Öğrenciler Tatili Nasıl Geçirmeli?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Öğrenciler Tatili Nasıl Geçirmeli?

  [​IMG]
  2013 2014 Öğretim yılının yarıyıl tatili bugün başlıyor.Öğrencilerin yoğun bir ders çalışma progrmı sonrasında iyi bir tatili hak ettikleri kesinlikle tartışılmaz.Tabi ki, tatil demek boşa vakit geçirmek demek değil. Evet, çocuk kitap okusun ama zamanını ona bırakın. Arkadaşlarıyla oynasın, gülsün, yeni yerler görsün. Ama zorlamayın, baskı yapmayın, ödevleri, dersleri, notları hatırlatmayın. Çocuğun yapması gereken işlerde onlara yardımcı olun. Çocuk larınızla çatışmayın, dürtmeyin, ısrar etmeyin, hatta inatlaşmayın.

  Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda çocukların aile siyle hoş zaman geçirmek için yarı yıl tatil ini iple çektiğini belirterek, tatillerde ailelerin çocuklarının başarısını sorgulamak yerine onlarla daha yakından ilgilenmeleri gerektiğine dikkatleri çekiyorlar.Çocuklarımızın başarısızlıklarının telafi edilebileceğini, ancak kişilik gelişimindeki olumsuz bir etkinin, geriye dönüp düzeltilmesinin zor olacağını unutmamamız gerekiyor.

  Uzmanlar ailelere şu önerilerde bulunuyorlar;Bırakın çocuğunuz bu tatilde dinlensin, enerji toplasın. Yeni döneme daha iyi hazırlansın.Uzmanlar Tatilin boş geçirilmesi gereken zamanmış gibi yanlış bir algılanmaması gerekitğininde üzeirnd eduruyorlar.

  Çocuğun yapması gereken işlerde onlara yardımcı olun. Çocuk larınızla çatışmayın, dürtmeyin, ısrar etmeyin, hatta inatlaşmayın. Programı onlara bırakın, ama uyması konusunda anlaşma yapın.Ayrıca Koyduğunuz kurallarda tutarlı ve kararlı olun. Sakın ola sık sık uyarı ve tehditlerde bulunmayın. Cezayı da ödülü de hiç değilse tatilde bir kenara bırakın. Sohbet edin, sohbetiniz arasına bazı mesajlara çaktırmadan yer verebilirsiniz. İyi bir tatilin ardından göreceksiniz isteyerek, severek yeni bir döneme başlayacak.

  Çocukların sağlıklı alışkanlıklar edinmesinde, en büyük rolün biz ailelere düştüğünü unutmamaız gerekiyor.Tüm çocuklara ve ailelere huzurlu dinlendirici ve verimli bir tatil geçirmelerini diliyoruz.