sayı hesabıyla yendi. Japon
Yoshida'ya sayı hesabıyla yenildi. Moğol Tchimedbazar'a
sayı hesabıyla galip geldi, İranlı Haydari'ye sayı hesabıyla
yenildi, sıkletinde dördüncü oldu.)

Hüseyin AKBAŞ (Serbest Güreş 57 kiloda Afganlı Anwary'yi sayı
hesabıyla yendi, Bulgar Georgiev ile berabere kaldı, İranlı
Khodabande'yi sayı hesabıyla, Macar Varga'ya 8 dakika
10 saniyede tuşla, Hintli Bishambhar'ı sayı hesabıyla yendi.
Final turunda Sovyet Ibragimov'u sayı hesabıyla yendi.
Japon Vetake'ye sayı hesabıyla yenilip sıkletinde olimpiyat
ikincisi oldu.)

Hayrullah ŞAHİN (Serbest Güreş 63 kiloda Amerikalı Douglas'a ve
Sovyet Khohashvilli'ye sayı hesabıyla yenilip elendi.)

Mahmut ATALAY (Serbest Güreş 73 kiloda Sovyet Beriashvili'yi ve
Yunanlı Ionnidis'i sayı hesabıyla, Pakistanlı Bashir'i 8
dakika 30 saniyede tuşla yendi, Arjantınlı Vario'yu sayı
hesabıyla yendikten sonra Japon Horiuchi'ye sayı hesabıyla
yenilip olimpiyat dördüncüsü oldu.)

İsmail OGAN (Serbest Güreş 78 kiloda Amerikalı Tribble'yi 4 dakika
11 saniyede tuşa, Hindli Singh'i, Arjantinli Graffigna'yı sayı
hesabıyla, Moğol Jigjidym'i diskalifiye ile yendi. Sovyet
Sagaradze ve (final turunda)İranlı Sanatkaran ile berabere kalarak
sikletinde Olimpiyat şampiyonu oldu.)

Hasan GÜNGÖR (Serbest Güreş 87 kiloda Koreli Kang'ı 9 dakika
32 saniyede tuşla, Panamalı Gonzales'i 4 dakika 57 saniyede
tuşla, Sovyet Lomidze'yi sayı hesabıyla yendikten sonra
İranlı Mehdizade'ye sayı hesabıyla yenildi. Amerikalı Brandt'ı
sayı hesabıyla yendi, Bulgar Gardjev'le berabere kalarak
sikletinde Olimpiyat İkincisi oldu.)
Ahmet AYIK (Serbest Güreş 97 kiloda Bulgar Şherifov'u sayı
hesabıyla, Avustralyalı Williams'ı 7 dakika 51 saniyede tuşla
yendikten sonra Sovyet Medvet ile berabere kaldı. İranlı Tahti'yi
sayı hesabıyla yendi, Bye çekti ve sikletinde olimpiyat ikincisi
oldu.)

Hamit KAPLAN (Serbest Güreş Ağır siklette İsveçli Robertsson'u sayı
hesabıyla yendikten sonra Alman Dietrich, Amerikalı Kristoff
ve Çekoslavak Kubat ile berabere kaldı. Final turunda İngiliz
Mcnamara'yı 4 dakika 18 saniyede tuşla yenerek Olimpiyat
üçüncüsü oldu.)
Burhan BOZKURT (52 kiloda Koreli Shin ile berabere kaldıktan
sonra, İranlı Khoshoi'ye sayıyla yendi. Belçikalı Mewis'e sayı
hesabıyla yenilerek elendi.)

Ünver BEŞERGİL (Greko-Romen 57 kiloda Sovyet Trostiansky'ye sayı
hesabıyla yenildikten sonra Koreli Chang'ı 6 dakika 17 saniyede
tuşla, Hindli Bishambhar'a sayı hesabıyla yendi. Romen
Cernea'ya sayı hesabıyla yenilerek elendi.)
Müzahir SİLLE (Greko-Romen Danimarkalı Skrydstrupile berabere kaldı.
Sovyet Rurua'ya 4 dakika 26 saniyede tuşla yenilerek elendi.)

Kazım AYVAZ (Greko-Romen 70 kiloda Birleşik Arap Cumhuriyeti'nden
İbrahim'i ve Sovyet Gvantseladze'yi sayı hesabıyla yendikten
Sonra Bye çekti, Bulgar Ivanov'u sayıyla yendi. Romen Bularca ile
Bularca ile berabere kaldı ve sikletinde Olimpiyat Şampiyonu
oldu.)

Mithat BAYRAK (Greko-Romen 78 kiloda İsveçli Nyström ile berabere
kaldıktan sonra Finli Laakso'yu sayıyla yendi. Alman Vesber'e
sayı hesabıyla yenilerek elendi.)
Yavuz SELEKMAN (Greko-Romen 87 kiloda Avusturyalı Raskovy yi
ve İsveçli Kobelt'i sayı hesabıyla yendikten sonra Bulgar
Binbalov ile berabere kaldı. Çek Kormanik'e sayı hesabıyla
yenilerek elendi.)

Gıyasettin YILMAZ (Greko-Romen 97 kiloda İtalyan Bulgarelli ile
berabere kaldıktan sonra Japon Nakuara'yı 2 dakika 55
saniyede tuşla yendi. Romen Martinescu ile Bulgar
Aleksandrov'a sayı hesabıyla yenilerek elendi.)
Hamit KAPLAN (Greko-Romen Ağır siklette Çek Kment'te ve Macar
Kozma'ya sayı hesabıyla yenilerek elendi.)

Yelken
Erdoğan ARSAL (Flying Dutchman sınıfında 21 ülke arasında Metin
Akdurak ile oluşturdukları ekiple toplamda 895 puan ile 20. oldu.)

Metin AKDURAK (Flying Dutcham sınıfında 21 ülke arasında Erdoğan
Arsal ile oluşturdukları ekiple toplamda 895 puan ile 20. oldu.)
Haluk KAKIŞ (Finn sınıfında 33 ülke arasında toplam 1863 puan
ile 25. oldu.)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1968 MEXİCO


2.200 Metre Yükseklikten İki Altın Madalya Geldi

1964 Tokyo'dan sonra Olimpiyat Oyunları bize göre yine dünyanın öte ucuna gitmişti. Bu kez Olimpiyat Meşalesi Amerika kıtasında; Meksika'da idi. Fakat bütün uzaklığa rağmen Türkiye bu kez de atıcılık, atletizm, boks ve güreş dallarında spor dünyasının bu en büyük gösterisine katılıyordu. 3 atıcı, 3 atlet, 6 boksör ve 20 güreşçi olmak üzere 33 sporcusuyla 54 kişilik bir kafile halinde Meksiko'ya gidilmişti. Denilebilir ki; Olimpiyat Meşalesi ilk kez bu kadar yüksek bir rakımda (2.200 metre) yanmaktaydı. Bu elbette böylesi bir iklim ve atmosfere alışık olmayan sporcular üzerinde olumsuz etkiler yapacaktı. Türkiye, bu olimpiyatta da minderlerde yüzümüzü güldürdü. Mahmut Atalay ile Ahmet Ayık'tan gelen altın madalyalarla milletçe sevinç ve gurur duyduk.

