Öğretmenler Gününün Tarihçesi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda zamaneanne tarafından 6 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Öğretmenler Günü Tarihçesi


  Öğretmenler Gününün Tarihi

  Türkiye'de kutlanan öğretmenler günü ile dünyanın kutladığı gün farklı tarihlerdedir. Pek çok ülkede 1994ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Pariste gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansının sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesini oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

  24 Kasım 1928, devletin kurucusu Mustafa Kemal Atatürkün "Millet Mekteplerinin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürke "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" sanını 11 Kasım 1928de yaptığı toplantıda vermiş ve bu san, 24 Kasımda Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayınlanması ile resmileşmişti.Türkiyede her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.

  Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında, onun "başöğretmen" oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir
   


Yükleniyor...