okuldan nefret etmek


okuldan nefret etme sebepleri, okulu sevdirmenin yolları, okula gitmek istememe, okuldan nefret etmek çözümleri

Okula gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı?

Çoğumuzun okulda geçirdiği kötü bir günleri olmuştur. Arkadaşınızla kavga etmiş olabilir veya sınavınız berbat geçmiş olabilir.
"Okuldan nefret ediyorum,bir daha gitmeyeceğim" diye düşünmüş ertesi sabah o kadar da kötü olmadığına karar vermişsinizdir.
Belki her gün okulun kötü olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Okulun yarattığı stresi daha iyi öğrenirseniz bu durumu kontrol altına alabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız bu yazı fikrinizi değiştirebilir..


Okuldan hoşlanmamanızın sebebi çevrenizdeki insanlar olabilir.Belki birisi sizi rahatsız ediyor olabilir. Yada istemediğiniz birisi çevrenizde dolanıp duruyor olabilir. Öğretmeninizle anlaşamıyor olabilirsiniz. Kimsenin sizi anlamadığını düşünüyor olabilirsiniz. Belki yeterince ya da hiç arkadaşınız yok.

Bazen sınıfınız ve dersleriniz sorun yaratabilir. Eğer konular basit geliyorsa sıkılıyor olabilirsiniz. Yada çok zorlandığınız için diğerleri kadar zeki olmadığınızı hissediyorsunuz. Okumayı sevmiyorsunuz ve sizden fazlasıyla okuma yapmanız bekleniyor. Çocukların okuldan hoşlanmamasına sebep olan bir çok sebep olabilir. Eğer sebebi öğrenirseniz sorunu çözmek kolaylaşacaktır.


Okul hakkındaki sorunlar kafanızda gerçekleşse bile bu durum vücudunuza stres yükleyecektir. Bu yüzden okulu sevmediğini söyleyen çocuklar genellikle baş ağrısından yakınırlar.Karın ağrısı da bu stresin işaretidir. Uyku sorunları da stresin işaretidir. Eğer gece yeterince uyumazsanız ertesi gün kendinizi yorgun ve kötü hissedersiniz. Yorgunluk okulu daha da çekilmez hale getirir!

Çok fazla stres yaşayan çocuklar karar verme konusunda da orun yaşarlar. Sabahları ne yiyeceğinize, ne giyineceğinize yada öğlen yemeğinde yanınıza ne alacağınıza bir türlü karar veremezsiniz. Okula gitmek istemezsiniz ve bir türlü hazırlamaz ve servisi kaçırırsınız. Okula gitmeyip evde kalmak sanki kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak gibi gelir ama ertesi gün okula gitmenizi daha da zorlaştırır.
Neden okula gitmek sorun olsun? Eğitim, hayatta istediğinizi elde etmenizin tek yoludur. Okulun size sunduğu seçenekleri bir düşünün. Matematik, fen,Türkçenin yanında resim, müzik, resim ve spor dersleri var. Eğer müzikten hoşlanıyorsanız okulun müzik grubuna yada bando takımına girerek yeni arkadaşlar edinebilirsini z. Kendi yaşınızda birçok çocuğun olduğu başka neresi var? Yeni arkadaşlar edinmek ve özellikle aynı zevki paylaştığınız insanlarla bir arada olma şansınız var !

Belki okul problemleriniz in üstesinden gelmeyi başarıyor olabilirsiniz. Düşünce ve duygularınızı yazacağınız bir günlük tutmayı deneyin.Bu içinizde takılıp kalan hislerinizi açığa çıkarmanın harika bir yolu.

Bazı problemler karşısında yardıma ihtiyacınız olabilir. Mesela okuldaki bir çocuk size sataşarak hayatınızı karartıyor olabilir. İşte o zaman bunu biriyle paylaşmalısınız. Anneniz, babanız yada öğretmeniniz bu soruna yardımcı olacaklardır.

Kesirler kafanızı karıştırıyor mu? Dilbilgisi baş ağrısı yapıyor mu? Kendinize acı çektirmeyin. Öğretmenler sorunlarınızı onlara anlatmanızı bekler ve çözüm bulmak isterler.

Bazı durumlarda özel yardımlara ihtiyacınız olabilir. Belki öğrenme zorluğu sorunu yaşıyor olabilirsiniz yada farklı şekilde öğreniyor olabilirsiniz. En iyi ne şekilde öğrendiğinizi bulmak için bir takım testler yapılabilir. En önemli şey ise okulda bir şey anlatılırken anlamadığınız zaman hemen sormaktır. Bir bölümü öğrenmek tüm kitabı anlamaya çalışmaktan daha kolay değil mi?


Okuldan hoşlanmadığınızı hissettiğiniz zaman bunu deneyin
İlk önce okuldan neden hoşlanmadığınızı yazın. Daha sonra hoşlandıklarınızı sıralayın. Hoşlanmadıklarınız listesinden neyi değiştirebilirsiniz? Sınıfta tahtaya kalktığınızda ödevinizi yapmış olmanız size güven vermez mi? Özel ilgi ve yetenekleriniz i ortaya çıkaracak bir şeyler bulabilir misiniz?

Eğer yeni bir arkadaş edindiyseniz kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Daha az yalnız? Eğer birisine yardım ettiyseniz daha da iyi hissediyor musunuz? Yeni arkadaşlar edinebileceğiniz bir aktiviteye katıldınız mı?

Tabii ki sevmedikleriniz listesinden her şeyi değiştiremeyebilirsiniz. Ama değiştiremediklerinize değil değiştirebildiklerinize odaklanın. Bundan sonra her şey daha da kolaylaşacak.
Alıntı
 

okuldan nefret etmek

Ben okuldan nefret etmiyorum.Düzensiz ve Kafa karıştırıcı müfredattan nefret ediyorum.:f16:
 
Üst