Türkiye, 1968 Meksiko'ya şöyle kafile ile gitti:

Aziz VERSAN (T.M.O.K. Temsilcisi)
Suat ERLER (I.O.C. Temsilcisi)
Orhan BİLGİN (Kafile Başkanı)
Cemil ERKÖK (Güreş Federasyonu Başkanı)
Şefik TETİK (Boks Federasyonu Başkanı)
Jerfi FIRATLI (Atletizm Federasyonu Başkanı)
Hilmi GÜRZ (Atıcılık Federasyonu Başkanı)
Mustafa DAĞISTANLI (Güreş İdarecisi)
Şerafettin KASIMHOCAOĞLU (Mutemet)
Dr. Hüseyin LEBLEBİCİOĞLU (Doktor)
Dr. Fikret DURUSOY (Doktor)
Celal ATİK (Serbest Güreş antrenörü)
Halit BALAMİR (Greko-Romen Güreş Antrenörü)
Cahit ÖNEL (Kültür Fizik çalıştırıcısı)
Arif SAY (Ağırlık çalıştırıcısı)
Bülent KİTER (Boks antrenörü)
Alim ERDOĞAN (Güreş hakemi)
Şevket YAĞYAPAN (Güreş hakemi)
Ümit DEMİRDAĞ (Güreş hakemi)
Cahit YILDIZ (Masör)

Sporcular
Atletizm
Nurullah CANDAN (Yüksek atlamada 1.95 metre atladı, fakat 2.00 m.
barajını geçemeyerek elendi.)
Aşkın TUNA (Üç adım atlamada 15,65 metrelik derecesiyle barajı
geçemeyerek elendi.)
İsmail AKÇAY (Maraton koşusunda 2 saat 25 dakika 18 saniyelik
derecesiyle 76 atlet arasında dördüncü olarak adını şeref
kütüğüne yazdırdı.)
Hüseyin AKTAŞ (Maraton koşusunda 2 saat 35 dakika 09 saniyelik
derecesiyle 76 atlet arasında 25. oldu.)
Boks
Fuat TEMEL (48 kiloda Amerikalı Merbley'e 5-0 yenilerek
elendi.)
Engin YADİGAR (51 kiloda Brezilyalı de Oliveria'ya 3-2 yenilerek
elendi.)
Seyfi TATAR (57 kiloda İspanyol Martin'i 5-0 yendikten sonra
Koreli Kim'i de 3-2 mağlup etti. Bulgar Michailov'a 3-2
yenilerek üçüncü turda Olimpiyat 7'nciliğini aldı.)

Yeter SEVİMLİ (60 kiloda Uruguaylı Rivero'yu diskalifiye ettirerek
yendikten sonra Perulu Minami'ye 3-2 yenilerek ikinci
turda elendi.)

Ali KILIÇOĞLU (63.5 kiloda Bulgar Stoichev'e 5-0 yenilerek elendi.)

Celal SANDAL (67 kilo. Ganalı Popoola 3-2 ve Bulgar Kiriaikov'u
hakem kararı ile yendikten sonra D.Alman Wolke'ye 4-1
yenilerek sikletinin Olimpiyat beşincisi oldu.)

Atıcılık
Mehmet DURSUN (Yatarak atışta 587 puanla 86 atıcı arasında 51., Small
Bore rifle theree positions atışlarında 1081 puanla 62 atıcı
arasında 54. oldu.)

Türker ÖZENBAŞ (Tabanca atışında 69 yarışmacı arasında 526 puanla 52.
oldu.)

Metin SALİHOĞLU (Trap müsabakalarında 188 puanla 55 atıcı arasında
30. oldu.)

Güreş
Mehmet ESENCELİ (Serbest Güreş 52 kiloda Alman Neff ile berabere kaldı.
Moğol Sughbaaker'e 10 dakika 14 saniyede tuşla yenilerek
elendi.)
Hasan SEVİNÇ (Serbest Güreş 57 kiloda Yugoslav Simeon'u ve Koreli
Chang'i sayı hesabıyla yendikten sonra Hintli Singh'e sayı
hesabıyla yenildi, Bulgar Chavov'la berabere kalıp elendi.)
Vehbi AKDAĞ (Serbest Güreş 63 kiloda Doğu Alman'yalı Luczak'ı, Çek
Engel'i sayı hesabıyla yendikten sonra Sovyet Tedeev ve Yunanlı
Karypidis ile berabere kalarak sikletinin 7'ncisi oldu.)
Seyyit Ahmet AĞRALI (Serbest Güreş 70 kiloda Meksikalı Varga'ı Pakistanlı
Taj'ı sayı hesabıyla yendikten sonra Moğol Danzardarjaa'ya
sayı hesabıyla yenildi. Bulgar Valcheve 10 dakika 28 saniyede
tuşla yenilerek elendi.)

Mahmut ATALAY (Serbest Güreş 78 kiloda Amerikalı Combs'u sayı
hesabıyla İtalyan Ferrari'yi açık farkla, İranlı Momeni'yi
sayı hesabıyla, Koreli Suh'u 8 dakika 37 saniyede tuşla yendi,
Moğol Purev ile berabere kaldıktan sonra Fransız Robin'i sayı
hesabıyla yenerek sikletinde Olimpiyat Şampiyonu oldu.)

Hüseyin GÜRSOY (Serbest Güreş 87 kiloda Guatamalalı Hernandez'i
1 dakika 45 saniyede tuşla yendi, ikinci turda Bye çekti.
Arjantinli Graffigna'yı, D.Almanyalı Döring'i sayı hesabıyla
yendikten sonra Amerikalı Peckham ile berabere kaldı.
Bulgar Gardjev'e sayı hesabıyla yenilerek sikletinde beşinci oldu.)

Ahmet AYIK (Serbest Güreş 97 kiloda Bulgar Mustafaov'u sayı
hesabıyla yendikten sonra ikinci turda Bye çekti. Amerikalı
Lewis ile berabere kaldı. Polonyalı Dlugosz'u sayı hesabıyla,
Moğol Khorloogyn'i 1 dakika 2 saniyede tuşla yendi, Bye
çekti. Macar Csatari'yi 10 dakika 12 saniye tuşla yendi,
Sovyet Lomidze ile berabere kalıp sikletinde Olimpiyat
Şampiyonu oldu.)
Gıyasettin YILMAZ (Serbest Güreş Ağır siklette Sovyet Medvet'e 6 dakika
29 saniyede, Bulgar Duraliev'e 8 dakika 34 saniyede tuşla
yenilerek elendi.)
Metin ÇIKMAZ (Greko-Romen 52 kiloda Bulgar Kirov'a sayı hesabıyla
yenildikten sonra Amerikalı Tamble'yi sayı hesabıyla yendi. Bye
çekti.Sovyet Bakulin'e sayı hesabıyla yenilerek sikletinde
yenilerek sikletinde sekizinci oldu
Kaya ÖZCAN (Greko-Romen 57 kiloda Polonyalı Lipien ve Faslı
Karouane'yi sayı hesabıyla yendi. Koreli An'ı sayı hesabıyla
yenildi, bye çekti. Romen Baciu'ya 6 dakika 13 saniyede tuşla
yenilerek altıncı oldu.)
Metin (Hızır) ALAKOÇ (Greko-Romen 63 kiloda Portekizli Mozais'i diskalifiye
ile, İranlı Moareb'i sayı ile ve Yunalı Lazarou'yu diskalifiye ile
yendikten sonra Japon Fujimoto ile berabere kaldı ve Sovyet
Rurua'ya sayı hesabıyla yenilerek beşinci oldu.)

Kazım AYVAZ (Greko-Romen 70 kiloda Romen Enache ve Alman Rost
ile berabere kaldı ve elendi.)

Sırrı ACAR (Greko-Romen 78 kiloda Norveçli Barelie'yi sayı
hesabıyla yendikten sonra İsveçli Karström ile berabere
kaldı. Bulgar Zarev'e sayı hesabıyla yenilerek elendi.)

Tevfik KIŞ (Greko-Romen 87 kiloda Finli Ojala'yı ve Alman
Knoll'u sayı hesabıyla yendi Doğu Alman Metz'e sayı hesabıyla
Yenildi, Romen Negut ile berabere kalarak elendi.)

Gürbüz LÜ (Greko-Romen 97 kiloda İsviçreli Jutzeler'e 1 dakika
30 saniyede tuşla, Bulgar Radev'e diskalifiye olarak elendi.)

Bekir AKSU (Greko-Romen ağır siklette, ilk turda Bye çekti.
Polonyalı Wojda ile berabere kaldı ve Çek Kment'e
diskalifiye olarak elendi.)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1972 MÜNİH


Kalabalık Bir Olimpiyat

1972 yılında Olimpiyat, Avrupa kıtasındaydı. Ve bu oyunların düzenlenmesini bu kez Federal Almanya üstlenmişti. Olimpiyat Oyunları'nı yüklenen kent ise Münih idi. Olimpiyatın çok merkezi bir yerde oluşu katılan ülke ve sporcuların sayısını da arttırmıştı. Nitekim 1968 Meksiko'ya 6626 sporcunun katılmasına karşı 1972 Münih'e tam 10.088 sporcu gelmişti. Türkiye de çok kalabalık bir kafile halinde bu Olimpiyat Oyunları'na gitmişti. Bu olimpiyatın en unutulmaz olayı ise Arap komandolarının Olimpiyat kampında İsraillilerin bulunduğu binaya yaptıkları kanlı baskın olmuştu. Böylece Olimpiyatların tertemiz tarihine kan bulaşmıştı ilk kez...

