Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda YAREN tarafından 8 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. Öğretmen Okullarının Kuruluşu
  Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Tarihi
  2010 Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü 16 Mart[/SIZE]

  Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü hakkında genel bilgiler

  1838 yılı,II. Mahmut döneminde çocukların erginlik yaşına kadar okuyabilmeleri amacıyla Ortaokul düzeyinde Rüştiyeler açıldı. Çocuklar rüşt (erginlik) yaşına kadar bu okullarda öğrenim gördüler. 16 Mart 1848 tarihinde Rüştiyelere öğretmen yetiştirmek üzere üç yıl süreli Darül Muallimin-i Rüşdi adını taşıyan bir okulun kurulduğunu görüyoruz. Bu tarih, öğretmen okullarının ilk kuruluş tarihi olarak kabul edilmektedir ve bu tarihe göre 16 Mart 2002 gününü öğretmen okullarının 154. kuruluş yıldönümü olarak kutluyoruz.

  1973 yılında yürürlüğe giren 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu öğretmenlerin yüksek öğrenim görmeleri zorunluluğunu getirdiğinden, ilkokullara Sınıf Öğretmeni yetiştirilmesi için 1974-1975 öğretim yılından itibaren İlköğretmen Okullarının bir kısmında iki yıllık Eğitim Enstitüleri açıldı. 1982 yılında yürürlüğe giren 41 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile iki yıllık Eğitim Enstitüleri Eğitim Yüksek Okuluna dönüştürülerek Eğitim Fakültelerine bağlandı. Eğitim Fakülteleri olmayan yerlerde de Rektörlüklere bağlandı. Eğitim Yüksek Okullarının süresi 1989-1990 öğretim yılından itibaren dört yıla çıkarıldı. Eğitim Yüksek Okullarının bazıları Eğitim Fakülteleriyle birleşti ve bu kurumlar "Sınıf Öğretmenliği Bölümüne" dönüştü. Rektörlüğe bağlı olan Eğitim Yüksek Okulları da Eğitim Fakültelerine dönüştürüldü. Günümüzde öğretmen yetiştirmede karşılaşılan yetersizlikler ve yaşanan sorunlar, geçmişteki başarılı modelleri anımsamaya, zaman zaman o modellere özlem duyulmasına neden olmalı ki; öğretmen okullarının kuruluş yıl dönümleri düzenli olarak kutlanmaktadır.

  Öğretmenlik ruhunun kazandırıldığı, öğretmen yetiştirmede niteliğinin önemsendiği Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü kapsamında başlatılan ve uzun yıllar sürdürülen uygulamaların her zaman anımsanmasını diler, öğretmenlerimizi sevgi ve saygı ile selamlıyoruz.
   
Yükleniyor...