Neon Işık kim buldu, neon ışığın icadı

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 26 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Neon ışığı ilk kim buldu, neon ışık hangi tarihte bulundu, neon ışık hakkında bilgi

  Neon ışık ve neon lamba bulunduğu günden beri reklamcılığın vazgeçilmez unsurlarından biri oldu. Neon ışıktan yapılan tabelalar renkleri sayesinde her zaman ilgi çekici olmayı başardılar. Neo ışık Parisli fizik bilgini Georges Claude tarafından bulundu ve ilk kez 3 Aralık 1910′da Paris’te yapılan Motor Sergisi’nde günümüzdeki anlamda kullanıldı. 45 milimetre çapında ve 35 metre uzunluğunda iki neon tüpü, serginin yapıldığı Grand Palais’in avlusunu çevreliyordu.

  O dönemde, neon ışığının en önemli özelliği rengiydi (kırmızı) ve Georges Claude, neon üzerindeki çalışmalarını, yeni bir aydınlatma unsuru bulmak amacıyla sürdürmüştü.

  Ancak, karşısına çıkan reklamcı Jacques Fonseque, onu, buluşunu reklam amacıyla kullanmak için ikna etti. Neon’un kullanım haklan, Fonseque’nin çalıştığı Paz et Silva adlı reklam şirketine satıldı. 1912 yılında, Montmartre’daki bir berber dükkânının çatısına ilk neon reklamı takıldı.

  Aynı yıl dikilen ikinci neon reklamı, kentin en iyi köşelerinden birini aydınlatıyordu ve üzerinde bîr tek sözcük vardı: “CINZANO”. Georges Claude, reklam şirketine ortak oldu ve araştırmalarını orada sürdürdü. Çok geçmeden, mavi renk veren tüpü geliştirdi. Bunu öteki renkler izledi. 1914 yılına gelindiğinde, Paris binalarının üzerlerinde 150′yi aşkın neon ışıldıyordu.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Neon Işık kim
 1. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  871
 2. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,346
 3. Wish
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  2,223
 4. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,332
 5. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  6,654