Türkiye, 1972 Münih'e şöyle bir kafile halinde gitmişti:
Burhan FELEK (TMOK Temsilcisi)
Turgut ATAKOL (TMOK Temsilcisi)
Suat ERLER (C.I.O. Temsilcisi)
İsmail Hakkı GÜNGÖR (Kafile Başkanı. Beden Terbiyesi Genel Md.)
Abdullah KÖKPINAR (Kafile Başkan Yardımcısı)
Selahattin ATAMAN (Mutemet)
Osman GİRAUD (Atıcılık ekip şefi / Atıcılık Fd. Bşk.)
Jerfi FIRATLI (Atletizm ekip şefi / Atletizm Fd. Bşk.)
Feridun İNCULA (Bisiklet ekip şefi / Bisiklet Fd. Bşk.)
Yusuf MERGEN (Boks ekip şefi / Boks Fd. Bşk.)
Nef'i GÜVEN (Eskrim ekip şefi / Eskrim Fd. Bşk.)
Cihat USKAN (Güreş ekip şefi / Güreş Fd. Bşk.)
Arif Nusret SAY (Halter ekip şefi / Halter Fd. Bşk.)
Fahiman AKDAĞ (Yüzme ekip şefi / Yüzme Fd. Bşk.)
Dr. Vural OLCAY (Kafile Doktoru)
Dr. Melih SEZEN (Kafile Doktoru)
Cüneyt KORYÜREK (Atletizm antrenörü)
Nezir SONAKIN (Bisiklet antrenörü)
Bülent KİTER (Boks antrenörü)
Muharrem ATİK (Serbest Güreş antrenörü)
Hasan SEVİNÇ (Serbest Güreş antrenörü)
Necdet UÇAR (Greko-Romen Güreş antrenörü)
Cafer ESER (Halter antrenörü)
Ali KILIÇOĞLU (Boks masörü)
Cahit YILDIZ (Güreş masörü)
Ahmet ECESOY (Bisiklet mekanisyeni)
Alp KARABİBER (Güreş hakemi)
Alim ERDOĞAN (Güreş hakemi)
Ümit DEMİRAĞ (Güreş hakemi)
İhsan KIRGÜL (Halter hakemi)
Ahmet Cömert (Boks hakemi)
Nejat ERGE (Kürek hakemi)

Osman SOLAKOĞLU (Basketbol kongre üyesi)
Özkan GÜLİPEK (Cimnastik kongre üyesi)
Fazıl ÖZOK (Okçuluk kongre üyesi)
Efdal NOGAN (Okçuluk kongre üyesi)
İ.Hakkı ISIGÖLLÜ (Judo kongre üyesi)
Haluk AYKULU (Voleybol kongre üyesi)
Vahit ÇOLAKOĞLU (Uluslararası voleybol Fd. Üyesi)
Prof. Necati AKGÜN (Tıp kongre üyesi)

Sporcular
Atıcılık
Fettah GÜNEY (Trap yarışmasında 177 puanla 57 yarışmacı arasında
40. oldu.)
Güneş YUNUS (Skeet yarışmasında 187 puanla 63 yarışmacı arasında
30. oldu.)
Mehmet DURSUN (Yatarak küçük karabin atışta 592 puanla 103 yarışmacı
arasında 35. ve üç pozisyon atışta 1078 puanla 69 yarışmacı
arasında 58. oldu.)

Osman GİRAUD (Atıcı Ekip şefi olarak gittiği Münih'te yarışmalara da katıldı,
Skeet atışta 187 puanla 63 yarışmacı arasında 28. oldu.)

Atletizm
Mehmet TÜMKAN (800 metre serisinde 1.49.50 ile 6. ve 1500 metre serisinde
3.44.00 ile 7. olarak elendi.)

Hikmet ŞEN (5000 metre yarışında 14.26.00 ile serisinde 11. ve 10.000
metre yarışında 29.51.8 ile serisinde 15. olarak elendi.)
İsmail AKÇAY (Maratonda 22. kilometrede ayağına kramp girerek yarışı
terk etti.)

Hüseyin AKTAŞ (Sakatlığı nedeniyle maraton yarışına katılamadı.)

Boks
Arif DOĞRU (48 kiloda ilk maçında Amerikalı Armstrong'a
1-4 yenilerek elendi.)
Kemal SONUNUR (51 kiloda ilk maçında Romen Gruescu'ya
0-5 yenilerek elendi.)
Mehmet KUMOVA (54 kiloda ilk maçında Nijeryalı Seydou'ya
2-3 yenilerek elendi.)
Seyfi TATAR (57 kiloda ilk maçında İtalyan Morbidelli'ye
0-5 yenilerek elendi.)
Eraslan DORUK (60 kiloda ilk maçında Venezüellalı Luiz Rodrigez'i
5-0, ikinci maçında Moğol Altankhuigi'ı 3-2 yendikten
sonra Kolombiyalı Perez'e 2-3 yenildi ve sikletinde beşinci
oldu.)

Hakkı SÖZEN (67 kiloda ilk maçında İspanyol Fernandez'e
1-4 yenilerek elendi.)

Nazif KURAN (75 kiloda ilk maçında Yunanlı Giamnopoulos'u
2. raundda teknik nakavtla, ikinci maçında Bahamalı
Knowles'i 2. raundda nakavtla yendikten sonra üçüncü
maçında Sovyet Lemechev'e teknik nakavtla yenilerek
sikletinde beşinci oldu.)

Bisiklet
Mevlüt BORA (Yol mukavemet yarışında 163 yarışmacı arasında
110. oldu ve 100 kilometre takım yarışında 36 rakip arasında 2 saat
19 dakika 56 saniye ile 24. olan ekibimizde yer aldı.)

Ali HÜRYILMAZ (Yol mukavemet yarışında 163 yarışmacı arasında
73. oldu ve 100 km takım yarışında 36 rakip arasında 2 saat
19 dakika 56 saniye ile 24. olan ekibimizde yer aldı.)

Rıfat ÇALIŞKAN (Yol mukavemet yarışında 163 yarışmacı arasında
111. oldu.)

Haluk GÜNGÖREN (Yol mukavemet yarışında 163 yarışmacı arasında
112. oldu.)

Erol KÜÇÜKBAKIRCI (100 km. takım yarışında 36 rakip arasında 2 saat
19 dakika 56 saniye ile 24. olan ekibimizde yarıştı.)

Seyyit KIRMIZI (100 km. takım yarışında 36 rakip arasında 2 saat
19 dakika 56 saniye ile 24. olan ekibimizde yer aldı.)
Eskrim
Özden EZİNLER (Flörede İsveçli Palm'e 1-4, Polonyalı Franke'ye
0-4, Amerikalı White'e 0-4, Avustralyalı Mc Dougll'a
3-4 yenilerek elendi.)

Bülent ERDEM (Flörede Fransız Ravenu'ya 0-5 , Amerikalı Freemann'a
1-5, Sovyet Kotescev'e 1-5 , İngiliz Breckin'e 4-5 yenildi Kanadalı
Wong'u 5-2 yenmesine rağmen elendi.)

Ali YAYLA (Epe müsabakalarında İsveçli Eding'e 2-5, Danimarkalı
Muenster'e 4-5, Finli Hurme'ye 4-5, İsviçreli Kauter'e 2-5 yenildi,
İtalyan Francesconu'yi 5-1 yendi ama elendi.)

