Nokia N95

Nokia N95


Nokia N95 Ürün İncelemesi

Gelişmiş multimedia özellikleri, 5 megapiksel netliğindeki kamerası ve navigasyon özelliği ile N95, cep telefonları piyasasında yeni bir çağır açıyor. Sizler için “Cebimde bir şey var” sloganı ile piyasaya çıkarılan telefonu, tüm yönleri ve özellikleriyle inceliyoruz.

Teknolojik cihazlarda bazı modeller vardır ki piyasaya çıkarıldıktan yıllar geçse bile “Efsane” olarak kalırlar. Bazen farklı bir özellik, bazen sıradışı bir tasarım yada bu özelliklerden hepsini içine alan fonksiyonlar bu modelleri efsane kılar. Yıllar ne kadar geçerse geçsin, teknoloji ne düzeyde ilerlemiş olursa olsun bu cihazlar hafızalarda hep kalır.

Cep telefonu üreticisi Nokia’nın çıkarmış olduğu son modellerinden biri olan N95 te, yıllar sonra ismi efsane olarak kalıcak bir cep telefonu. Symbian işletim sistemi, farklı bir tasarım ve yüzlerce farklı özellikle süsleyen bu cihazı ilk defa 2006 yılının son çeyreğinde Almanya’da düzenlenen Photokina Fuarı’nda sergilenmişti.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
TASARIM

Hem aşağı hem yukarı doğru hareket edebilen kapaklı bir sistem kullanılmış. Kapak aşağı doğru açıldığında sol üst bölümdeki medyaçalar için kısayol tuşları ortaya çıkıyor. Kapak yukarı doğru açıldığında ise alt taraftaki tuş takımı ortaya çıkıyor.

Ürünün hareket eden mekanizması gümüş renkte üretilmiş. Bu gümüş renk üst ve alt bölümlerdede devam ediyor. Arka ve yan yüzeyler ise bordo bir renge sahip. N95 diğer telefonlara göre çok büyük olmasada birazcık kalın kaldığını söyleyebiliriz. Tabiki özelliklerini dikkate aldığınız vakit, kalınlık göze batan bir problem olmaktan çıkıyor.

Üst yüzeyin alt tarafında Nokia’nın N serilerinden görmeye alışık olduğumuz navigasyon ve fonksiyon tuşları mevcut. Üst yüzeyin üst bölümünde ise video konferansı için mevcut bulunan VGA kamera, onun bitişiğinede otomatik ortam ışığı algılayıcısı yerleştirilmiş.

Telefonun alt bölümünde ise mini USB ve şarj girişleri bulunuyor. USB girişi standart kullanım özelliğine sahip.

Önden bakıldığında ise hoparlör, kızılötesi, bellek yuvası ve kulaklık girişi bulunuyor. Sağ yan bölümde ise ikinci hoparlör, Galeri tuşu, sesi yükseltme / azaltma ve kamera denklanşörü düğmesi konulmuş.

Arka taraf ise oldukça sade bir görüntüde. Sadece özel bir kapakla korunan LED flaş ve objektif bulunuyor.

KULLANIM - GENEL

Çok fazla özelliği bulunan bir telefonla karşı karşıya olduğumuzu unutmamamız gerekiyor. İletişim kategorisinde olupda bu telefonda olmayan bir özellik bulunmamakta. Bütüm GSM şebekelerinin yanında HSDPA ve 3G özelliği bulunan N95, bu anlamda full donanımlı bir telefon.

Genel bir telefon olarak ürünün kullanımı oldukça basit. Gelen aramaları açmak için kapağı kaydırmanın anlamı yok. Adres defterinden bulucağınız aramalar içinde tuşları kullanmanız gerekmiyor.

Ekranın büyüklüğü kullanım için gerekli alan veriyor. Ekranın simgelerini yatay olarakda kullanılabilinmesi önemli bir artı özellik. Aynı zamanda internet sayfalarında yatay olarak dolaşmak daha yararlı oluyor. Video ve bazı görüntü uygulamalarıda yatay olarak kullanılıyor.

En son cep telefonlarında bulunan WAP, SMS, MMS, Kızılötesi, Java, EDGE, Bluetooth ve bunun gibi özelliklerin tümü bu cihazda mevcut. Yukarıdada sölediğimiz gibi teknik olarak bir eksiklik bulunmuyor. Hatta bazı fazla özelliklerininde bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan en göze çarpanlardan birisi Wi-Fi kablosuz ağlara bağlanabilme imkanı.

 
Üst