Mehmet AKPINAR (Kılıç müsabakalarında Macar Maroth'a 0-5, İtalyan
Rigoli'ye 1-5, Amerikalı Morales'e 2-5, Kübalı de la Torre'ye
1-5 yenildi, İsviçreli Kulesar'ı 5-2 yenmesine rağmen elendi.)
Halter
Salih SUVAR (67,5 kiloda yarışmalara sakatlığı nedeniyle katılamadı.)

İsmail BAYRAM (75 kiloda toplam 412,5 kiloluk derecesiyle 26 halterci
arasında 16. oldu.)

Mehmet SUVAR (82,5 kiloda sakatlığı nedeniyle yarışmalara katılamadı.)

Osman MERT (89 kiloda 455 kiloluk derecesiyle 23 halterci arasında
16. oldu.)

Güreş
Sefer BAYGIN (48 kilo Serbest Güreşte Bulgar Nikolov ile berabere
kaldı. Macar Latok'u 0,45'te tuşla yendi, İranlı Javadpour'a
sayıyla yenildi, Romen Arapu'yu sayı hesabıyla yendi, sikletinde
dördüncü oldu.)

Ali Rıza ALAN (Serbest Güreş 52 kiloda Hindli Sudesh Kumara sayı
hesabıyla yenildikten sonra D.Almanyalı Bock'u 1 dakika 45
saniyede tuşla, Koreli Kim'i sayı hesabıyla yendi, Kuzey Koreli
Hyong'a sayı hesabıyla yenilerek elendi.)

Kazım YILDIRIM (Serbest 57 kiloda Bulgar Chavov'a ve Macar Klinga'ya
sayı hesabıyla yenilerek elendi.)

Vehbi AKDAĞ (Serbest Güreş 62 kiloda Portekizli Goncalves'i 2 dakika
35 saniyede tuşla, Hintli Satbalsingh'i 7 dakikada 26 saniyede tuşla
Finli Limatainen'i sayıyla, Kanadalı Bolger'i sayı hesabıyla yendikten
sonra Japon Abe’yi de sayıyla yendi. Sovyet Abdulbegov'a 2 dakika 57
saniyede tuşla, Bulgar Krastev'i sayı hesabıyla yenerek sikletinde ikinci
oldu.)
Mehmet Ali DEMİRTAŞ (Serbest Güreş 74 kiloda Amerikalı Wells'e 5 dakika 59
saniyede tuşla yenildi, İngiliz Shacklady'yi sayı hesabıyla
yendi, D.Almanyalı Nitschke'ye 8 dakika 18 saniyede tuşla
yenilip elendi.)

Hayri POLAT (Serbest Güreş 82 kiloda Moğol Artag'a sayı hesabıyla
yenildi, Senegalli Diop'u 5 dakika 58 saniyede tuşla yendi,
D.Almanyalı Stottmeiser'e sayı hesabıyla yenilip elendi.)

Mehmet GÜÇLÜ (Serbest Güreş 90 kiloda Moğol Munkbat'ı sayı hesabıyla
yendikten sonra Bulgar Petrov'a sayı hesabıyla Macar Bajko'ya
8.26'da tuşla yenilerek elendi.)
Alaeddin YILDIRIM (Serbest Güreş 100 kiloda Bulgar Todorov ile yapacağı
İlk güreşe yetişemediğinden hükmen yenilerek elendi.)

Gıyasettin YILMAZ (Serbest Güreş 110 kiloda Çek Vlasak'ı 1 dakika
17 saniyede tuşla yendikten sonra Sovyet Medvet'e
8 dakika 31 saniyede tuşla yenilerek elendi.)

Hızır SARI (Greko-Romen 48 kiloda İranlı Abadi'ye 6 dakika
54 saniyede tuşla yenildikten sonra Amerikalı Holmes'i
sayı hesabıyla yendi, D.Almanyalı Dreschell'e 5 dakika
55 saniyede tuşla yenilerek elendi.)
Ahmet TREN (Greko-Romen 52 kiloda Meksikalı Jimenez'i sayı
Hesabıyla yendikten sonra Yunanlı Genolts ile berabere kaldı,
İtalyan Bognanni'ye sayı hesabıyla yenilerek elendi.)
Metin (Hızır) ALAKOÇ (Greko-Romen 62 kiloda Sovyet Megrevishvili'ye
4 dakika 52 saniyede tuşla, Bulgar Markov'a sayı hesabıyla
yenilip elendi.)

Seyyit HIŞIRLI (Greko-Romen 68 kiloda Avusturyalı Brötzner'i
8 dakika 26 saniyede tuşla, Amerikalı Buzzard'ı 5 dakika
32 saniyede tuşla yendikten sonra Sovyet Khisamutdinov
ve İtalyan Ranzi'ye sayı hesabıyla yenildi, sikletinde
altıncı oldu.)

Mehmet TÜRÜT (Greko-Romen 75 kiloda Arjantinli Gonzales'i
2 dakika 20 saniyede tuşla yendikten sonra Bulgar Kolev'e
sayı hesabıyla yenildi. Çek Macha'ya sayı hesabıyla yenildi
ve elendi.)
Ali YAĞMUR (Greko-Romen 82 kiloda Arjantinli Blanco'yı 2 dakika
42 saniyede tuşla yendikten sonra Polonyalı Ostrowski'ye sayı
hesabıyla yenildi, Amerikalı Robinson'u 2 dakika 40 saniyede tuşla
yenip Sovyet Nazarenko'ya 1 dakika 48 saniyede tuşla yenildi ve
sikletinde yedinci oldu.)
Yüzme
Faruk MORKAL (200 metre kurbağalama yarışında 2.43.69'luk derecesiyle
serisinde 6. olup, 100 metre kurbağalama yarışında ise 1.13.86'lık
derecesiyle serisinde 7. ve genel sıralamada 45 yarışmacı arasında
42. oldu.)
Feridun AYBARS (100 metre kelebek yarışmasında 1.04.46'lık derecesiyle
serisinde 6. oldu. Genel sıralamada 40 yüzücü arasında 36. sırayı
aldı. 100 metre serbestte 59.32'lik derecesiyle serisinde 6. ve genel
sıralamada 52 yüzücü arasında 46. oldu.)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1976 MONTREAL

Madalya Alamadan Döndüğümüz Olimpiyat

1976 yılında olimpiyat yine ülkemizden, hatta kıtamızdan epey uzakta; Amerika'daydı. Organizasyonu bu kez Amerika kıtasının kuzeyindeki Kanada üstlenmişti.
1976 Montreal'e Türkiye oldukça geniş bir kafile halinde gitmişti. Bu arada Amerika'da Türk bir baba ve Amerikalı bir anneden doğan bayan tramplen atlayıcımız da antrenörüyle birlikte kafileye katılmıştı. Bu bayan tramplenci Amerika'dan antrenörüyle Kanada'ya geçecek, orada yarıştıktan sonra yine antrenörüyle birlikte Amerika'ya dönecekti. O güne kadar hakkında kamuoyunun hemen hiçbir bilgisi bulunmayan Suzan Peri Kum adındaki bu sporcudan, Montreal'den sonra da hiçbir haber alınamayacaktı. Ve ne yazık ki 1976 Montreal, Olimpiyat tarihimize "Madalya alamadan döndüğümüz Olimpiyat olarak geçecekti...
1976 Montreal'e giden Türk kafilesi şu isimlerden ibaretti:

Turgut ATAKOL (T.M.O.K. Temsilcisi)
Suat ERLER (I.O.C. Temsilcisi)
Talat AKGÜL (Kafile Başkanı, Beden Terbiyesi Genel Müdür Vekili)
Fehmi DİNÇER (Yönetici)
Refaiddin ŞAHİN (Yönetici)
Ali ABALI (Spor Bakanlığı Temsilcisi)
Selahattin ATAMAN (Mutemet)
Dr. İlhami GÜLEYMAN (Doktor )
Arif Nusret SAY (Halter ekip şefi, Halter Fd. Başkanı)
Metin HASSOY (Güreş ekip şefi, Güreş Fd. Genel Sekreteri)
Betty PERKİNS (Tramplen atlama antrenörü)
Osman COŞGÜL (Atletizm antrenörü)
Bülent KİTER (Boks antrenörü)
Bayram ŞİT (Serbest Güreş antrenörü)
Rıza DOĞAN (Greko-Romen Güreş antrenörü)
Yaşar ÖZEREN (Foto-Film uzmanı)
Mustafa PALASKA (Bisiklet teknisyeni)
Erol ERGİN (Masör)
Osman SOLAKOĞLU (Basketbol Kongre üyesi)
Vahit ÇOLAKOĞLU (Voleybol Kongre üyesi)
Esat KAZANCI (Eskrim, Jimnastik,Halter kongre üyesi)
Cihat USKAN (Güreş ve Judo kongre üyesi)
Hüsamettin TOPUZOĞLU (Basketbol hakemi)
İsmail AKÇAY (Güreş hakemi)
Ahmet KÖKSAL (Güreş hakemi)

Sporcular
Atletizm
Mehmet YURDADÖN (5000 metre yarışına sakatlığı nedeniyle katılmadı.)

Hüseyin AKTAŞ (Maraton yarışında 70 atlet arasında 2 saat 24 dakika
30 saniyelik derecesiyle 37. oldu.)
Veli BALLI (Maraton yarışında 70 atlet arasında 2 saat 24 dakika
47 saniyelik derecesiyle 38. oldu.)
Boks
Ali CANAY (48 kiloda ilk maçında ringe çıkmayan Kenyalı
Mushioki karşısında hükmen galip sayıldı. İkinci maçında Koreli
Park'a 0-5 yenilerek elendi.)
Kemal SONUNUR (54 kiloda ilk turu maç yapmadan geçti. İkinci
Maçında Tayland'lı Saturngrum'a 0-5 yenilerek elendi.)

Sabahattin BURCU (63,5 kiloda İlk maçında Kübalı Aldama'ya
2. raundun 2. dakika 37. saniyesinde hakem kararıyla
yenik sayılarak elendi.)

Bisiklet
Erol KÜÇÜKBAKIRCI (Saate karşı 1000 metre yarışında 1;12.69 ile
31 yarışmacı arasında 23. oldu. 4000 metre pursuit yarışında
5;11.884 ile 27 yarışmacı arasında 23. oldu. Pist sürat
yarışının ilk turlarında elendi.)
Yusuf ECEVİT (Yarışmalara katılmadı.)
Ferhun ÖĞÜNÇ (Yarışmalara katılmadı.)
Feridun TEZBAŞARAN (Yarışmalara katılmadı.)
Halter
Kemal BAŞKIR (67,5 kiloda 270 kiloluk derecesiyle 23 yarışmacı
arasında 12. oldu.)
Mehmet SUVAR (82.5 kiloda toplam 292,5 kiloluk derecesiyle
17 yarışmacı arasında 12. oldu.)

Judo
Osman YANAR (63 kiloda Kuzey Koreli Pak'ı fus la yendi. Portekizli
Pınto Gomes'e yus'la yenilerek elendi...)

Rafet GÜNGÖR (70 kiloda İspanyol J. Carlos Rodriguez'e ipo'yla
yenilerek elendi.)

Süheyl YEŞİLNUR (80 kiloda Porto Riko'lu Santos'u ipo'yla yendi,
Sovyet Dvoinikov'a İpo'yla yenildi ve Surinamlı Elmont'u
Wip le yendi. İspanyol Frutos'a ipo'yla yenilerek elendi.)

Atıcılık
Akın ERSOY (Tabanca atışında 550 puanlık derecesiyle 47 atıcı arasında
18. oldu.)
Mehmet DURSUN (Tüfekle 585 puanla 78 yarışmacı arasında 47. oldu.)

Güneş YUNUS (Trapta 186 puanlık derecesiyle 68 atıcı arasında 44. oldu.)

Güreş
Kuddusi ÖZDEMİR (Serbest Güreş 48 kiloda Romen Alexandru'yu 7 dakika
52 saniyede, Portekizli de Jesus'u 1 dakika 56 saniyede tuşla
yendikten sonra Sovyet Dmitriev'ya (7:00) diskalifiye ile yenildi,
Moğol Khishigbaatar ile 11-11 berabere kaldı ve sikletinde
7. oldu.)

Kamil ÖZDAĞ (Serbest Güreş 52 kiloda Bulgar Selimov'a 6-8 Japon
Takada'ya 1 dakika 15 saniyede tuşla yenilip elendi.)

Vehbi AKDAĞ (Serbest Güreş 62 kiloda İranlı Ferahvashi'ye 8-6 yendi,
Kanadalı Belier'e 7-10, Koreli Yang'a 6-17 yenilerek elendi.)

Mehmet SARI (Serbest Güreş 68 kiloda Japon Sugawara'ya 7-8,
Sovyet, Pinigin'e 3-10 yenilerek elendi.)

Yakup TOPUZ (Serbest Güreş 74 kiloda Çek Karabin'e 3-16,
Yugoslav Ristov'a 6-12 yenilerek elendi.)

Mehmet UZUN (Serbest Güreş 82 kiloda Polonyalı Mazur'a 4-9
yendikten sonra Senegalli Diop'u (5:26) diskalifiye
ile Macar Kovacs'ı 8-7 sayı ile yendi. Bye çekti,
Bulgar Abilov'u diskalifiye yendikten sonra Amerikalı
Peterson 'a 5-13 yenilerek sikletinde dördüncü oldu.)

İsmail TEMİZ (Serbest Güreş 90 kiloda Kübalı Morgan’a 5-13, Japon
Yatsu'ya 7-13 yenilerek elendi.)

Salih BORA (Greko-Romen 48 kiloda Amerikalı Farina'yı
19-4, yendikten sonra ikinci turda bye çekti. Doğu
Alman Hinz'e yenilerek sikletinde 7. oldu.)
Bilal TABUR (Greko-Romen 52 kiloda Japon Hirajama'ya
(7:31) diskalifiye ile, Koreli Baek'e 6-9 yenilerek elendi.)
Mehmet UYSAL (Greko-Romen 62 kiloda Yunanlı Mygiakis'e 3-14
yenildikten sonra Bulgar Lazarov'a 10-5 yendi, Sovyet
Davidian'a 2 dakika 26 saniyede tuşla yenilerek elendi.)

Erol MUTLU (Greko-Romen 68 kiloda Kübalı Estrada'yı
Diskalifiye ile yendi, Alman Schondorfer'e 7-6 yenildi,
Finli Yli-Isotalo'ya (7:08) diskalifiye ile galip geldi,
İsveçli Skiold'a 7-10 yenildi ve sikletinde 7. oldu.)
Yüzme
Peri Suzan ÖZKUM (274.44 puanla 27 yarışmacı
arasında 27. oldu.)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
1980 MOSKOVABu Olimpiyatta Biz Yokuz !

Sovyetler Birliği'nin Afganistan topraklarını ele geçirmesi, Batı Dünyası'nda sert tepkilere ve eleştirilere yol açmıştı. Amerika Birleşik Devletleri bu olayı protesto için Sovyetler tarafından düzenlenen 1980 Moskova Olimpiyat Oyunları'nı boykot edeceğini açıklamıştı. Bu boykota, daha sonra aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 66 ülke de katılınca 1980 Moskova Olimpiyatı gerçek bir olimpiyat olma değerinden çok şeyler yitirmişti. Sadece 81 ülkenin katılımlarıyla yapılabilen bir Olimpiyat olmuştu 1980 Moskova. Gerçi Türkiye 1980 Moskova Olimpiyatı'na fiilen katılmamıştı ama yine de 4 Türk spor adamı bu oyunlarda resmen hazır bulunmuşlardı. Bu dört spor adamımız şunlardı:

Sinan ERDEM (T.M.O.K. Temsilcisi)
Suat ERLER (I.O.C. Temsilcisi)
Vehbi EMRE (F.I.L.A. Asbaşkanı)
Ahmet CÖMERT (Boks hakemi)
 

1984 LOS ANGELES36 Yıl Sonra Minder Dışından İlk Madalya

1984 yılında Olimpiyat Ateşi yine Amerika kıtasını aydınlatmıştı. Bu kez de Sovyetler, dört yıl önce Amerikalıların 1980 Moskova'ya yaptıkları boykota karşılık olarak 1984 Los Angeles'i boykot etmişlerdi. Bu boykota, "Demirperde" adıyla anılan sol bloğun diğer üyeleri de katılmışlardı. Politika, olanca ağırlığıyla Olimpiyat Oyunları'nın üzerine çökmekteydi artık. Beş kıtayı birbirine bağlayan Olimpiyat halkaları birbirinden kopup dağılacak mıydı?..

Olimpiyat dünyası olup bitenleri endişeyle izlemekteydi....
1980 Moskova'da 80 ülkenin sporcularının bulunmalarına karşın 1984 Los Angeles'e 140 ülkenin sporcuları katılmışlardı. Amerika Birleşik Devletleri bunu Sovyetler Birliği karşısında yeni bir "olimpik başarı" olarak görmekteydi.

Türkiye, 1984 Los Angeles Olimpiyat Oyunları'na oldukça kalabalık bir kadro ile gitti. Kafilemizde atletler, atıcılar, boksörler, judocular, okçular, halterciler, güreşçiler, yelkenciler ve yüzücüler bulunuyordu. Ülkemizden bu kadar uzaktaki bir olimpiyata ilk kez böylesine geniş bir kafile halinde katılıyorduk. Ancak ne var ki, 1984 Los Angeles’ten, bronz madalyadan başka bir şey çıkaramadık. Bu bronz madalyalar arasında boks ringlerinden gelen iki bronz madalya bizim için bir başka anlam taşıyordu sadece. Türk sporcuları 1948 Londra'dan beri ilk kez güreşin dışında bir spor dalında Olimpiyat Madalyası kazanmışlardı. O tarihe kadar güreş dışında tek Olimpiyat Madalyası sahibi Türk sporcusu olarak tanınan 1948 Londra Olimpiyat Oyunları üç adım atlama üçüncüsü atletimiz Ruhi Sarıalp sevinç içindeydi:
"Türk sporunda 36 yıllık yalnızlıktan kurtuldum nihayet !" diyerek bu sevincini dile getiriyordu.
Türk sporu olarak 1984 Los Angeles'ten beklediklerimizi alamadığımız ise gerçeğin ta kendisiydi....
Türkiye, 1984 Los Angeles Olimpiyat Oyunları'nda şu isimlerden oluşan bir kafile ile temsil edilmişti:

Turgut ATAKOL (I.O.C. Temsilcisi)
Vahit ÇOLAKOĞLU (T.M.O.K. Temsilcisi)
Sinan ERDEM (FIVA Teknik Komisyonu Başkanı)
Yücel SEÇKİNER (Kafile Başkanı,Beden Terbiyesi Genel Md.)
Mustafa HACIBEYOĞLU (Mutemet.BTGM Muhasebe Müdürü.)
Metin SERTOĞLU (Atıcılık ekip şefi. Atıcılık Fd. Başkanı)
Metin ÜNÜVAR (Boks ekip şefi. Boks Fd. Başkanı)
Halil BİLGİN (Halter ekip şefi)
Ali DEMİR (Judo ekip şefi)
Uğur ERDENER (Okçuluk ve Yelken ekip şefi)
Fahiman AKDAĞ (Yüzme ekip şefi)
Satılmış VARLIK (Boks antrenörü)
Muharrem ATİK (Serbest Güreş antrenörü)
Necdet UÇAR (Greko-Romen Güreş antrenörü)
A.Hikmet ÖZÜN (Yüzme antrenörü)
Mithat HANTAL (Yüzme hakemi)
Ahmet KÖKSAL (Güreş hakemi)
Mehmet ÇETİNEL (Masör)
Hamdi SANCAKLI (Masör)

Sporcular
Atıcılık
Dr. Alp KIZILSU (Trap dalında elde ettiği 176 puanla 36.
oldu.)
Güneş YUNUS (Skeet dalında 70 atıcı arasında elde ettiği 179
Puanla 50. oldu.)
Ali Mert DİZİOĞLU
Haluk YAMAÇ

Atletizm
Semra AKSU (Bayanlar 100 metre seçmelerinde 1. seride
11.86'lık derecesiyle 6. olup elendi. Bayanlar 200 metre
seçmelerinde 1. seride 24.27'lik derecesiyle serisinde
5. olup 2. tura çıktı. 2. turda 4. seride 24.03'lük derecesiyle
5. olup elendi. Bayanlar 100 metre engelli koşu
seçmelerinde 3. seride 13.96'lık derecesiyle serisinde
5. olup elendi.)

Necdet AYAZ (5000 metre seçmelerinde 14:36.89'luk derecesiyle
2. seride 11. olup elendi. 10.000 metre koşusunda yarışı
terk etti.)
Mehmet TERZİ (Maraton yarışında 2 saat 14 dakika 20 saniyelik
derecesiyle 108 atlet arasında 16. oldu.)

Mehmet YURDADÖN (Maraton yarışında koşuyu 35. km. den sonra terk etti.)

Ahmet ALTUN (Maraton yarışında koşuyu 25. km.den sonra terk etti.)

Boks
Mustafa GENÇ (Boksör. 48 kiloda Guatamelalı Motta'ya 0-5 yenilerek elendi.)

Eyüp CAN (Boksör. 51 kiloda Kanadalı Dunlop'u 5-0, Japon Segewa'yı 4-1,
Koreli Heo'yu 4-1 yendikten sonra Amerikalı Mc Coy'a 0-5
yenildi ve sikletinde Olimpiyat üçüncüsü oldu.)

Cemal ÖNER (Boksör. Bye çekti, 54 kiloda Fildişi Sahilili Bahtohe'yi 4-1
yendi, Arjantinli Demica'ya yenilerek elendi.)

Turgut AYKAÇ (Boksör. Bye çekti. 57 kiloda İspanyol Trapero'yu 5-0, Dominikli
Mieses'i 3. raundda 1 dakika 34 saniyede hakem kararıyla,
Hegazy'yi 1. raundda 17 saniyede hakem kararıyla yendikten
sonra Nijeryalı Konyegwachie'ye 0-5 yenilerek sikletinde
Olimpiyat üçüncüsü oldu.)

Fahri SÜMER (Boksör. 60 kiloda Bye çekti, Fildişi Sahili’nden Bakary’i 5-0,
Zambiyalı Chinyanta'yı 5-0 yendikten sonra Kemerunlu
Ndongo'ya 1-4 yenilerek olimpiyat 5. si oldu.)

Vedat ÖNSOY (67 kiloda Bye çekti, Tongolu Hala'ı 5-0 yendikten
sonra, Koreli An'a 1-4 yenilerek elendi.)

Okçuluk
İzzet AVCI (288 metre yarışmasında 2361 puanla 62 sporcu arasında
45. oldu.)

Kemal ERENERER (288 metre yarışmasında 2386 puanla 62 yarışmacı arasında
40. oldu.)

Tülin ÇAVLI

 
Judo
Cengiz GÜLER (Çinli Chau'ya yenilerek elendi.)

Alpaslan AYAN (Honduraslı Solo'yu ipo ile yendi, İtalyan Rosati'ye yus ile
yenilip elendi.)

Süheyl YEŞİLNUR (78 kiloda İspanyol Sanz'ı ipo ile ve Portekizli Andrade'yi
Kok ile yendi, Yugoslav Lescak'a ipo ile yenilip elendi.)

Metin ORGARUN (95 kiloda İngiliz Kokataylo'ya ipo ile yenilerek elendi.)

Halter
Levent ERDOĞAN (52 kiloda toplam 215 kiloluk kaldırışıyla 20 halterci
arasında 8. sırayı aldı.)

Mehmet ALTIN (56 kiloda sıfır çekerek elendi.)
Hasan HAS (75 kiloda sıfır çekerek elendi.)

Yusuf DALGINLI (Halterci. 82,5 kiloda sıfır çekerek elendi.)

Güreş
Aslan SEYHANLI (Serbest Güreş 52 kiloda Fransız Bourdin'i 14-4, yendi.
Koreli Kim'e hakem kararıyla yenildi. Maltalı Giord Maina'yı
13-0 yendi. 4. turda Bye çektikten sonra, Kanadalı Takahaski'ye
hakem kararıyla yenildi. 5.’lik - 6.’lık maçında Hintli Singh'i
14-5 yenerek, sikletinde 5. oldu.)
İbrahim AKGÜL (Serbest Güreş 57 kiloda Japon Tomiyama'ya hakem
kararıyla yenildi. Iraklı Abood'u 4 dakika 55 saniyede sayı tuşuyla
yendi. İngiliz Aspen'e 8-5 sayı hesabıyla yenilerek 8. oldu.)
Selman KAYGUSUZ (Serbest Güreş 62 kiloda Federal Almanyalı Herbster'i 6-5
yendi, Koreli Lee'ye 1-10 yenildi. Porto Riko'lu Flores 13-0
yendikten sonra, Japon Akashiye 0-12 yenilerek 7. oldu.)
Fevzi ŞEKER (. Serbest Güreş 68 kiloda Perulu Valladares'i 14-2,
Arjantinli Goldstein'i 2 dakika 30 saniyede tuşla, Puerte Rıco'lu
Betancourt'u sayı tuşuyla, Hindistanlı Singh'i 2 dakika 32 saniyede
tuşla yendikten sonra Koreli You'ya 2-7 yenildi, Japon
Kamimura'yla 5-5 berabere kaldı, Bye çekti, Koreli You'ya 2-7
Yenildi ve 5.’lik 6.’lık karşılaşmasında 3-11 yenilerek sikletinde
6. oldu.)
Selahattin SAĞAN (Serbest Güreş 74 kiloda İspanyol Ordonez'i 14-0,
Iraklı Faris'i 9-1, yendikten sonra Finli Rauhala'ya 5-9, yenildi,
Bye çekti, Koreli Han'a 0-6 yenilerek elendi.)

Reşit KARABACAK (Serbest Güreş 82 kiloda Amerikalı Schultz'a 30
saniyede tuşla yenilirken rakibi kural dışı bir hareketle
kolunu kırdığından diskalifiye edildi. Ancak Karabacak da
kırık koluyla güreşlere devam edemedi.)

İsmail TEMİZ (Serbest Güreş 90 kiloda İsveçli Anderson'u 6-5
Yendikten sonra, Amerikalı El Banach'a 0-11 yenildi, Pakistanlı
Abdül ile 3-3 berabere kalmasına rağmen teknik üstünlükle yendi.
Kanadalı Davis'e 5 dakika 05 saniyede tuşla yenildi. Bir sonraki
turda bye çekti ve 5.’lik - 6.’lık maçı yapmaya hak kazandı. Ancak
Kanadalı Davis ile yaptığı güreşte sakatlandığından Nijeryalı
Appah ile yapacağı güreşe çıkamadı, sikletinde 6. oldu.)
Hayri SEZGİN (Serbest Güreş 100 kiloda Amerikalı Banach'a tuşla yenildi.
Kanadalı Brightwell'i 6-5, Japon Honda'yı 9-4 yendikten sonra
3.’lük 4.’lük maçında Romen Puscasu'ya 3-4 yenilerek sikletlerinde
dördüncü oldu.)

Ayhan TAŞKIN (Serbest Güreş Ağır siklette Yunanlı Pikilidis'i 13-6 yendi,
Bye çekti, Amerikalı Baumgardner'e 2 dakika 9 saniyede tuşla
Yenildi. Romen Andrei'yi 1 dakika 21 saniyede tuşla yendi. 3.’lük ve
4.l’ük maçında Mısırlı Haddad'ı 1 dakika 44 saniyede tuşla yenerek
sikletinde olimpiyat üçüncülüğünü kazandı.)

Salih BORA (Greko-Romen 48 kiloda İtalyan Maenza'ya 0-3 yenildi,
Amerikalı Fuller'i 6-2, Çinli Li'yi 5-2 İsveçli Andersson'u 11-2
Yendikten sonra, bye çekti. İtalyan Maenza'ya 0-3 yenildi, 3.’lük
4.’lük maçında Japon Saito'ya 5-7 yenilerek sikletinde dördüncü oldu.)
Erol KEMAH (Greko-Romen 52 kiloda Meksikalı Aceves'i 4 dakika
51 saniyede sayı tuşuyla yendikten sonra Çinli Hu'ya 4-14, Finli
Halolonen'e 2-9 yenilerek yedinci oldu.)

Serhat KARADAĞ (Greko-Romen 57 kiloda Koreli Park'ı 12-4, Romen Zamfir'i
1-0 yendikten sonra Amerikalı Famiano'ya 5-18, Federal Alman
Passarelli'ye sayı tuşuyla yenilerek sikletinde 7. oldu.)

Alaettin ÖZGÜR (Greko-Romen 62 kiloda İsveçli Johansson'a 2-7, Amerika
forması altında güreşen Türk güreşçi A.Kuzu'ya 11-12 yenilerek
elendi.)

Sümer KOÇAK (Koreli Lee'yi 12-9 yendi, Avusturyalı Streitler'e sayı tuşuyla
yenildikten sonra Yugoslav Lisjak'a 4-11 yenilerek sikletinde 8.
oldu.)

Celal TAŞKIRAN (Greko-Romen 74 kiloda Japon Mukai'yi 10-9 yendi, 2.
turda bye çekti. İsveçli Tallroth'a diskalifiye ile Koreli Kim'e de
3-9 yenilerek elendi.)
Mustafa SUZAN (Greko-Romen 82 kiloda Kanadalı Santerre'ye 0-15,
Koreli Kim'e diskalifiye ile yenilerek elendi.)
Yüzme
Sadri ÖZÜN (100 metre serbestte 6. seride 53.39 ile 5., genel klasmanda
68 yüzücü arasında 35. oldu. 100 metre sırtüstü müsabakasına
katılmadı. 100 metre kelebekte 5. seride 57.75 ile 6., genel
53 yüzücü arasında 36. oldu. 4x100 metre bayrak yarışında 23 takım
arasında 3 dakika 36 saniye 54 salise ile 19. olan ekibimizde yer aldı.
4x200 metre bayrak yarışında 14 takım arasında 7 dakika 59 saniye
36 salise ile 12. olan ekibimizde yer aldı.)

Gökhan ATTAROĞLU (100 metre serbestte 5. seride 54.22 ile 5., genel
Klasmanda 68 yüzücü arasında 43. oldu. 200 metre serbestte
3. seride 1 dakika 55 saniye 92 salise ile 5., genel klasmanda
56 yüzücü arasında 32. oldu. 200 metre karışıkta 6. seride
diskalifiye, 400 metre serbestte 4. seride 4 dakika 07 saniye
07 salise ile 6., genel klasmanda 37 yüzücü arasında 29. oldu.
4x100 metre bayrak yarışında 23 takım arasında 3 dakika 36 saniye
54 salise ile 19. olan ekibimizde yer aldı. 4x200 metre bayrak
yarışında 14 takım arasında 7 dakika 59 saniye 36 salise ile 12.
olan ekibimizde yer aldı.)

Ahmet NAKKAŞ (400 metre Serbestte 4.16.49 ile 37 yüzücü arasında 34.
oldu.
1500 metre serbest yarışına katılmadı.
4x100 metre bayrak yarışında 23 takım arasında 3 dakika
36 saniye 54 salise ile 19. olan ekibimizde yer aldı.
4x200 metre bayrak yarışında 14 takım arasında 7 dakika 59
saniye 36 salise ile 12. olan ekibimizde yer aldı.)

Sabri ÖZÜN (100 metre kelebekte 1. seride 56.55 ile 4. Genel
klasmanda 53 yüzücü arasında 25. oldu, 100 metre sırtüstü
yarışına girmedi.)
200 metre kelebekte 4. seride 2:07.45 ile 6., genel klasmanda
35 yüzücü arasında 27. oldu.
4x100 metre bayrak yarışında 23 takım arasında 3 dakika 36 saniye
54 salise ile 19. olan ekibimizde yer aldı.
4x200 metre bayrak yarışında 14 takım arasında 7 dakika 59 saniye
36 salise ile 12. olan ekibimizde yer aldı.)

Yelken
Şura Aleksandr TSCHAIKOWSKY (Amerika'da yaşayan Türk uyruklu bir
Beyaz Rus olduğu bilinmektedir. Ertuğrul Özkan ile
Katıldığı Tornardo sınıfı yarışmada 147 puanla
20. oldu.)

Ertuğrul ÖZKAN (Amerika'da yaşayan bir Türk olduğu ve orada kafileye
katılıp katılmadığı Tornardo sınıfı yarışmasında 147 puanla 20.
olduğu bilinmektedir.)
 
1988 SEULNaim Mucizesi

1988 yılında Olimpiyat Ateşi Asya Kıtası’nın doğu ucunda; Kore'de parlamıştı. Kore, bizim için hiç de yabancı olmayan bir ülkeydi. 1950 yılında, Asya'nın bu en uç noktasındaki ülkede çıkan büyük iç savaş sırasında kuzeyden güneye gelen saldırıda Güney Kore'ye yardıma koşan Birleşmiş Milletler kuvvetlerinde Türk askeri de görev almıştı. Nice Mehmetçiğimiz Kore topraklarında kanını dökmüş, canını vermişti. Kore'nin bağımsızlığı uğruna dökülen kanlarımız, verilen canlarımızdı bunlar. Kore'deki Türk şehitliğinde yatan Türk askerleri, Türkiye ile Kore arasında ebedi bir dostluğun simgesi olmuşlardı. Türk bayrağı 38 yıl sonra tekrar Kore'deydi. Bu kez savaş alanlarında değil; dostluğun ve barışın en büyük simgesi olan Olimpiyat Oyunları nedeniyle spor alanlarında dalgalanacaktı...

Türkiye, 1988 Seul'e kalabalık bir kafile halinde gitmişti Kafilemizde atıcılar, atletler, boksörler, okçular, judocular, karateciler, yelkenciler, güreşçiler, yüzücüler ve haltercilerimiz bulunuyordu. Haltercilerimizin arasında artık Naim Süleymanoğlu da vardı. Dünyanın "Cep Herkülü" diye adlandırdığı Naim Süleymanoğlu, Ay-Yıldızlı mayo altında başarı dolu spor yaşamının ilk olimpiyatına erişiyordu.

Naim'imiz harikalar yaratmıştı 1988 Seul'de Silkme, kaldırma ve toplamda tam beş Dünya ve Olimpiyat rekoru kırarak altın madalyaları kazanırken adeta dünyayı ayağa kaldırmıştı. Hele hele 190 kiloyu bir kaldırışı vardı ki yer yerinden oynamıştı. 60 kiloluk Türk haltercisi, vücut ağırlığının tam üç katından 10 kilo fazla bir ağırlığı başının üzerinde havaya kaldırmıştı. Bu, halter dünyasında o güne kadar bir eşine daha rastlanmamış bir büyük olaydı...
Ve Türk sporu ilk kez Naim ile bir olimpiyat rekortmenine de sahip olmuştu Kore'de...
Türkiye, 1988 Seul'e şu isimlerden oluşan bir kafile ile gitmişti:

Jerfi FIRATLI (T.MO.K. Temsilcisi)
Sinan ERDEM (I.O.C. Temsilcisi)
Togay BAYATLI (Basın Ataşesi ve T.M.O.K. Temsilcisi)
Kemal KAMİLOĞLU (Kafile Başkanı, Beden Terbiyesi Genel Md.)
Orhan KADIGİL (Kafile Başkanı Teknik Yardımcısı )
Nevzat GÜRER (Kafile Başkanı İdari Yardımcısı)
Veli Andaç DURAK (Yönetici)
Ünal TÜRER (Yönetici)
Mustafa HALİLBEYOĞLU (Mali Komisyon Başkanı)
Hülya ÖZÖN (Tercüman)
Muammer TİMURKAYNAK (Doktor)
Uğurtan BAYSAN (Doktor)
Haluk ÖZBEK (Tercüman)
Togay BAYATLI (Basın Ataşesi)
Yılmaz D.SAZAK (Atletizm Yöneticisi. Atletizm Fd. Başkanı)
Metin SERTOĞLU (Atıcılık Yöneticisi. Atıcılık Fd. Başkanı)
Caner DOĞANELİ (Boks Yöneticisi. Boks Fd. Başkanı)
Esat GÜÇHAN (Halter Yöneticisi. Halter Fd. Başkanı)
Arif Nusret SAY (Judo Yöneticisi. Judo Fd. Başkanı)
Uğur ERDENER (Okçuluk Yöneticisi. Okçuluk Fd. Başkanı)
Esen BEDER (Karate Yöneticisi. Karate Fd. Başkanı)
Macit BULUÇ (Yelken Yöneticisi. Yelken Fd. Başkanı)
Haluk TOYGARLI (Yüzme Yöneticisi. Yüzme Fd. Başkanı)
Edip AKARSU (Atletizm antrenörü)
Nazif KURAN (Boks antrenörü)
Muharrem ATİK (Serbest Güreş antrenörü)
Erdoğan KOÇAK (Greko- Romen Güreş antrenörü)
Kemal EROK (Okçuluk antrenörü)
İsmet IRAZ (Karate antrenörü)
Hasan Uğur ÖZER (Yelken antrenörü)

Sporcular
Atıcılık
Zeynep OKA (Bayanlar arası Air Rifle yarışmasında 45
Bayan okçu arasında 386 puanla 29. oldu.)

Bülent TORPİL (Skeet dalında, 52 yarışmacı arasında 195 puanla 18.
18. oldu.)
Atletizm
Semra AKSU (Bayanlar arası 400 metre engelli koşunun 5.
serisinde 57.20'lik derecesiyle 6. olurken, Genel Klasmanda 35
kişi arasında 24. oldu.)

Zeki ÖZTÜRK (1500 metre koşusu 4. serisinde 3:54.26'lük
derecesiyle12. ve Genel Klasmanda 60 kişi arasında
49. oldu.)

Mehmet TERZİ (Maraton yarışmasında 98 atlet arasında 2 saat 20
dakika 12 saniyelik derecesiyle 32. oldu.)

Ahmet ALTUN (Maraton yarışmasında 98 atlet arasında 2 saat 37
dakika 44 saniyelik derecesiyle 71. oldu.)

Boks
Ramazan GÜL (51 kiloda ilk maçında İngiliz rakibi Lyon'u 4-1
yendi, Mısırlı Elkoumy'ye 4-1 yenilerek ikinci turda elendi.)

Vedat TUTUK (54 kiloda Ugandalı Obewa'yı 2-3 yendikten sonra
D.Almanyalı Breitbarth'a 0-5 yenilerek elendi.)

Ali ÇELİKİZ (57 kiloda Avustralyalı Hiles'e 5-0 yenilerek ilk
turda elendi.)

Kibar TATAR (60 kiloda Porto Rikolu Arroyo'ya 5-0 yenilerek ilk
turda elendi.)

Okçuluk
Elif EKŞİ (Bayanlar yarışmasında 62 okçu arasında 1204
puanla 42. oldu. 15 ekibin katıldığı takım yarışmasında 3590
puanla 14. olan ekibimizde yer aldı.)

Huriye EKŞİ (Bayanlar yarışmasında 62 okçu arasında 1205
puanla 41. oldu. 15 ekibin katıldığı takım yarışmasında 3590
puanla 14. olan ekibimizde yer aldı.)

Selda ÜNSAL (Bayanlar yarışmasında 62 okçu arasında 1181 puanla
50. oldu. 15 ekibin katıldığı takım yarışmasında 3590 puanla 14.
olan ekibimizde yer aldı.)

Vedat ERBAY (84 rakip arasında 1257 puanla 18. oldu. Ve ikinci tura
yükseldi. 2. turda 24 rakip arasında 302 puanla 22. oldu. 22 ekibin
katıldığı takım yarışmasında 3686 puanla 14. olan ekibimizde
yer aldı.)

Kerem ERSU (84 rakip arasında 1237 puanla 34. oldu. 22 ekibin katıldığı
takım yarışmasında 3686 puanla 14. olan ekibimizde yer aldı.)

 
Üst